Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jaki olej 1,5 dci?


20

Rekomendowane odpowiedzi

No w końcu jakaś odpowiedź praktyka. Temat interesuje mnie, bo chcę podobną operację zrobić w Oplu Froterze. A jak z ciśnieniem oleju? Czy zmalało? Czy rzeczywiście te syntetyki są rzadsze też po rozgrzaniu? No tak, ale tego nie stwierdzisz bo chyba od ciśnienia oleju tylko lampka, a nie zegar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi przy przebiegu 60tyś w jakimś debilnym serwisie wlali półsyntetyka ale po 15 tyś zmieniłem na syntetyczny i nic złego się nie dzieje... teraz mam 100tyś i wcale go nie zjada tak duzo, 1/10 na skali bagnetu na 10kkm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety się mylisz. Olej syntetyczny rozpuszcza wszelkie nagary i osady w silniku a co za tym idzie zwiększają się luzy. Syntetyk jest rzadszy więc szybko spływa do miski, rozruch silnia jest mało przyjemny. To samo się tyczy wszelkich mechanizmów smarowanych rozpryskowo - dźwigienki, popychacze. Extremalnie na syntetyku silnik może nie utrzymać właściwego ciśnienia smarowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Niestety się mylisz" Syntetyczny rozpuszcza nagary i osady bo ma dodatki uszlachetniające i tak ma być. Jeżeli silnik ma luzy , to żaden olej mineralny mu nie pomoże.

Jeżeli chodzi o gęstość- mineralny-zimny- gęsty

gorący- rzadki

 

syntetyk- zimny- rzadki

gorący- rzadki

Ale w oleju podstawowym parametrem jest jego lepkość. Syntetyki mają wysoką lepkość. I właśnie ta lepkość pozwala olejowi pozostać w zakamarkach silnika

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej syntetyczny rozpuszcza wszelkie nagary i osady w silniku a co za tym idzie zwiększają się luzy.

O jakich luzach mówisz? Rozbierałem niejeden silnik i nie widziałem nagaru na gładzi cylindra, czy czopach wału i panewkach, niezależnie od marki czy jakości stosowanego oleju, a te luzy decydują o zużyciu silnika i kwalifikacji części do naprawy.

rozruch silnia jest mało przyjemny

Sugerujesz, że silnik na syntetyku przy rozruchu ma gorsze warunki pracy niż na mineralu?

To po co go stosujesz?

Czy w ogóle jakakolwiek fabryczna instrukcja określa, że przy danym przebiegu należy przechodzić na olej niższej klasy, bo instrukcja do naszych samochodów napewno nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo miejscach o których piszesz tego nie zobaczysz... ale pewnie widziałeś oblepioną pokrywę zaworową, osad w misce oleju, ten sam syf zapycha filtry, i kanały olejowe.

 

Nie sugeruje tylko to jest fakt ze rzadszy olej szybciej ścieka do miski a co za tym idzie silnik ma gorszy start. A stosuję go mi. dlatego ze wydłużam przebiegi miedzy zmianami oleju. Sam jestem zwolennikem synetyku mozliwie jak najdłużej (przy dużym przebiegu 5W50 albo 10W50) ale nikomu nie zaproponuję syntetyku nie majac pewności na czym jeździł wczesniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pewnie widziałeś oblepioną pokrywę zaworową, osad w misce oleju, ten sam syf zapycha filtry, i kanały olejowe

tak niestety jest przy każdym oleju i odpowiednim przebiegu silnika.

olej szybciej ścieka do miski a co za tym idzie silnik ma gorszy start

tylko, że syntetyk bardziej jest lepiący (pomimo swojej rzadkości) i to co ścieknie to "misy", a to co zostanie na elementach ciernych to "silnika"- czyli syntetyk smaruje od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko, że syntetyk bardziej jest lepiący (pomimo swojej rzadkości) i to co ścieknie to "misy", a to co zostanie na elementach ciernych to "silnika"- czyli syntetyk smaruje od razu.

 

Lepkość to nie dlatego bo się lepiej lepi do powierzchni. Lepkość określa tarcie wewnętrzne inaczej tarcie warstwy oleju po warstwie oleju. Mając dwa oleje np syntetyczny 5W40 i minerał 5W40 mają taką samą lepkośc lecz różną gęstosc.

 

poza tym rzadki olej szybciej dotrze zapchanymi kanalikami niż gęsty a jak kanaliki są niezapchane również

 

Zgadzam sie ale syntetyk rozpuści te zapchane kanały i zsumując wszystkie zuzycia moze się okazac, że pompa oleju nie da rady wystworzyć wystarczającego ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepkość to nie dlatego bo się lepiej lepi do powierzchni. Lepkość określa tarcie wewnętrzne inaczej tarcie warstwy oleju po warstwie oleju.

nie pisałem o lepkości, którą określają parametry oleju, ale o lepieniu (przyczepianiu- przyleganiu). Ja rozróżniam te pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że pompa oleju nie da rady wystworzyć wystarczającego ciśnienia.

zgadzam się ale zależy to od zużycia silnika

janksz, domin_g zapewne popełnił literówkę miało być 15W40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie miałem na myśli 15w40...

 

nie pisałem o lepkości, którą określają parametry oleju, ale o lepieniu (przyczepianiu- przyleganiu). Ja rozróżniam te pojęcia.

 

Proszę podaj mi jednostkę tego lepienia albo przyczepiania lub przylegania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!