Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

[Megane II ph II] - Brzęczenie podczas odejmowania gazu


MariuszB

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze!

Od kilku tygodni jestem posiadaczem Renault Megane II phII w wersji kombi z silnikiem 2.0 16v o mocy 99 kW. Auto zostało wyprodukowane w 2007 roku. Od chwili zakupu auto trapi dziwna przypadłość. Przejrzałem wszystkie tematy dotyczące tego silnika, ale niestety, żaden z opisanych objawów nie odpowiada w pełni mojemu problemowi.

 

Podczas jazdy, przy obrotach z zakresu 2200-2800 występuje dziwne chrobotanie/burczenie/szuranie. Daje się je usłyszeć zawsze, gdy podniesiemy obroty powyżej tej granicy (na przykład nieco powyżej 3000) i puścimy pedał gazu. Dźwięk występuje również gdy staram się utrzymywać równą prędkość i obroty silnika znajdują się w wyżej opisanym przedziale. Dźwięk cichnie przy chodźby lekkim dodaniu gazu lub wciśnięciu pedału sprzęgła. Brzęczeniu towarzyszy również ciche metaliczne szuranie. Ogólnie samochód wydaje się w tym przedziale obrotów nieco głośniejszy, powyżej 3000 obrotów jest już ciszej.

 

Dziś pojeździłem trochę po placu i poobserwowałem tą przypadłość:

- Dźwięk występuje przy jeździe z bardzo lekko wciśniętym lub puszczonym pedałem gazu na wszystkich biegach, w zakresie obrotów 2200-2800,

- Dźwięk występuje podczas jazdy z drążkiem zmiany biegów wyrzuconym na "luz", puszczonym pedałem sprzęgła, przy jednoczesnym utrzymywaniu obrotów silnika pedałem gazu w ww. zakresie,

- Kiedy samochód stoi, drążek zmiany biegów w pozycji luz, puszczony pedał sprzęgła, obroty utrzymywane w takim samym zakresie - co ciekawe - po 2-3 minutach testów na postoju dźwięk ustał, powrócił gdy ruszyłem.

- Przy wciśniętym sprzęgle, w tym samym zakresie obrotów.

 

Ponadto również na pierwszym biegu, przy obrotach około 1500-1600 (bardzo wolna jazda w korku).

Dźwięk jest słyszalny wewnątrz pojazdu, pasażerowie określili, że dobiega z prawej strony przodu pojazdu.

W komorze silnika ciężko było ten dźwięk zaobserwować, osłuchałem KZFR i okolice rozrządu, ale wydaje mi się, że pracowały cicho.

 

Samochód bardzo dobrze przyspiesza (próbowałem do 5500 obrotów), biegi wchodzą gładko, sprzęgło nie bierze nisko, nie szarpie, nie ciągnie. Skrzynia nie ma śladów wycieków, osłony przegubów całe, same przeguby też nie miały wyczuwalnych luzów (przynajmniej dla mnie). Rozrząd zmieniony od razu przy zakupie ok. 800 km temu (komplet z pompą wody, ale bez KZFR), równiez olej, filtr oleju i powietrza. Poziom oleju utrzymywany w górnej części skali. Wydech się nie buja, osłona wydechu nie dotyka go, jest sztywno przyczepiona. Poduszka silnika (ta górna, od strony rozrządu) wygląda dobrze, nie wygląda aby gdzieś się opierała. Podłużne mocowanie obok równiez nie ma luzów.

 

Występuje też kilka innych, drobnych przypadłości, które nie wiem czy można powiązać z powyższym:

- przy ruszaniu, po wrzuceniu drugiego biegu z okolic prawego przodu dobiegają trzy głuche puknięcia, później już nie występują,

- kiedy auto jest zimne i kilkadziesiąt sekund po odpaleniu zwiększe obroty właśnie powyżej 2000, silnik staje się dosyć głośny, wydaje dźwięk jakby coś rezonowało.

- podczas jazdy, czuć mrowienie na pedale gazu i kierownicy,

- przy uruchomieniu słychać pojedynczy "chrobot", trwający dosłownie ułamek sekundy, silnik odpala "na dotyk"

 

Szczerze mówiąc zgłupiałem, i nie wiem gdzie szukać przyczyny problemu. Czy to może być nietypowy objaw uszkodzonego KZFR? Czy winy szukać raczej w innej poduszce silnika? Nie znam jeszcze dobrze tego auta, nie wiem gdzie znajdę pozostałe poduszki.

 

W załączniku dodałem nagranie audio tego dziwnego dźwięku. W nagraniu są trzy sekwencje przyspieszenia na 3 biegu do 3000 obrotów i następnie puszczeniu gazu.

Dziękuję, że doczytałeś ten esej do końca :) Proszę o pomoc !

megane2ph2_dzwiek.wav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podłączam się do tematu u mnie podobNe objawy w grand scenic. Poczytałem trochę i dużo wskazuje że to koło dwumasowe. Proszę o rady.

 

Dodano: 18 kwi 2017 - 09:52

Mariusz B. jak byś się uporać z dolegliwością to napisz bo jestem ciekawy co było przyczyną może u mnie to samo jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy ta fura? czy ma skrzynie automat ?? Jak startujesz, ogień na całego?

Zobacz na koło pasowe wału które po ok 120 tys lubi się rozlecieć

Edytowane przez Andrzej-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że to nie dwumas. Odgłos ewidentnie dochodzi z prawej przedniej części samochodu.

Auto mam od miesìąca, przyjechało z Holandii, silnik 2.0 16v 135 KM, skrzynia manualna 6-biegowa. Ja jeżdżę raczej spokojnie, ruszam delikatnie. Nie wiem jak jeździł poprzedni użytkownik.

Samochodem przejechałem dopiero 800 km i przez cały ten czas hałasowało w sytuacjach opisanych w 1 poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W silnikach o oznaczeniu;

F4R 770 - jest dwu-masa

F4R 771 - nie ma dwu-masy

 

Jakie oznaczenie ma Twój silnik? Dwu-masa w silnikach benzynowych jest mniej obciążona i jej trwałość jest zadowalająca i raczej nie nawala . Chyba że przebieg jest X 2. Wymień olej w skrzyni biegów lub co najmniej sprawdź poziom oleju

Która to prawa strona auta u Ciebie ?

Edytowane przez Andrzej-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie silnika postaram się odczytać w czwartek. Chodzi mi o stronę samochodu po której siedzi pasażer. Przebieg na 99% jest oryginalny. Czy skrzynia mogłaby hałasować kiedy samochód stoi, przy wciśniętym pedale sprzęgła? Wtedy pracuje tylko silnik, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia nie będzie hałasować, ale może hałasować łożysko oporowe sprzęgła, sprężyny w kole dwu-masowym, lub tarczy sprzęgła, czy lużne elementy sprzęgła ( wypracowane, zużyte, zwichrowane ) wpadać w rezonans drgań

Oznaczenie silnika powinno być w tzw.brifie lub na podstawie VIN - określą w ASO

Edytowane przez Andrzej-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej widzę ze znasz się na temacie u mnie w grand scenic 2.0 turbo z 2008 roku mam takie objawy. Na co zwrucic uwage. Silnik mam chyba f4rt.

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6 - Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej-2010,

Dopiero zauważyłem wskazówkę dotyczącą koła pasowego wału. Dzięki za sugestię! To może być to. Umiejscowienie dźwięku by się zgadzało. Posprawdzam też rolki osprzętu. Czy dostanę się tam po zdjęciu koła i osłony nadkola? Zajrzę tam w sobotę.

 

// EDIT: Kod silnika : F4R-770

Edytowane przez MariuszB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten sam silnik, prawie wszystkie Twoje objawy - stukot kilkukrotny przy pierwszy ruszeniu, rezonowanie na zimnym na luzie w niskich temperaturach i rezonowanie (ale innego typu) przy odpuszczaniu gazu z wyższych obrotów. Z chęcią poznam przyczynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Rozwiązałem dzisiaj problem. Przyczyną hałasów okazała się rurka klimatyzacji opierająca się o górną łapę silnika (od strony rozrządu). Problem wręcz śmieszny, ale tylko z pozoru. Sytuacja ta musiała mieć miejsce dość długo i rurka zdążyła się już trochę wytrzeć. Dalsza jazda w takim stanie spowodowałaby pewnie rozszczelnienie klimy. Tymczasowo założyłem "osłonę" z grubego zbrojonego węża od LPG, ale w najbliższej przyszłości planuję tą rurkę nieco odsunąć.

Zniknął chrobot przy odpalaniu (podejrzewałem pierwsze oznaki KZFR) rezonowanie plastików, brzęczenie przy odpuszczaniu gazu a silnik pracuje dużo dużo ciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od góry. To miejsce jest bardzo dobrze widoczne, tuż przy korku wlewu płynu do spryskiwaczy. W innych autach, których zdjęcia komory silnika znalazłem w internecie, między rurką a łapą jest kilka cm luzu, u mnie ktoś tą rurkę prawdopodobnie wygiął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!