Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Nie działa prawa lampa, światło mijania, brak napięcia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Nie działa mi światło mijania z prawej strony (strony rozrządu), czyli żarówka H7. Nie ma napięcia w kostce żarówki, sama żarówka jest ok, podłączyłem ją do innego samochodu i działa. Wszystkie bezpieczniki koło akumulatora od świateł wydają się w porządku, jak sprawdzałem napięcie na świetle z lewej strony, to pokazywał mi 14V, zaś w bezpieczniku F8C, który powinien być chyba od prawego, nie ma żadnego napięcia. Jak sprawdzałem napięcie, to nie była chyba żarówka włożona, nie jestem pewien czy w takim przypadku ma to znaczenie ? Nie wiem jak ten obwód jest zrobiony, i czy bez włożonej żarówki można sprawdzać napięcie?

 

Wyjąłem też tą kostkę PPA CZARNA, która zasila te bezpieczniki, oznaczyłem ją na zdjęciu czerwoną strzałką. Rozumiem że ta kostka zasila te bezpieczniki, jak mogę sprawdzić czy jest w niej napięcie ? tzn. nie wiem który pin zasila ten bezpiecznik F8C, bo bezpieczników jest 5 a pinów 8. Patrząc na zdjęcie, od prawej strony, który jest to pin by sprawdzić ? Nie mogę znaleźć schematu tej kostki.

 

Styki w niej są na środku delikatnie jakby ujarane, coś tam się działo kiedyś, próbowałem dogiąć te blaszki, trochę plastik popękał, przedmuchałem to, ale nie działa. Nie mam contact sprayu, jednak jeśli miałbym pewność że pin zasilający tą lampę jest ok, to bym kupił nową wtyczkę, i przełożył to wszystko, bo wtyki z niej da się wysunąć, tylko nie wiem jak to sprawdzić. Proszę o pomoc.

 

EDIT

 

Ok znalazłem info że jest to pin 5 (CPD + Prawego światła mijania zabezpieczony), czyli żeby to sprawdzić, muszę wsadzić bezpiecznik oraz wtyczkę, i jedną sondą dotknąć wtyku nr 5 we wtyczce od góry, a drugą jakoś nóżki w bezpieczniku od tego światła? (sorry średni ze mnie elektryk)

post-93662-0-28487500-1495820248_thumb.jpg

Edytowane przez conderus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, te złącze co pokazujesz strzałką na zdjęciu jest od świateł. Od prawego światła jest 5 pin (6pin lewe światło mijania). Pin nr 1 jak patrzysz na zamieszczone przez Ciebie zdjęcie to pierwszy z prawej strony. Na 5 pinie powinieneś mieć napięcie przy włączonych światłach. Wszystkie schematy masz przyklejone w dziale download. Kostka CZARNA nie zasila bezpieczników tylko złącza z niej prowadzą bezpośrednio wiązką do świateł (czyli bezpiecznik można powiedzieć jest przed tym złączem). Dlatego jak nie masz napięcia na bezpieczniku to może być problem z modułem UPC (wszystko reszta działa?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Więc podłubałem, pogrzebałem, i zaczęło samo działać, musiało coś nie stykać.

 

Ok rozumiem, czyli bezpiecznik stoi przed kostką, bo z niego idzie zasilanie, a nie z kostki jak myślałem. Nie wiem czy nie odstawiłem szopki na początku, bo voltomierz wpiąłem do obwodu szeregowo, czyli zastąpiłem nim bezpiecznik który wyjąłem, czyli pewnie zabrał cały prąd? Kurczę chociaż nie wiem, bo w ten sam sposób sprawdzałem lewą żarówkę H7, i cały czas pokazywał 14V. Po za tym nie było żarówki, wiec obwód nie był zamknięty, może dla tego nie było też prądu ?

 

Czyli żeby sprawdzać napięcia na bezpieczniku, muszę mieć bezpiecznik sprawny włożony, i do niego podłączyć voltomierz równolegle ? Tak mam te schematy, ale nie wszystko tam rozumiałem. Nie działa mi jeszcze jedna mała żaróweczka w lewym świetle, to są chyba pozycyjne, ale tak ciężko jest się tam dostać, że nie będę nic z nią robił.

Edytowane przez conderus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli żeby sprawdzać napięcia na bezpieczniku, muszę mieć bezpiecznik sprawny włożony, i do niego podłączyć voltomierz równolegle ?

Nie, jeden koniec woltomierza do masy, drugi do bezpiecznika, oczywiście jeżeli masz elektroniczny z wykrywaniem polaryzacji, na wskazówkowym może nie pokazać nic.

Jeżeli chcesz zmierzyć natężenie prądu, przełączasz miernik na pomiar prądu, wyjmujesz bezpiecznik i wtykasz końcówki woltomierza w gniazda po wyjętym bezpieczniku.

Swoją drogą jak działa woltomierz/amperomierz to chyba uczą na lekcjach fizyki w gimnazjum, chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa mi jeszcze jedna mała żaróweczka w lewym świetle,

Od pozycyjnych jest pin nr 1 i nr 2 w tej kostce. Zobacz czy wychodzi z nich napięcie, najpierw na odłączonej czarnej kostce i jak będzie to włóż kostkę i sprawdź czy napięcie jest z "drugiej strony" kostki (tzn. włóż miernik od strony gdzie wychodzą kable).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!