Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

1.5 dCi K834 - nierówna praca po uruchomieniu


animisiewaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

borykam się już jakiś czas z problemem nierównej pracy zaraz po uruchomieniu silnika, przy temperaturach zbliżonych lub poniżej 0 stopni. Auto to Megane III ph I z 2011 roku, silnik 1.5 dCi 90 K834, przebieg około 153000. Jak dotąd auto odpala za każdym razem, ale im niższa temperatura, tym praca zaraz po uruchomieniu silnika jest bardziej nierówna. Dzisiaj, przy -6 stopniach przez kilka sekund po uruchomieniu silnik pracował jakby na 2-3 cylindrach. Po 20-30 sekundach sytuacja się uspokaja i silnik zaczyna pracować normalnie. Po rozgrzaniu wszystko zachowuje się normalnie, auto ma normalne osiągi i silnik swoją pracą nie wzbudza żadnych podejrzeń.

Pierwsza myśl to problem z świecami żarowymi. Świece sprawdziłem, okazało się że jedna wcale nie grzeje, a druga jest już słaba - wymieniłem cały komplet. Sprawdziłem przekaźnik świec żarowych i jest sprawny. Sprawdzałem auto przez ODB, ale nie zgłasza żadnych błędów. Czy mają Koledzy jakieś propozycje, co powinienem sprawdzić?

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczną sytuację zeszłej zimy w styczniu, tylko że w dCi 110, przy przebiegu ~80kkm.

 

Filtr paliwa miał przebieg ~10kkm. Pojechałem do serwisu - sprawdzili świece żarowe, diagnostykę na komputerze, itp - wszystko ok, nie było do czego się przyczepić.

Koledzy z forum podpowiadali, żeby dolewać olej 2T, ale nie skorzystałem z tych porad.

 

Przyczyna okazała się być prozaiczna, i zdiagnozowałem ją sam. Mianowicie marnej jakości paliwo (tak, był to ON zimowy). Zawsze tankowałem na Orlenie albo BP. Tym nieszczęsnym razem zatankowałem na Statoil w Radomiu. Więc zrobiłem tak:

- wyjeździłem 1/2 baku za jednym razem - dolałem do pełna paliwem z BP (zwykłym ON, nie premium!),

- wyjeździłem znowu 1/2 baku i znowu dolałem do końca,

- za trzecim razem jechałem w trasę ~1000km, więc wyjeździłem aż do rezerwy i nalałem do pełna.

Już od pierwszego tankowania 1/2 na BP widać było że problem praktycznie ustępuje. Po trzecim tankowaniu, problem już nigdy nie powrócił, pomimo że auto stało na zewnątrz, a temperatury dochodziły i do -20 stopni.

 

Wnioski - tankuj tylko dobre paliwo zimowe, na sprawdzonej stacji, zwykły ON (nie premium - bo premium dłużej leżą w zbiornikach, itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej-2010: Czujnik temperatury cieczy chłodzącej jest sprawny.

@norbert.ch: Faktycznie, ostatnie kilka razy tankowałem paliwo tylko na jednej stacji. Jak mi ubędzie więcej paliwa z baku, to podjadę na inną stację i zobaczę po tankowaniu, jaki będzie tego efekt.

Czy przy tym przebiegu można już czepiać się wtryskiwaczy? Pompa wydaje się dawać właściwe ciśnienie (przy rozruchu jest około 200 bar, przy obrotach 1000 obr/min - około 400 bar).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wystarczy, że ''Czujnik temperatury cieczy chłodzącej jest sprawny'', musi prawidłowo wskazywać temperaturę płynu chłodzącego, gdyż on determinuje dawkę rozruchową paliwa i czas grzania świec żarowych

Edytowane przez Andrzej-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znajomy podrzucił mi pomysł, żeby sprawdzić kodowanie wtryskiwaczy. W załączniku jest zrzut ekranu z rosyjskiego skryptu PyRen, którego używam do diagnostyki.

W moim aucie są wtryskiwacze z kodem 16 czy 20-znakowym? W polach 16-znakowych wszystkie wtryski mają ten sam kod, który na zagranicznych forach określany jest jako "awaryjny".

Czy tak jest w porządku? Co powinienem zrobić, żeby sprawdzić sytuację z kodami? Muszę wyjąć wtryskiwacze i odczytać z nich kody, żeby później je wpisać?

post-83556-0-50141100-1481657982_thumb.png

Edytowane przez animisiewaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy tym przebiegu można już czepiać się wtryskiwaczy? Pompa wydaje się dawać właściwe ciśnienie (przy rozruchu jest około 200 bar, przy obrotach 1000 obr/min - około 400 bar).

Ciśnienia są za niskie

Trzeba jechać do mechanika z clipem, gdyż może to być oznaką ;

zapowietrzonego układu zasilania paliwem, wadliwego regulatora ciśnienia paliwa i jego uszczelnienie , złej jakości paliwa i zbiornika zanieczyszczonego, początków lejących wtrysków -( zaworków - stosować tylko oryginalne ).

Stosować olej 2T do paliwa - temat opracowany.

 

Jeżeli chodzi o kody wtrysków, to wg. mnie nie tędy droga .

Auto dobrze pracowało, aż do temperatur minusowych. Złe kody wtrysków, objawiało by się terkotaniem w czasie pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne falowanie i tylko zimą .Mechanik od renówek sobie nie poradził .Mechanicy od diesli też nie.U mnie to trwa kilka sekund i da się z tym żyć .Mam Clipa w domu i też nic nie wyczaiłem .Czujnik nowy i świece też.Swiece grzeją .

Edytowane przez marekwodniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kacper69: Tak, termometry i czujniki temperatury (powietrza, paliwa i cieczy chłodzącej) mam wszystkie w porządku, bo sprawdzałem. Temperatura też wyświetla mi się właściwa. Im chłodniej, tym świece dłużej grzeją.

 

@marekwodniak: Owszem, dopóki auto odpala, da się z tym żyć. Ale myślę, że żadne auto nie powinno uruchamiać się w ten sposób, bo może to prowadzić do innych problemów. Moi znajomi mają Megane II i Sceniki ze starszymi 1.5 dCi, z dużo większym przebiegiem i u nich rozruch odbywa się o wiele, wiele bardziej kulturalnie, niż u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pomysł, że może są jakieś drobinki wody w paliwie?

Albo któryś wtrysk się przycina na zimnym silniku.

Ja mam taką samą meganę ale w wersji 86 KM, ma teraz 260 tys przebiegu , pali na zimnie idealnie, więc to nie to że Twoja m spory przebieg.

A znam też meganę Ph2 dci 1,5 z 2006 roku , która ma 380 tys przebiegu i też pali idealnie, ma nawet oryginalny akumulator.

 

a mam jeszcze pomysł, odpal Twoje auto jak jest zimno i za chwilę zgaś silnik.

Za kilka sekund odpal ponownie.

Ciekawe czy wtedy będzie OK?

Jak tak, to świece żarowe bardzo podejrzane , bo wtedy będą 2 razy grzały .

Lub możesz spróbować rozruch auta, jak już będzie miało kręcić , to wyłącz je klawiszem lum wyciśnij sprzęgło i za chwile spróbuj ponownie rozruch, to tez dwa razy będziesz grzał świece.

Może któraś jest na pomiarach dobra, ale słabo grzeje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestię paliwa sprawdzę, mam zamiar wyjeździć bak do rezerwy i jechać na inną stację, niż zwykle - powinna być jakaś różnica.

Właśnie wtryskiwacze są jedną z rzeczy, które nie dają mi spokoju, stąd grzebałem trochę w diagnostyce i stąd właśnie moje pytanie o kody wtryskiwaczy parę postów powyżej.

Próbowałem z 2-3 krotnym podgrzewaniem świec, tak jak napisałeś, ale w zasadzie niewiele to zmieniło - nierówna praca nie ustąpiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by się uzbroić w taki termometr do pomiarów na odległość- pirometr , można nim pomierzyć czy dany wtrysk jest ciepły, ale to drogi sprzęt jest.

Widzę , że z Ciechanowa jesteś, tam u Ciebie to chyba w okolicy jest BP, spróbuj kupić paliwo tam.

Ja kupuję tylko na BP, fakt, że kilka razy się naciąłem - to Łomża była , tam już nie kupuję .

Może to paliwo co masz jest jeszcze "letnie" ?

Jak byś się zdecydował na naprawę w warsztacie, to tylko ASO polecam i to zostawić auto na noc , rano je będą diagnozowali na zimno. Miałem kiedyś takie problemy z nowiutką Wegi 2 , wyszło że mam "wgrany zły soft " - na Afrykę Północną , mnie zatkało , ale od następnego ranka już było idealnie.

Ogólnie raz na jakiś czas warto do ASO pojechać, coś nowego wrzucą, szczególnie jak może masz auto z importu? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!