Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl

Recommended Posts

Witam,

na wstępie chciałbym się przywitać gdyż to mój pierwszy post.

Od paru dni posiadam nowego Megana 1.6 16 V 110 KM

Przeczytałem cały temat ale do końca nie jestem przekonany jakie felgi kupić.

Chciałbym dokupić felgi aluminiowe do opon letnich - Dunlop SP Sport Bluresponse 205/55R16

wybrać felgi 6,5 x 16 czy 7 x 16

ET 40 czy 48 ?

Chyba wszystkie kombinacje powinny pasować ale która wydaje się optymalna (skłaniam się ku 6,5 x 16 et 40)

pozdrawiam

Czy parametr OTWORU CENTRUJĄCEGO dla felgi aluminiowej, który dla megane 3 wynosi 66,1 mm ma jakieś ważne znaczenie?

Czy jak ten otwór będzie mniejszy , lub większy to felga nie będzie pasowała do tego auta?

Jak będzie mniejszy to nie wejdzie na piastę, jak większy to trzeba odpowiednie pierścienie centrujące wstawić. Mogą być i zazwyczaj są plastikowe.

Edytowano przez gojgien

Znalazłem całkiem dobra ofertę na felgi , które mają otwór centrujący 67 mm , są od mazdy, poza tym wszystkie inne parametry są OK.

Czy przy różnicy średnicy 0,9mm trzeba zakładać taki pierścień centrujący i czy w ogóle takie istnieją?

Czy można je założyć bez pierścienia?

Odświeżę , czy jeździcie na alufelgach 15 i czy jazda jest przyjemna czy kiepska po pl drogach ?

Bo jedna osoba na forum pisała że źle się jeździ na alu 15' że lepiej jest na stalówkach 15 .

Z góry mowie że interesuje mnie tylko 15 cali alu bądź stalowe .

Bez przesady, rozumiem dylemat przy 18 czy 19, ale nie przy malutkich 15 - zresztą fabrycznie chyba nie było takiego rozmiaru.

Fabrycznie nie było 15 alu tylko stal. @snowday cały czas jeździsz na 195/65R15? W lato także? Mój tato używa jednego kompletu kół (aluminiowych) w Clio i nie ma żadnych zastrzeżeń. Jest na forum też kilka osób, które tak jeżdżą... i jeżdżą. Podobnie jak na stalowych. Kwestia gustu. Ja osobiście uważam, że oprócz wyyglądu nie ma żadnej różnicy. No może poza tym, że aluminium jest miększe od stali i łatwiej o uszkodzenie felgi na dziurach.

Jeżdżę na 15'' na stalowych w zimie , i na alu w lato i nie widzę różnicy, a co do komfortu to też nie widzę różnicy jeżdżąc poprzednim autem na 16-tkach.

Panowie, bo oczy bolą :arrow: w lecie, w zimie, w pupie, a nie w lato, w zima, w pupa... :-)

Do rzeczy:

18 godzin temu, pbet napisał:

No może poza tym, że aluminium jest miększe od stali i łatwiej o uszkodzenie felgi na dziurach.

Aluminium to metal/pierwiastek, a stop aluminium to co innego :-) Stopy aluminium są mniej sprężyste i bardziej kruche - po przyłożeniu młotkiem element może pęknąć, a taki sam stalowy - po prostu się odkształci. Stalowe ramy i widelce w rowerach potrafią amortyzować mikrodrgania, a aluminiowe są sztywne i lepiej przekazują siłę napędu (stąd korbowód w rowerze z aluminium - stalowy by się giął). W kwestii felg, amortyzację robi opona i jej profil, a felga - wg mnie - jest tutaj pomijalna. Daje wygląd, odejmuje parę kg z masy auta i - co najistotniejsze dla mnie - nie rdzewieje!

Pozdrawia Inż. Metali Nieżelaznych :-D

Dziwne , że nikt nie wpadł w Europie na pomysł robienia felg ze stali nierdzewnej.

W USA są takie felgi nawet do aut ciężarowych, piękne "chromy " bez grama rdzy.

Jesteś pewny, że wykonane są ze stali nierdzewnej?

Witam , moja Megane stoi na alusach 16 i oponach 205 55, interesuje mnie zakup oryginalnych 17, a na 16 założyć zimówki, w serwisie powiedziano mi  że można wybrać gume 205/50 lub 225/45 co lepiej wybrać? Ktoś już ma jakieś doświadczenie po takiej przekładce?

205/50, sprawdź wcześniej ceny, żeby nie było zaskoczenia ;)

Napisano (edytowany)

Lukas jaki masz silnik 1.6 benzyna 110 km ? Jeśli tak to se lepiej daruj 17ki .

Różnica w jeździe na  16 a 17 jest kolosalna, a druga sprawa silnik słaby na takie felgi .

Edytowano przez snowday

Nie, nie jest kolosalna Ale jest na pewno. Nie ma aż tak dużo więcej gumy w 16tkach, żeby drastycznie zmieniał się komfort jazdy, po prostu troszkę bardziej czuć poprzeczne przeszkody. Tragedii nie ma, jeżdżę na 17tkach i mam 1.6 benzynę i nie tęsknię za zimówkami. A na zimę mam 15tki, także różnica powinna być dramatyczna a wcale taka nie jest. 

Mam okazję kupić oryginalne felgi do megi 17 wzór sari i szczerze myślałem że 225 będą droższe od 205 i tu się zaskoczyłem bo uniroyal rainsport 3 225 jest tańszy od 205. Posiadam silnik 1.6 ale wydaje mi się że da radę, jeszcze jedna kwestia to wygląd, megi fajnie wygląda na 17, w tej chwili stoi na 16 i jakoś mało mi się podobająpobrane.jpeg.9fe62aa9436ab86770a064553ec8d4ef.jpeg

Testral może dla Ciebie mała różnica ale dla mnie kolosalna,  trzy lata jezdzilem na 16 i 17 .  Hamowanie , rozpędzanie się , skręcanie  same minusy dla 17' . Na 16 juz jest lepiej bo tego tak nie czuć , niby tylko 1 cal ale da sie odczuć różnicę .Jedyny plus felg 17 to ładny wygląd i tyle .Jakbym miał silnik TC to pewnie bym mial inne podejście a tak jak dla mnie to 110km na 17 to jest za słaby silnik  biorąc pod uwage ze 1 koło waży ok 19kg .

15 cali, a 18 cali to różnica 5 kg na jedno koło plus 2-3 kg ciężkie opony. U mnie na 15 cali stalowej i 195/65R waży mi na letnim jakiś 15 -16 kg( te 15 kg to nowe opony ) A zimowe 14-15 kg. Jakby założył alusy 15 calowe to byłoby ciężkie o 1-2 kg.

23 godziny temu, snowday napisał:

Testral może dla Ciebie mała różnica ale dla mnie kolosalna,  trzy lata jezdzilem na 16 i 17 .  Hamowanie , rozpędzanie się , skręcanie  same minusy dla 17' . Na 16 juz jest lepiej bo tego tak nie czuć , niby tylko 1 cal ale da sie odczuć różnicę .Jedyny plus felg 17 to ładny wygląd i tyle .Jakbym miał silnik TC to pewnie bym mial inne podejście a tak jak dla mnie to 110km na 17 to jest za słaby silnik  biorąc pod uwage ze 1 koło waży ok 19kg .

Rozumiem rozpędzanie, ale hamowanie i skręcanie? Na szerszej oponie teoretycznie powinien lepiej hamować, te kilka kilogramów więcej na kołach, to jakby noworodka wsadzić do samochodu. A skręcanie? No opona jest szersza, ale jedynie o 1 cm. od 16tek. Ciężko to odczuć. Oczywiście mówię/piszę tu o 205/50/17. Dopiero przy 225 te różnice powinny być odczuwalne, bo to już kawał gumy.

Ja zmieniłem teraz z zimowych 205/55/16 na letnie 225/40/18 i różnica jest duża ,  na + to mniejsza podsterowność i lepsze hamowanie,  na - to gorsze przyspieszenie.
Co do wagi felg to sama 18stka z RSa waży ponad 12kg. To jest masa nieresorowana która bardzo negatywnie wpływa na osiągi czy komfort jazdy
( "..1kg masy nieresorowanej odpowiada kilku kilogramom masy resorowanej...")
W dieslu który ma duży moment obrotowy mniej to czuć ale w benzynie N/A to będzie bardziej odczuwalne. Jednemu to będzie przeszkadzać drugiemu mniej.

Napisano (edytowany)

Panowie, ale przy silniku 1.6 po przejściu z kół 16 205/55 na felgi 17 z oponami 205/50 odczuje aż taka dużą różnicę w przyspieszeniu? I jeszcze pytanie odnośnie spalania, dużo wzrośnie? Raczej jestem pewien że komfort może się odrobinę zmniejszyć, ale tak jak kolega Testral już wcześniej napisał, hamowanie powinno być lepsze. Przypuszczam że przy tej jednostce napędowej opony w rozmiarze 17/225/45 pewnie maja bardziej negatywny wpływ na jazdę. 

A może ktoś posiada ładne 16 na sprzedaż? Bo przy 17 205/50 przeraziłem się ceną opon. 

Edytowano przez lukas605

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się