Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Ogrzewanie domu


biger

Rekomendowane odpowiedzi

Jest wiele rozwiązań.

Wszystko zależy od bardzo wielu czynników.

Najwięcej jednak od zasobności portfela :)

Ja w zeszłym roku uciekłem z oleju opałowego na gaz gdyż go wreszcie doprowadzili.

Czy taniej :?: Może ciutkę taniej ale powiedziałbym, że porównywalnie. Do tego odpada zbiornik a miałem na 2 tys litrów.

Czyli zyskałem dodatkową przestrzeń do zagospodarowania :)

Nie trzeba tankować i pilnować kiedy się kończy zapas.

 

Poczytaj o ekopaliwach, ekogroszek, pellet czy też inne.

Są także pompy ciepła ale póki co to chyba najdroższe rozwiązanie na jednorazowy zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam od 5 lat piec-kocioł tzw. tłokowy czyli piec który jest dość popularny w naszych czasach. Opał który od początku kupuję to miał-odsiew eko-groszku. Zasobnik który posiadam mieści 165 kg. Piec włączony jest przez okrągły rok. Cały sezon, czyli 12 miesięcy palenia to jakieś 5 do 6 ton opału przy kubaturze budynku 1350 m/3. Budynek ocieplony 15 cm izolacją. Gdy tylko doprowadzą gaz do mojej miejscowości to nawet chwili nie będę się zastanawiał i zaraz podłączam się pod gazociąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pięciu lat dom 120 m2 ogrzewamy piecem na ekogroszek z firmy Ogniwo - Biecz - 15 KW - zasobnik na 125 - 150 kg, bo tylko taki piec był najmniejszy w tamtym czasie. Do grudnia przepalam w kominku żeliwnym Tarnava bez płaszcza wodnego. Wodę ciepłą od maja do grudnia podgrzewamy w bojlerze dwupłaszczowym Biawar, co kosztuje ok. 50 zł miesięcznie. Na cały sezon potrzeba 1250 kg ekogroszku i ok. 3 m3 drewna. Chociaż na ulicy jest już gaz, to najpierw musi popracować piec na ekogroszek aż zepsuje się a naprawa będzie nieopłacalna. Kiedy będzie mi trudno wrzucać worki z ekogroszkiem, to wtedy przejdziemy na gaz. Dom jest nowy, na ścianach 15 cm styropianu, na podłodze 10 cm, a na suficie gipsowo-kartonowym 25 cm wełny. Okna mamy 3 szybowe, więc w domu jest ciepło zimą a chłodno latem. To chyba wystarczy, Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z płaszczem wodnym to nie jest bajer. Ja go nie mam w swoim domu, ale byłem u mojego przyjaciela przez tydzień w październiku (3-9). Było zimno, cały czas padało. Wystarczyło rozpalić kominek ok. 18 i w domu było bardzo przyjemnie, podłoga przyjemnie ciepła grzejniki też a rano pomimo, że kominek był wygaszony, było przyjemnie ciepło, bo podłogówka oddawała ciepło. Wymaga to w zimie, tylko stałego dokładania drewna. Oczywiście ma też kocioł gazowy, jak kominek wygaśnie i temperatura wody spadnie, automatycznie włącza się kocioł gazowy. Gdybym budował zrobiłbym kominek z płaszczem wodnym i podłogówką. Zawsze są jakieś plusy i minusy. Dużo ciepła życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie pelletem w naszym kraju jest mało opłacalne. Dobry pellet jest droższy od ekogroszku. By osiągnąć ten sam efekt, trzeba go spalić więcej. Trzeba mieć większe pomieszczenie do składowania. Ma on sens w miejscach, gdzie dostępność dobrego ekogroszku jest bardzo ograniczona - np. pomorze zachodnie. Niektóre piece na ekogroszek mogą spalać również pellet, tak jak mój - Ogniwo Biecz. Jak widzę mieszkasz na Śląsku, a więc z nabyciem dobrego ekogroszku nie ma większych problemów. Jest dużo fachowej literatury na ten temat, więc możesz sobie postudiować. Jeżeli w czymś mogę pomóc, to jestem otwarty. Pozdrawiam.

Edytowane przez czarnyfluence
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy olej opałowy, piec działa chyba od 20 lat. W tym roku podpiąłem dodatkowy obieg, obecnie mamy 4 obiegi, parter, piętro, CWU (woda) + ogrzewanie mojego biura w drugim budynku. Przy obecnych cenach oleju i dobrym dociepleniu budynku nie ma fatalności, a praca jest w pełni automatyczna, bezobsługowa w trakcie całej zimy. Nawet przy wyższym koszcie w stosunku do ekogroszka to wolę dopłacić parę groszy i mieć spokój. Piec i ogrzewanie da się uruchomić z UPSa (musi być tylko pełen sinus na wyjściu) :)

Edytowane przez Krzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w moim przypadku są to elektryczne piece akumulacyjne. Korzystam z drugiej taryfy dla prądu i piece automatycznie załączają się na grzanie (jeśli tego wymagają) w godzinach gdy jest tańsza taryfa prądu, a więc całą noc i w ciągu dnia od 13 do 15. W weekendy tańsza taryfa obowiązuje 24h/d. W domu są w sumie 4 piece, 3 na parterze i jeden na piętrze gdzie jest większy pokój, a ja mam tam swoje biuro/miejsce pracy. Ogrzewanie jest bardzo wygodne, choć potrafi być irytujące przy dzisiejszych, strasznie dziwnych zimach. 2-3 dni jest potężny mróz to piece ustawia się na wyższą temperaturę, a tu nagle kolejnego dnia z -20 robi się coś w okolicach 0 stopni. Piece dość długo trzymają ciepło i dlatego pomimo że nie będą się one załączały to w domu potrafi zrobić się bardzo gorąco przez jakiś czas, bo na dworze dużo cieplej, a one zgromadzone wcześniej ciepło oddają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Moja mama ma dom grzany jedynie pompą ciepła. Na wentylacji ma zamontowane rekuperatory. Parametrów pompy nie znam, ale daje radę. Tylko, że dom jest drewniany, wewnątrz ścian dodatkowo wełna mineralna, a powierzchnia użytkowa ok. 80 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła daje radę i przy większym domu - kumpel ma 120m2 z cegły (5 lat temu budowany) i daje radę.

Nigdy nie pytałem go jak mu to wychodzi.

 

Ja mam gaz i na nic bym tego nie zamienił (dom 110m2 z 1970r po termomodernizacji)- może czasami jest drożej (niż jakiś węgiel, ekogroszek itp.), ale nic mnie nie interesuje. Raz na rok przychodzi serwisant (dla bezpieczeństwa), jak się zimno robi schodzę na dół i przekręcam pokrętło od grzania na kaloryfery (piec 2-funkcyjny) i tyle mnie interesuje . w domu czujka założona i sobie sam reguluje włączanie/wyłączanie.

Piec chodzi cały rok - bo grzeje dom i CWU - za cały ubiegły rok wyszło mnie 4000 pln.

 

Tak że mam w nosie jakiekolwiek inne systemy (zbiorniki na opał, komórka na węgiel itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również gaz. Dom 150m, ogrzewane 130, w garażu zakręcony grzejnik, odkręcam tylko jak cos robię lub sprzątam. Podłogówka plus grzejniki. Kocioł gazowy jednofunkcyjny i zbiornik na ciepłą wodę, do tego zwykły mały kominek bez płaszcza, przepalamy raczej dla nastroju niż z powodu zimna. Za zeszły rok wyszło ok 2300 za gaz + chyba 2 metry drewna do kominka. Budynek ma trochę ponad rok, więc jeszcze dosychał po wprowadzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!