Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Odma a właściwie jej uszczelka w skrzyni korbowej


walec31

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam kilka pytań odnośnie odmy i jej uszczelnienia w samochodzie Megane III 2013 r. 1.2 Tce typ silnika KZ16 (132 KM). Zauważyłem, że wypadł mi wąż odmy ze skrzyni korbowej (góra silnika). Stało się tak dlatego, że została uszkodzona uszczelka znajdująca się w ściance skrzyni korbowej (nie wiem kiedy to nastąpiło i dlaczego). Uszczelka jest pęknięta po obwodzie, stała się luźna w wyniku czego następnie wypadła z niej plastikowa "głowica" przewodu odpowietrzającego. Co dziwne nie świeci kontrolka "checkengine", nie czuję różnicy w obrotach czy przyspieszeniu. Wokół otworu w którym była ta uszczelka jest lekko wilgotna blacha, ale niezbyt wiele. Poziom olej jest OK, chociaż wskaźnik jest raczej w górnej pozycji niż w środkowej. Teraz pytania:

1. Czy otwarcie odpowietrzenia skrzyni korbowodu i jazda w takim stanie dłuższy czas ( poza zatruciem atmosfery ) jest groźne dla silnika/turbiny i dlaczego?

2. Czy feralna uszczelka jest częścią przewodu odpowietrzającego w tym silniku czy raczej częścią obudowy zaworów (skrzyni korbowej), czy też może występuje w sprzedaży samodzielnie?

3. Gdzie kupię taką uszczelkę lub zamiennie jakiś tuningowy zawór/filtr?

Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Wąż odpowietrzający zasłonięty przez inne rury na zdjęciu oznaczyłem żółtym kolorem.

Uszczelka, a właściwie jej lokalizacja jest oznaczona czerwonym kolorem.

thumb_hosting_zdjec_1480281073__20161124_215224.jpg

 

Dodano: 30 lis 2016 - 18:23

Odpowiem sam sobie:

Ad.1 poza zwiększoną emisją CO2, spalin i mgły olejowej do atmosfery (czyli nieekologiczne warunki pracy silnika) nic się nie dzieje. W kabinie przy mrozie zaczął być odczuwalny zapach spalin ale niezbyt wielki. Na godzinnej trasie nie powodował dyskomfortu.

Ad. 2 Uszczelka występuje samodzielnie.

Ad. 3 Do kupienia w Nissanie, koszt ok 15-20 zł. W moim przypadku mój ulubiony serwis ściągnął ją w ciągu dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam z zaprzyjaźnionego Klubu Nissana. Tutaj też zresztą przesiadywałem swego czasu, bo miałem Megankę. Obecnie jeżdżę Qashqaiem z silnikiem 1.2 DIG-T co w tłumaczeniu na nasze znaczy tyle, że to praktycznie ten sam silnik co 1.2 TCe. Przechodząc do sedna sprawy pragnę poinformować, że jakiś czas temu miałem podobne zdarzenie z samoistnym pęknięciem przewodu odmy przy pokrywie zaworów (również opisywałem tę usterkę na forum Qashqaia), a o podobnym przypadku czytałem również na forum Daćki. U mnie sprawę załatwiła krótka wizyta w serwisie Nissana, gdzie zrobiono mi to w ramach gwarancji. Odłączenie tego przewodu (niezależnie czy przypadkowe czy celowe) nie ma wpływu na pracę silnika, gdyż jest to element recyrkulacji spalin mający w sumie za zadanie jedynie ograniczać emisję spalin. Ot, ekologia. Można powiedzieć nawet, że silnik będzie zdrowszy skoro po odłączeniu odmy nie będzie dostawał dawki spalin ze skrzyni korbowej. Jest jednak jedno ale, bo spaliny z odmy będą przenikały nam do kabiny, co zresztą zauważyłeś, a i ja odczuwałem w kabinie na postoju. W stosunkowo nowym silniku wiele ich nie ma i nie musi to aż tak bardzo przeszkadzać, jednak w miarę zużycia silnika przedmuchy z odmy są coraz większe więc jazda z takim odłączonym kominem zdrowa być nie może, gdyż wszystko leci do kabiny. To chyba tyle. Jeśli wyczujecie w kabinie zapach spalin (a nawet bardziej przepalonego oleju), to proponuję sprawdzenie właśnie szczelności tego przewodu odmy.

Pozdrowionka

Edytowane przez colins
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!