Jump to content
FORUM Renault Megane, Scenic, Fluence
zajchow

Megane II phI Tutorial montaż nawigacji Media Nav z Dacii

Recommended Posts

zajchow    8

Korzystając z pomocy chłopaków z forum laguny opracowałem mały manual dotyczący montażu radia Media Nav z Daci/Renault Captur. Ponieważ montujemy to do Megane II, będzie kilka drobnych różnic, zebrałem też najważniejsze informacje w jedno miejsce.

za ok. 350zł otrzymujemy dotykowe radio 2DIN z MP3, bluetooth, USB, AUX, nawigacją, sterowaniem z kierownicy, dodatkowo można zamontować kamerę cofania. Najtańsze tradycyjne firmowe radio pioneera/sony/kenwooda z BT to koszt minimum 350zł + interfejs do sterowania z kierownicy kolejne 160zł, więc myśle że się opłaca.

Moc radia to 4x47W, co do jakości dźwięku jest na poziomie oryginalnego cabasse, więc nie jest źle. Całość jest oparta na procesorze MIPS i systemie Windows CE 6.0

do rzeczy, co będzie potrzebne – samo radio z przejściówką jest plug & play i do podstawowego działania wystarczy:

- Media Nav z Dacii lub Renault Captur

post-42882-0-35359100-1468498790_thumb.jpg

(występuje też wersja z clio IV, różni się jedynie panelem i jest montowana w zatokę zmieniarki, więc może wymagać innych przeróbek)

post-42882-0-52363100-1468498651_thumb.jpg

-adapter ISO (20zł) lub adapter iso tzw Parrot (60zł ma wszystkie piny obsadzone więc nie trzeba nic dokładać jeśli ktoś chce dołożyć kamerę czy mikrofon, pozostałe kostki można z niego obciąć)

post-42882-0-37142500-1468498929_thumb.jpg post-42882-0-34876400-1468498951_thumb.jpg

dodatkowo, żeby odbierać stacje radiowe, korzystać z nawigacji i uruchomić kamerę cofania potrzebujemy: (wszystko dostępne na alledrogo)

-adapter antenowy ISO-Fakra (15zł) oraz dowolna antena GPS ze złączem Fakra (30zł)

post-42882-0-87066800-1468499037_thumb.jpg

-kamera cofania NTSC w ramce tablicy (70zł) lub tradycyjna (30zł)

-zewnętrzny mikrofon 3 pinowy do kamer przemysłowych (10zł)

-do podłączenia pilota potrzebujemy żeńskie wtyczki 6pin + kabelek ok 40cm, obcięty ze śledzia USB / front panela do płyty głównej komputera / taśmy komputerowej - co kto woli ;) .

post-42882-0-49040300-1468499088_thumb.jpg

Przystępujemy do montażu i obróbki radia

odkręcamy zaznaczone na zielono metalowe zaczepy, które trzymają się na 4 śrubkach (po dwie z każdej strony), boczne wystające plastiki (zaznaczone na czerwono) wraz z kawałkiem metalu przycinamy szlifierką kątową lub mini szlifierką (lepiej wyciąć za mało i poprawić niż za dużo), i szlifujemy papierem ściernym/pilnikiem, to samo robimy z górnym wystającym elementem.

post-42882-0-94963700-1468499273_thumb.jpgpost-42882-0-46986000-1468499299_thumb.jpg

Pozostało zeszlifować dwa zaznaczone na czerwono wystające plastiki z konsoli.

post-42882-0-94725600-1468499381_thumb.jpg

Sprawdzamy czy radio pasuje i poprawiamy ewentualne niedoskonałości. Dla stabilniejszego mocowania można użyć dowolnej półkieszeni montażowej np. ze starego radia.

Podłączenie pilota opiera się na podłączeniu kabelków do szarego gniazdo radia

Wyciągamy daszek z wyświetlaczem ciągnąc do góry, do wyświetlacza podłączona jest czerwona kostka 32 pin którą odłączamy. Złącze składa się z dwóch połączonych wtyczek, interesuje nas biała z 6 kabelkami, wyciągamy ją z czerwonej osłony podważając po bokach, resztę podłączamy z powrotem do wyświetlacza

Do wyciągniętej białej kostki lutujemy (lub podłączamy jeśli ktoś posiada piny) kabelki według schematu (nie sugerując się kolorami bo mogą być różne, tylko kolejnością kabli), z drugiej strony gotowe piny wpinamy do radia

post-42882-0-35483300-1468498366_thumb.jpgpost-42882-0-72772100-1468499531_thumb.jpgpost-42882-0-84807000-1468499550_thumb.jpg

Sam kabel przeciągamy tą samą drogą którą idzie oryginalnie do radia żółta kostka od wyświetlacza, pod daszkiem mieści się też antena GPS, od której kabel również przeciągamy w ten sposób. Ja zamontowałem ją na taśmie dwustronnej

post-42882-0-39497800-1468499645_thumb.jpg

Podłączamy przejściówkę ISO do wtyczki z auta, konektor antenowy (białe okrągłe gniazdo radia) oraz antenę gps (niebieskie okrągłe gniazdo radia) i cieszymy się z nowego radia. Tak to wygląda po zmontowaniu

post-42882-0-23425300-1468499939_thumb.jpgpost-42882-0-76609400-1468499988_thumb.jpgpost-42882-0-63405800-1468500009_thumb.jpg

Co do dolnych mocowań ja ich nie obcinałem ponieważ radio wystaje dołem max 1cm. Mi to nie przeszkadzało, ale jakbym się pokusił o ich ścięcie zaktualizuję manual ;)

F.A.Q.

dlaczego nie mogę zmienić godziny w MN?

Godzina ustawia się automatycznie po podłączeniu anteny GPS

dlaczego nie działa opcja dostosowywania poziomu głośności co do prędkości pojazdu?

Adapter iso jest uniwersalny, a różne marki mają to inaczej rozwiązane, w Renault łączymy pin 1 z kostki ISO auta z pinem nr 13 w dużej kostce (trzeba ten pin dołożyć)

radio słabo odbiera stacje

dzieje się tak ponieważ brakuje zasilania na wzmacniacz antenowy. W kostce zasilającej iso z auta lub w przejściówce łączymy pin 4 (stały plus) lub 7 (plus po zapłonie) - zależnie jak CI bardziej odpowiada z pinem 5 który odpowiada za zasilanie wzmacniacza. W przejściówce pinu nr 5 brakuje - trzeba go dołożyć

dlaczego prowadząc rozmowę telefoniczną przez bluetooth nikt nas nie słyszy

Medianav występują w różnych wersjach, z mikrofonem wewnętrznym lub bez. Podłączamy zewnętrzny mikrofon do pinów 7(sygnał), 8(plus) i 19(masa)

jak podłączyć kamerę cofania

sygnał wideo kamery podłącza się do pinów 9 i 21, natomiast do pinu 3 podłącza się sygnał wstecznego biegu (+ z lampy wstecznego lub sygnał wstecznego z kabiny). Zasilanie kamery podłączamy z lampy wstecznego lub z pinów 10 i 22 radia

jak podłączyć pilota w Megane II PH II

po lifcie zamiast kostki czerwonej 32pin jest kostka czarna 26pin, kable pilota to położone obok siebie piny od 1-6, kolejność powinna być ta sama.

Edited by zajchow
  • Upvote 3

DAREN    8

świetny manual :D który mnie zainspirował do zamontowania takiej navi :D

możesz mi podać wymiary ekranu po zewnętrznych bokach długość i szerokość

zajchow    8

sam ekran ma wymiary 15,5cm x 8,8cm i przekątną 7"

DAREN    8

a z ta czarna obudowa ekranu ile wynosi?? :) mam pewien pomysł na ładne wkomponowanie tej navi jak wypali to się podzielę info.

zajchow    8

Wymiary to około 19,5 na 12,3. Co do wkomponowania tego ładnie w konsolę widziałem kilka pomysłów ;),

post-42882-0-22344500-1468821601_thumb.jpg post-42882-0-19984400-1468821619_thumb.jpg

mi bardziej chodziło o pokazanie, że da się bez większej rzeźby w konsoli zamontować taką navi i wygląda to całkiem przyzwoicie :)

Jak zamontujesz podziel się fotkami ;)

Sama navi działa bardzo sprawnie, w wersji odblokowanej pasują mapy w formacie fbl z Tomtoma lub Here. Jest także możliwość kupna map bezpośrednio na stronie Renault.

Edited by zajchow

airbites    15

A ten mały LCD gdzie wyświetla godzinę, temperaturę i radia to działa z nawigacją?

zajchow    8

Niestety nie, tego brakuje do pełni szczęścia ;). LCD wyświetla tylko temperaturę i godzinę. Działa za to fabryczny pilot bez dodatkowych interfejsów.

damian-lewy    0

Jest może możliwość podłączenia wzmacniacza pod to radyjko?

Tzn. wyprowadzenie sygnału na RCA bez żadnych szaleństw z Allegro co się je wpina w kable idące do głośników.

BTW. Fajny tutorial, dziś zamówiłem radyjko z captura z wgranymi aktualnymi mapkami :-)

zajchow    8

Wyjścia RCA bez lutowania raczej nie uzyskasz, ale bez problemu można podłączyć wzmacniacze z wejściem high input. We wspomniane przez Ciebie adaptery high>low level RCA też bym się osobiście nie bawił ;)

Jest jeszcze trzecia opcja ;) - kupno wzmacniacza BOSE 3510 z Lancii lub Audi (są w śmiesznych cenach 30zł) ma on moc RMS 4x50W + wyjście na suba, jakość dźwięku nawet jest naprawdę rewelacyjna - nie spodziewałem się ze fabryczne głośniki mogą tak ładnie zagrać. Wystarczy dolutować dwie wtyczki ISO. Mam już coś takiego zmontowane, ale myślę jeszcze gdzie to upchać ;) pod radiem nieco za mało miejsca, za schowkiem też nie ma za wiele ;)

post-42882-0-12702900-1470758324_thumb.jpg

Edited by zajchow

lajkonik125    1

Witam, ma ktoś pomysł jak zamontować radyjko żeby się ładnie komponowało się ładnie z wnętrzem auta(Jakaś ramka czy coś).

damian-lewy    0

Wzmacniacz mam 4x300W i chciałbym go wykorzystać w moim renault. Wiesz może skąd wyprowadzić można poprzez lutowanie wyjscie RCA z tego radyjka?

Do tego będę w późniejszym czasie zabudować w bagażniku we wnęce głośnik niskotonowy. Tak aby grało ładnie ale nie zajmowało mi pół bagażnika który i tak jest mocno ograniczony ze względu na kolo dojazdowe (uroki LPG).

Pozdrawiam

Damian

EDIT:

Gdyby kogoś interesowało to podsyłam serwisówkę do tego radyjka :-)

http://www.electronicsrepair.net/17/lan5200wr1.pdf

Edited by damian-lewy

P_r_z_e_m_o    152

Gdyby kogoś interesowało to podsyłam serwisówkę do tego radyjka

Takie rzecz umieszcza się na Downloadzie.

djhehe    0

Projekt super już zabieram się do dzieła u siebie mam tylko problem tyczący się kamery cofania.

sygnał wideo kamery podłącza się do pinów 9 i 21, natomiast do pinu 3 podłącza się sygnał wstecznego biegu (+ z lampy wstecznego lub sygnał wstecznego z kabiny). Zasilanie kamery podłączamy z lampy wstecznego lub z pinów 10 i 22 radia

Czy jest ktoś w stanie opisać numerację pinów ? (rozumiem że chodzi o kostkę białą gdzie jest czerwony i pomarańczowy przewód)

zajchow    8

Zapomniałem dołączyć a faktycznie może się przydać :)

post-42882-0-40679600-1471329209_thumb.jpgpost-42882-0-81383400-1471329235_thumb.jpg

zapożyczone z sąsiedniego forum daciaklub.pl myślę że nikt się nie obrazi ;) - polecam lekturę ich forum jeśli ktoś chce dowiedzieć się jak zaktualizować mapy/oprogramowanie ;).

Edited by zajchow
  • Upvote 1

damian-lewy    0

Dziś zrobiłem wyjście RCA jeszcze w domu sprawdzę czy to działa i czy radio jest całe :-)

Edit: Sprawdzone, jeden kanał działa. Drugi niestety nie więc kwestia sprawdzenia. Może być tak, że się źle wlutowałem w płytkę albo źle końcówkę zrobiłem.

Pierwszy raz coś takiego robiłem i jestem zadowolony nawet z tego jednego kanału, że dziala a w szczególności, że nie uszkodziłem radia :D niedługo się pochwalę zdjęciami jak jest w samochodzie jak przyjdzie kurier z częściami :-)

Mam zdjęcia z modyfikacji radia dla chętnych ;-)

Edited by Prezes