Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Zakup Renault Scenic III - Wybór silnika


Daniel-88

Rekomendowane odpowiedzi

Przeszukiwałem forum i niestety nie udało mi się znaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi, dlatego też piszę. ( może słabo szukałem )

Przymierzam się do powiększenia rodziny, dlatego postanowiłem zmienić swoje jajko ( Ford Fiesta mk7 ) na coś większego. Jak pisałem w wątku powitalnym najpierw kandydatem był C-max dopóki nie zobaczyłem Scenica III, jest cudowny Biggrin

Wachlarz aut jaki miałem wcześniej jest dość duży. Jeździłem zarówno Dieslami jak i benzynami a także tzw. "gazolotami". Naczytałem się już pełno poradników odnośnie tego kiedy lepiej kupić diesla, a kiedy lepiej benzynę (zastosowanie auta ), mimo to nadal nie wiem. Stąd moje pytanie.

Potrzebuję auta, które będzie robiło maksymalnie 15-20 tys km rocznie. Główne trasy, to będą zakupy po mieście ( raz dwa razy w tygodniu ) oraz weekendowe wyjazdy do rodziców ( ok. 50 km w jedną stronę ) i oczywiście raz, maks dwa razy do roku jakieś wakacje.

Nie będę ukrywał, że lepiej jeździ mi się silnikiem diesla, ale czy w takiej konfiguracji się diesel sprawdzi, to nie sądzę.

Do Scenica nastawiłem się więc na silnik benzynowy. Wybór 1,4 Tce 130KM, czy 1,6 110KM ? i tu sedno pytania. Który tych silników będzie mniej awaryjny i bardziej bezobsługowy ? zaznaczam, że demona prędkości nie potrzebuje. Silnik 1,6 nie ma turbo, więc teoretycznie mniej rzeczy ma do popsucia, które są drogie w naprawie. Niestety nie znam żadnego z tych silników więc ciężko mi coś o nich powiedzieć. Miałem kiedyś Citroena Xsare II 1.6 16V 110KM, ale to pewnie inny silnik, dlatego nie oceniam.

Podsumowując - Który z silników 1,4 Tce , czy 1,6 będzie "tańszy"* i mniej kłopotliwy w używaniu ?

*Tańszy - suma kosztów paliwa, napraw i straconych nerwów przez awarie. Zależy mi bardzo na bezawaryjności.

 

P.S. a może jednak tu się diesel lepiej sprawdzi ? Z tego co obserwuję rynek aut używanych, to łatwiej jest znaleźć diesla - przeważnie 1,5DCi może więc taki diesel ?

Z góry dziękuję za pomoc w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mój kolega z pracy jeździ Sceniciem z 1,5 dCi 110 km FAP i jest bardzo zadowolony. Jak szukasz młodszego rocznika to szukaj z nowym silnikiem 1.6 dCi 130 km występuje od około połowy 2011 roku Fajny silnik krewniak bardzo udanego 2.0 dCi 130-150 KM

Edytowane przez tomakur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój co prawda nie jest Scenic, ale 84tyś km bez żadnej usterki. Wymiana oleju co 15tyś km. TCe jest wg mnie dużo elastyczniejszy, bardziej dynamiczny, cichszy od 1.6. Plus, ma łańcuch rozrządu. Na "minus" dwumasa (dla mnie to plus).

Edytowane przez Michal_C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja brałbym benzynę, mam 1.6 w kombi i moim zdaniem ten silnik to takie minimum.

Wydaje mi się, że przy Scenicu(masa+gabaryt), będzie trochę za słaby.

Dużo dobrego czytałem o tym 1.4TCe ale tylko czytałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam 1.5 dci 110 z 2011r. Jak narazie jest bezawaryjny. Ja robie rocznie około 15-20tyś dla tego zdecydowałem się na dci. Benzyna bardzo fajnie sie sprawdza ale jak dla mnie do 10tyś rocznie. Silnik ten nadaje sie do spokojnej jazdy do 140km/h. Najlepsze osiągi w trasie ma przy 90-100km/h.

Benzyna też by się pewnie sprawdziła przy tych kilometrach ale osobiscie wole diesla.

 

Wysłane z mojego SM-T235 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mega osiągi się nie nastawiam, argumentem dla mnie za to jest fakt, że Tce jest bardziej cichy z uwagi, że autem będzie wożony bobas. Rozsądek mi podpowiada, że 1.6 będzie lepszy, bo stara konstrukcja - możne i sprawdzona no i jednak większa pojemność od Tce. Z drugiej strony Tce ma turbo, więc pewnie jeździ się podobnie jak dieslem, a dieslem uwielbiam jezdzić, nie trzeba go wysoko kręcić i machać gałka skrzyni biegów jak szalony. Najbardziej jednak chciałbym diesla, tylko czy na takie przebiegi jest ok. A koszta napraw diesla przyprawiają o zawrót głowy. W poprzednim aucie ( Suzuki GV 2.0 HDI ) dostałem w przeciągu 2 miesiący kombosa w postaci regeneracji wtrysków i turbiny, to myślałem że się zwinę z powodu bólu portfela. Tutaj bardziej skłaniałbym się na 1,5 niż 1,9 (1,5 - mimo wszystko chyba lepszy jest). Na 1,6 raczej mnie nie będzie stać. Mam budżet około 30-32 tys zł.

 

Byłem oglądac tego scenika poniżej, wygląda dość dobrze. Jedyne do czego można się czepić to wnętrze. Nie wiem jak wygląda jakość wnętrza w sceniku, bo niby ma 115 tys KM, a moja fiesta, która ma 160 tys. KM wygląda lepiej, mniej jest powycierana i "zjeżdżona". Mimo to auto mi się stosunkowo podoba, z tym że diesel...

 

Renault Scenic

 

P.S. przy jakim przebiegu w Renault się wymienia rozrząd ? 95 to nie za szybko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam go zaledwie 3 miesiace przesiadłem się z 1.9dci.

Auto nie nadaje sie do szaleństw na drodze lecz do spokojnej jazdy. Przy jeździe około 100km/h pali około 4,5- 5l. Przy 120km/h pali około 5.5, a przy 140 palił 6l. To przed wymianą filtrów itd. Teraz wymieniłem olej i komplet filtrów bo były w masakrycznym stanie to jeszcze go nie litrazowałem na trasie. Na mieście pali około 7 przy normalnej jezdzie. Jak go ganiam po mieście to około 8. To wszystko to przybliżone wartości wg kompa oczywiście.

 

Wysłane z mojego SM-T235 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez AdamiGo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwóch znajomych, z których jeden ma SIII 1,5 dCi, a drugi 1,2 TCE 130.

Auta jeżdżą bardzo podobnie, ale w tych samych warunkach 1,5 dCi prawie zawsze pali ok. 2l mniej na 100 km.

Za 1,5 dCi przemawia też to, że silnik jest już rozpracowany i pełno jest do niego dość tanich zamienników części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie,

Podłącze się do pytania, ale bazując na poprzedzającym poście @Pawel - Który silnik lepszy do Scenica III (krótkiego):

1) 1,5 dCi 110 KM Energy (260 przy 1750)

2) 1,2 Tce 130 KM (205 przy 2000)

Chodzi wyłącznie o frajdę z jazdy + ciągnięcie raz w roku przyczepy campingowej (DMC 1300 kg) przez kilka tysięcy kilometrów po Europie (+ górzyste tereny z przyczepą).

Niestety 1.6 dCi odpada ze względu na ceny nowego auta wyższe o co najmniej 10 tyś. zł :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

argumentem dla mnie za to jest fakt, że Tce jest bardziej cichy z uwagi, że autem będzie wożony bobas. Rozsądek mi podpowiada, że 1.6 będzie lepszy, bo stara konstrukcja - możne i sprawdzona no i jednak większa pojemność od Tce.

 

Żebyś się nie zdziwił ;) SIII jest bardzo dobrze wygłuszony, porównuję do SII (1.6 16V i 2.0T) 1.6 dci jest dużo cichszy od wspomnianych poprzedników (przetestowane na własnej skórze na podobnych trasach). Nie przesadzaj też z głośnością z powodu wożenia dziecka. Dobiega taka ilość dźwięków że kwestia silnika jest na dalszym planie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi wyłącznie o frajdę z jazdy + ciągnięcie raz w roku przyczepy campingowej (DMC 1300 kg) przez kilka tysięcy kilometrów po Europie (+ górzyste tereny z przyczepą).

Do takich wojaży to tylko dCi, tym bardziej, że TCE z przyczepą będzie palił jak smok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!