Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Zmniejszenie wlotów chłodnicy


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zmniejszyć wloty do chłodnicy w Megane II - celem poprawy aerodynamiki i szybszego nagrzewania się silnika - w obu wypadkach motywacją jest zmniejszenie zużycia paliwa.

Zanim się jednak za to zabiorę, chciałbym się zapytać, czy jest to bezpieczne - w takim sensie, czy jakieś komponenty poza chłodnicą główną i tej klimatyzacji w tym aucie wymagają dopływu powietrza by sie chłodzić - niezależnie od poprawnie działającej chłodnicy i powinienem unikać zmniejszania wlotów w jakimś konkretnym miejscu?

Pomysł ten jest zaczerpnięty z forum Ecomodder.com - ogólnie jest tam zalecane, by najpierw zasłonić wloty w górnych partiach, a potem w miarę potrzeb na dole - tak, by nie załączał się częściej wiatrak chłodnicy, bo wtedy przeróbka jest kontrproduktywna.

Posiadam adapter do OBD II, więc jestem w stanie monitorować temp. silnika przy pomocy smartfona (przetestowane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to się robiło w Żukach i Starach.

Silnik jest chłodzony cieczą a nie powietrzem, chłodnica wchodzi na duży obieg dopiero po otwarciu termostatu, dużo innych rzeczy wpływa na mniejsze spalanie, ecodrajwing?..

Nie rób siary :mrgreen: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe BMW mają fabryczne osłony do chłodnicy eletryczne. Na zimnym silniku są zamknięte w celu szybciego nagrzania i lepszej areodynamiki. Przy jakimś temp. Silnika automatycznie otwierają żeby nie przegrzały się. Ja zimą tak zasłoniłem ale górne wloty i spalanie zmniejszyło się o jakiś 0.5 llitra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Żukach i Starach była żaluzja do zaciągania z kabiny na łańcuszku. Do nie których auta są nakładki zasłaniające z przodu wlot powietrza montowane na zimę. Pomysł dobry ponieważ szybciej można osiągnąć temperaturę silnika. Przy dobrym termostacie bez zakrywania chłodnicy silnik powinien działać prawidło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w Starze nie było klimy :mrgreen: .

Pomysł zły, bo można klimę przegrzać i silnik przy ostrej przejażdżce po autostradzie albo w korku, zapomnisz o tej zasłonie i po zawodach.

Super sprawa to grzałki przepływowe cieczy albo zamontowany podgrzewacz czasowy i to jest rozwiązanie, a nie karton na kratce.

Edytowane przez tomgrandtour
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na razie w celach testowych posłużę się po prostu taśmą klejącą od zewnątrz, a potem chciałbym zrobić kilkuczęściowe cienkie panele z polipropylenu komorowego mocowane np. na trytytki wg potrzeb - w lato pewnie większość, jeśli nie wszystkie się zdejmie.

 

Poza tym, chciałbym jeszcze zrobić elastyczny przedni spojler prawie do samego podłoża (tzw. air dam), potem zaś wypanelować na gładko podłogę wspomnianym polipropyleneam (wtedy spojler przedni nie jest już potrzebny), może zrobić osłony na koła tylne a la Citroen 2CV i mniejsze nad kołami przednimi, gładkie kołpaki, lusterka wewnętrzne zamiast zewnętrznych (nie wiem jaki tu jest stan prawny w Polsce), coś tam jeszcze postaram się wymyślić, byle starczyło chęci i czasu:)

Edytowane przez parabellum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w w Megane 3 dci zasłoniłem wlot powietrza do chłodzenia silnika.

Tej poniżej tablicy rejestracyjnej.

Mam wrażenie, że jest troszkę cieplej w aucie , szczególnie w trasie .

Edytowane przez kacper69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zmniejszyć wloty do chłodnicy w Megane II - celem poprawy aerodynamiki i szybszego nagrzewania się silnika - w obu wypadkach motywacją jest zmniejszenie zużycia paliwa.

Tekst ten można dwojako rozumieć - zmniejszyć średnice króćców wodnych na chłodnicy lub zmniejszyć otwory nawiewowe powietrza na chłodnicę.

O ile pierwsza interpretacja nie przyniesie żadnego pozytywnego efektu, a pogorszy odprowadzenie ciepła z silnika, to druga interpretacja przyniesie efekt szybszego nagrzania się silnika (nie będzie w czasie jazdy takich przeciągów w komorze silnika), ale pozostanie ujemny efekt pierwszej interpretacji - pogorszy odprowadzanie ciepła z silnika przez mniejszą ilość powietrza przepływającego przez chłodnicę. Najlepszy efekt da zastosowanie żaluzji lub rolety zamykanej (automatycznie lub ręcznie) na czas nagrzewania się silnika (mniejszy przeciąg w komorze silnika podczas jazdy, w czasie postoju to nie ma znaczenia), o czym wyżej pisali koledzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, chciałbym jeszcze zrobić elastyczny przedni spojler prawie do samego podłoża (tzw. air dam), potem zaś wypanelować na gładko podłogę wspomnianym polipropyleneam (wtedy spojler przedni nie jest już potrzebny), może zrobić osłony na koła tylne a la Citroen 2CV i mniejsze nad kołami przednimi, gładkie kołpaki, lusterka wewnętrzne zamiast zewnętrznych (nie wiem jaki tu jest stan prawny w Polsce), coś tam jeszcze postaram się wymyślić, byle starczyło chęci i czasu:)

 

Ty tak na serio :notacrook:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak:)

Jak wykonam przeróbki, to się pochwalę rezultatami. Na razie wloty zmniejszyłem roboczo taśmą klejącą z zewnątrz i muszę jeszcze ustalić optimum. Najlepszy byłby serwomechanizm, ale to jest poza moimi możliwościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam że doktorat na tym robisz, albo chcesz pozyskać dodatkowy grosz z Unii na innowacyjność. Bo pewnie nie chodzi o chytry plan,

by spalać 0,5 l gazu mniej? Uwaga na plagiat, bo coś wydaje mi się, że żaluzja elektryczna w mondeo już jest. Ja kibicuję, wrzucaj zdjęcia.

Edytowane przez lufa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak by całkiem chłodnice ominąć :0 będziesz miał silnik ciepły raz dwa ( sugerując się moją uwagą i wdrażając ją w czyn robisz to na własne ryzyko i nie ponoszę za to odpowiedzialności }

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!