Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl

20

Jaki olej 1,5 dci?

Recommended Posts

Teoretycznie tak ale w praktyce nie ma większego znaczenia czy olej będzie z normą C3 czy C4. Norma dla C3 wynosi w przypadku popiołów siarczanowych 0,8% a w przypadku C4 0,5%. Oczywiście dobrze jest trzymać się normy RN0720 ale nie jest to bezwzględny wymóg. W przypadku normy RN0710 jej "obligatoryjność" jest jeszcze mniejsza. Bardziej liczy się jakość oleju niż to czy olej spełnia normę producenta czy nie. Oczywiście do aut z dpf-em lejemy oleje nisko-popiołowe i staram się w każdym przypadku trzymać klasy lepkości wymaganej przez producenta (lub lepkość pokrewną w niektórych przypadkach). Na stan DPF-a bardzo duży wpływ ma jakość tankowanego paliwa i w tym przypadku stosowanie dobrych dedykowanych dodatków do paliwa w znaczmy stopniu eliminuje możliwość wystąpienia problemów związanych z zapychającym się dpf-em. Odnośnie norm producentów to trzeba wiedzieć co takie normy określają bo często podstawowe parametry normy określają , ze olej ma być energooszczędny i ekologiczny a ochrona silnika niekoniecznie jest sprawą priorytetową. Akurat normy Renault mają jako takie uzasadnienie ale np. w przypadku normy Dexos 2 (Opel, grupa GM) ten sam olej przewidziany jest do 3 cylindrowej wolnossącej benzyny o mocy 50 KM z wtryskiem pośrednim, diesla bi-turbo z układem common rail i filtrem dpf oraz pond 300 konne V6 z turbiną i bezpośrednim wtryskiem paliwa. Absolutnie nie neguje słuszności stosowania olejów zgodnych z normami producenta ale trzeba zdawać sobie sprawę, ze problem jest bardziej złożony i możliwe są inne rozwiązania, które będą nie tylko bezpieczne dla sinika ale nawet lepsze. Norma C4 jest akurat o tyle dobra, ze HTHS (lepkość wysokotemperaturowa) wynosi minimum 3,5mPa tak jak w przypadku normy C3 więc producent nie poszedł w stronę energooszczędności jak w przypadku olejów z normami C1 i C2 (choć zwykle HTHS w olejach C2 jest tylko ledwo poniżej 3,5mPa a w olejach c3/c4 niewiele powyżej).

Ja w swojej Renault Megane II dCi używam alf półsyntetyczny. Ponieważ auto było z Anglii był zalewany jakimś olejem półsyntetyczny, który był dostępny tylko w Anglii więc zdecydowałem się zalać takim olejem alfem. Macie propozycje jakim innym zalewać po wymianie silnika ??? przewiduje że uda mi się kupić auto z około 150tyś lub mniej przebiegiem silnik

Ja zdecydowałem się teraz na LIQUI MOLY - SYNTHOIL HIGH TECH 5W40 w Megi. Zobaczymy jak będzie się sprawował. Jak wcześniej pisałem liqui zastąpił Valvoline SynPower 5W40.

Za rok dam znać jak sprawował się nowy olej. Jednak pierwsze spostrzeżenia są takie że nie ma zmian w pracy silnika jak pracował tak pracuje. Nie jest cichszy i startuje tak samo szybko. Reszta spostrzeżeń za rok :mrgreen:

Pozdrawiam

Czy ktoś mógłby podać jakie powinno być ciśnienie oleju przy poszczególnych obrotach silnika w Megane II PH I 1.5 dCi 82kM?

Przy okazji wymiany oleju na nowy, chcę to sprawdzić, bo martwię się o swoje panewki... 

Na biegu jałowym ciśnienie powinno wynosić minimum 1,2 bara a przy obrotach 3000 ciśnienie oleju 3,5 bara.

• +1 1

Od  VII/2006 r  w 1,5 dci zastosowano pompy oleju o zwiększonej wydajności dające o ok. 1,0 bar większe ciśnienia na biegu jałowym oraz powiększono kanały olejowe w wale .

Edytowano przez Andrzej-2010

Skąd masz te dane? Według serwisówki Ranault silnik k9k 732 o mocy 105 KM produkowany po 2005 roku ma ciśnienia oleju identyczne jak pozostałe silniki 1,5 dci.

59bd7ad33b19f_cinienieoleju.thumb.jpg.5f0a368dee66bda3f5a95bd0f30bc945.jpg

Natomiast silnik k9k 836 o mocy 110 Km ma ciśnienia trochę niższe. 

.59bd7b79b5def_cinienieoleju2.thumb.jpg.e2851b35db687259724f756e841ed9f6.jpg

Pompa może ma większą wydajność ale o ciśnieniu decyduje zawór upustowy w pompie.

Edytowano przez aniewa
  • +1 1

Może  minimum  jest  takie  samo,  ale  pomiary  wykazały  wyższe  ciśnienia .

Dnia 16.04.2007 o 00:41, janksz napisał:

Raz do roku musisz wymienić niezaleznie ile km. przejedziesz.

Dlaczego? Na syntetyku to konieczne? Nawet jak ktoś robi 3tys km rocznie?

Dnia 6.07.2007 o 08:48, snap napisał:

po 1 Elf a nie Total

po 2 http://megane.ruzam.pl/search.php

ELF i TOTAL to jest to samo...

Cytat

Nie będę więcej przedrzeźniał przedmówcy.
Nie cytuj całego posta jeżeli odpowiadasz bezpośrednio pod nim.:!:

Wiele zależy od tego jak auto przechowywane zimą no i gdzie eksploatowane. Bo jak w nocy stoi w ciepłym garażu (temp. > 0 stC), to bez problemu przy tym przebiegu do 2 lat można dociągnąć. Jeśli jednak ktoś go ma w Suwałkach i trzyma na mrozie, to dla oleju nawet syntetycznego nie są dobre warunki, on wtedy szybko traci swoje właściwości.

Cytat
lapka2.gif
Regulamin pkt. 5.13 - cytowanie
P_r_z_e_m_o

Dnia 17.09.2017 o 08:34, niebianskaskurwoala napisał:

Nie będę więcej przedrzeźniał przedmówcy.
Nie cytuj całego posta jeżeli odpowiadasz bezpośrednio pod nim. :!:

Kolega dobrze pisze. Do 2 lat olej w silniku w dobrych warunkach powinien wytrzymać bez zbytniej degradacji i utraty parametrów ale warunki mają tu bardzo duże znaczenie. Oczywiście bezpieczniej wymieniać olej co rok.

Cytat
lapka2.gif
Regulamin pkt. 5.13 - cytowanie
P_r_z_e_m_o

Część trafiła mi się druga meganka 1.5 dci 101km (pierwsza była 1.9) w garażu mam nowy olej 'Petronas syntium 5000cp 5w30 rn0700' mogę go zalać do 1.5? auto jeżdżone do tej pory pełnym syntetyku. przebieg ok 230tys

Witam, parę dni temu kupiłem Megane iii 1.5 dci bez fap 106km z 2009 roku.

Olej był od nowości wymieniany co około 30 tyś km. Auto teraz ma 245 tyś km. Wiem że ostatnie 2 wymiany oleju byly zalene castrolem 5w30. Jaki olej teraz zalać? Też 5w30 czy może 5w40? Jakiej firmy powinien być ten olej i gdzie go kupić żeby mieć pewność że nie jest on podrobiony? Teraz oczywiście wymieniać będę go co roku, czyli w moim przypadku niecałe 10 tyś km. (Głównie trasa)  

Hm... Ryzykowny zakup, w tym sensie, że te wymiany co 30 kkm, a przebieg też nie jest symboliczny. Tym niemniej - niech służy. W kwestii oleju, to do 106 KM ja leję 5W40 (u mnie się sprawdza Orlen Platinum Max Expert, przy ELFie Excellium musiałem raz dolać po 12 kkm). Z kolei 5W30 leję do 110 KM, z FAP-em.

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się