Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Czujnik temperatury w obudowie lusterka wstecznego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

To mój pierwszy post, przed chwilą się zarejestrowałem. Od roku mam Megane III Kombi z 2010 roku.

Piszę, ponieważ zepsułem sobie jakiś czujnik temperatury w aucie, i chciałbym się Was zapytać, jakie są tego konsekwencje...

Lusterko wsteczne w moim aucie jest przymocowane do szyby przedniej, i to mocowanie jest zasłonięte plastikową obudową. Kto ma takie auto wie jak to wygląda, poniżej link do zdjęcia(mam nadzieję, że się wyświetli):

Wymyśliłem sobie, że zdejmę tę obudowę i przymocuję do niej jakoś uchwyt do nawigacji (bo mi się ciągle odklejał od szyby). Obudowy jakoś nie mogłem zdjąć, ale zauważyłem w niej ten centralny otworek, z jakimś jakby czarnym plastikiem lekko wystającym. I wykombinowałem, że jak się to wciśnie, to obudowa zejdzie, że to do tego służy... No i oczywiście przez własną głupotę popsułem ten element śrubokrętem... Jak się okazało, jest to "czujnik temperatury lusterka". A w każdym razie taki opis mi wyskoczył, gdy wpisałem numer z tego elementu (277200003R) gdy już mi się jakoś udało obudowę otworzyć. Wygląda on tak:

I teraz pytanie do Was:

Czy to jest czujnik temperatury wnętrza samochodu? W tym sensie, że klima działa na podstawie jego odczytu? To byłaby duża lipa dla mnie :(

Czy w zimie z tego powodu nie będzie działało grzanie, a w lecie chłodzenie? Pytam, bo zauważyłem, że po odpięciu tego elementu chłodzenie mi jednak działa... No ale może działa jakoś źle, bo nie ma wskazań z termometru? A może jest jeszcze jakiś inny termometr wewnątrz?

Czy ktoś obeznany z tematem mógłby mi napisać, co tak naprawdę zepsułem?

I jeszcze jedno pytanie - czy temperatura wnętrza samochodu w ogóle jest gdzieś wyświetlana? Bo na ekranie radia wyświetla się zewnętrzna (po odłączeniu czujnika nadal się tam temperatura wyświetla, i raczej zgodnie z rzeczywistością bo teraz pokazuje 33 stopnie i rzeczywiście jest upał i rozgrzane auto). A na ekranie klimy jest wyświetlana tylko temperatura w danym momencie nastawiona. Gdzie szukać tej odczytanej z czujnika pod lusterkiem? Pytam, bo wiem, że mechanicznie ten czujnik napewno uszkodziłem, ale chciałbym sprawdzić, czy może jednak pomimo to działa.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Marcin

 

Aktualizacja: Załączyłem źle grafiki, więc dodaję je teraz w formie załączników, mam nadzieję, że tak będzie dobrze... Kiepska jakość, ale zrobione fonem. Ten otworek w obudowie to miejsce, gdzie znajdowała się końcówka tego czujnika, który uszkodziłem. Drugie zdjęcie to czujnik po wymontowaniu.

post-101477-0-94430400-1497951342_thumb.jpg

post-101477-0-47160400-1497951354_thumb.jpg

Edytowane przez P_r_z_e_m_o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie szukać tej odczytanej z czujnika pod lusterkiem? Pytam, bo wiem, że mechanicznie ten czujnik napewno uszkodziłem, ale chciałbym sprawdzić, czy może jednak pomimo to działa.

podpinając sie pod CLIPa sprawdzisz jaką wyświetla temperaturę. I tak jak go uszkodziłeś to klima może źle działać, bo właśnie z m.in. jego wskazań climatronic korzysta (reguluje temp. podawaną do środka względem temp. zadanej na panelu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem interfejs OBD2, pod Torque mam kontrolkę "Air temp" i nie wyświetla tam żadnej wartości, to pewnie to...

No to trzeba będzie kupić dobry czujnik. Dobrze, że chłodzenie mimo wszystko obecnie jakoś działa.... Ale grzanie pewnie się już nie włączy, gdy będzie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że tak będzie dobrze.

Nie, podałem Ci link do regulaminu, a tam masz wyjaśnione co masz zrobić i jak.

Teraz już nie kombinuj, pamiętaj o tym następnym razem, jak będziesz zamieszczał fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mnie przedrzeźniasz :?:

No ale przecież w końcu dobrze zrobiłem? Regulaminowo. Punkt 7 brzmi:

7. Publikowanie zdjęć przy użyciu zewnętrznych hostingów zdjęć jest zabronione. Jedynymi akceptowanymi metodami są:

- publikacja przy użyciu: http://megane.com.pl/hosting-zdjec/,

- publikacja z wykorzystaniem systemu załączników dostępnych na forum.

 

Zamieściłem przecież te 2 zdjęcia przez system załączników.

 

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.13, oraz 8.1 -Prezes

 

Dodano: 21 cze 2017 - 12:46

Z moich obserwacji wynika, że klima o dziwo działa w miarę ok przy odłączonym czujniku pod lusterkiem. Np. gdy dziś przed południem miałem na wyświetlaczu radia temperaturę 22 stopnie (zakładam, że jest tutaj pokazywana temperatura zewnętrzna), to gdy na wyświetlaczu klimy wybrałem też 22 stopnie to czułem, że działa chłodzenie. Być może rzeczywiście w aucie było wtedy więcej niż te 22 stopnie... Gdy na klimie przestawię na 24 stopnie to przestaje chłodzić. Gdy przestawię na jeszcze więcej to zaczyna grzać. No ale w takim razie skąd meganka wie, jaka jest temperatura w aucie? Czy w środku jest jeszcze jakiś drugi czujnik temperatury?

Jeśli by była brana pod uwagę temperatura z czujnika zewnętrznego, to przy 22 stopniach na zewnątrz i 22 nastawionych na klimie nie powinno chłodzić...

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) skoro na dworze było 22 to w aucie pewnie było więcej (zakładam, że nie stało w garażu/cieniu),

B) air temp. w torqu to temp dolotu a nie temp wewnątrz auta,

c) chłodzenie/grzanie zawsze będzie działać jak ustawisz LO lub HI wtedy niezależnie od temp. z czujników grzeje lub chłodzi na maxa.

 

W climatroniku (nie wiem jak w reno ale w skodzie np. - domyślam się ze tu będzie podobnie), powinny być jeszcze indywidualnie czujniki na wylocie z nawiewów tzn w kanałach. Nie wiem jak ustawia sobie temp. klimatronik w przypadku wypięcia czujnika (czy ma przyjętą jaką średnią do której się dostosowuje, czy korzysta z innego czujnika). Tak czy siak podpięcie pod clip prawdę ci powie jakie bzdury wskazuje ten czujnik, żaden torq nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zdaję sobie sprawę, że było w aucie więcej, zastanawiałem się tylko, skąd meganka o tym wie... Tak właśnie kombinowałem, że muszą być jeszcze jakieś czujniki. Sprawdziłem pod torque, bo to po prostu mam, muszę w takim razie jeszcze podjechać do znajomego warsztatu gdzie mają clip.

Dzięki za pomoc onomatopeja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!