Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Podświetlenie zegarów - gaśnie:(!!


Kr0lik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,pisze w tym temacie bo podobny a to czego szukam nie opisuje inny temat.Chodzi mi o to czy można zrobić tak by po włączeniu świateł nie przygasało podświetlenie deski rozdzielczej,bo w słoneczne dni nic nie widać,a w nocy nie byłoby to dokuczliwe.Nie jest na tyle jasne by mogło przeszkadzać.Dodam że potencjometr działa poprawnie ale w renówkach jest słabo podświetlone przy włączonych światłach.Pozdrawiam i czekam na jakieś sugestie. <ok>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro się pobawię jak będzie pogoda i napisze co i jak z tym wyszło.Dzięki za podpowiedzi.Pozdrawiam.

 

[ Dodano: 2011-04-05, 11:47 ]

No i zwarcie przewodów nic nie dało bo potencjometr chodzi,ale po włączeniu świateł podświetlenie przygasa a mi chodzi o to by zostało jasne.Rozebrałem miejsce gdzie jest potencjometr i znalazłem jakąś lużną kostkę ,nie wiem do czego służy,jak ktoś wie to proszę o info.Mam koło przełacznika szyb tylnych wolne miejsce z zaślepka i ta kostka jest w tym miejscu. Poniżej foto tej kostki.

post-23519-1301946104_thumb.jpg

post-1-1301946104_thumb.jpg

post-1-1301946105_thumb.jpg

post-1-1301946106_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

kuchcik78

 

Znalazłeś jakieś rozwiązanie tego tematu?

Co za durny patent tego reno -ja też mało co widzę na zegarach i radiu jak włączę światła -

Tzn może nie durny patent reno -tylko durny patent kraju RP że każe w dzień na światłach jezdzić-a wtedy wyswietlacz przygasa żeby cie w nocy nie razić w oczy.

 

Poradziłeś sobie z tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kostka, to może być od Kontroli Trakcji, ( były takie wersje z tym włącznikiem, a fabryki aut zwykle montują standardowo wiązki elektryczne, tylko różne wyposażenie). Spróbujcie poruszać cwaniakiem od przyciemniania, może potencjometr słabo łączy, wyrobił się. Ja u siebie widzę dobrze. A jeszcze jedno, gdzieś na forum jest jak zmienić podświetlenie tego wyświetlacza, pamiętam, że trzeba było rozebrać wyświetlacz i wystarczyło odkleić jakąś przeźroczystą (chyba pomarańczową) folię z wyświetlacza, a wtedy wyświetlacz był dużo jaśniejszy, nie pamiętam jednak co to za link. Nie wiem czy nie o wymianie podświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjometr ma tyle wspólnego z przyciemnieniem co nic, on pozwala tylko regulować jasność podświetlenia, przyciemnienie działa dokładnie na tej samej zasadzie co dimmer w radiu.

Na przyciemnianie kontrolki zamknięcia drzwi pomogło u mnie odłączenie 1 kabelka, właśnie tego wysyłającego sygnał przyciemnienia. W liczniku nie grzebałem (nie miałem potrzeby), ale może też w ten sposób da się to rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Kolego ale to nie jest tak jak piszesz.

To moim zdaniem wszystko działa jak trzeba-zgodnie z koncepcją i logiką producenta samochodu czyli:

Jak nie masz włączonych świateł -to w normalnym kraju jest dzień i normalni ludzie nie mają czego światłami oświetlać -i masz podświetlone na jasno dane na wyświetlaczach żeby je lepiej widzieć.

Nadchodzi noc- ściemnia się na zewnątrz -włączasz światła i wtedy włączają się żarówki podświetlające zegary -a wyświetlacze przygasają -żeby nie razić kierowcy.

To wszystko jest OK -tylko nie w naszym powalonym kraju w którym jeździ się na światłach w dzień-w tym jest problem.

To nie jest żadne uszkodzenie-to tak ma być.

Ja chcę zrobić modyfikację tego-tylko kombinuję jak -więc pytam bo może już ktoś sobie poradził -jak nie to będę pierwszy

Pozdro

 

PS Pisałem do Kol Zygmunt Małek oczywiście :-D

[ Dodano: 2011-04-25, 18:48 ]

Na przyciemnianie kontrolki zamknięcia drzwi pomogło u mnie odłączenie 1 kabelka, właśnie tego wysyłającego sygnał przyciemnienia. W liczniku nie grzebałem (nie miałem potrzeby), ale może też w ten sposób da się to rozwiązać.

Fred a wyciąłeś ten kabel gdzie ?Przy przełączniku CZ czy przy kontrolce -tej z symbolem kłódki?

[ Dodano: 2011-04-25, 18:52 ]

Potencjometr ma tyle wspólnego z przyciemnieniem co nic, on pozwala tylko regulować jasność podświetlenia, przyciemnienie działa dokładnie na tej samej zasadzie co dimmer w radiu.

Bo trzeba rozgraniczyć dwie rzeczy jak sądzę -bo dopiero zacząłem dziś kombinować-trasa powrót ze świąt ,słońce -i g... widać -to stwierdziłem że muszę to przerobić.

1.podświetlenie wyświetlaczy LCD

2.podświetlenie liczników - idące przez dimmer koło lewego kolana.

To całkiem dwa różne podświetlenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przełaczniku CZ czy przy kontrolce -tej z symbolem kłódki?

Przy kontrolce, po prostu wypiąłem z wtyczki.

Myślałem o wypięciu sygnału oświetlenia z wtyczki, ale wtedy przecież będą świecić tylko wyświetlacze, a wskaźniki będą ciemne. Obawiam się, że w liczniku jest to wszystko zintegrowane i trzeba by wiedzieć co przeciąć na płycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W liczniku podświetlenie już przygasa w momencie włączenia pozycji, pytanie więc co by było gdyby wypiąć z wtyczki pin odpowiedzialny za sygnał pozycji :roll:

No właśnie ale który to kabel i gdzie go najprościej wyłapać?

Jak nie to jest druga opcja -zobaczyć gdzie wchodzi + przed wałczeniem świateł .

jeżeli się po włączeniu zmienia napięcie na niższe albo zanika w ogóle -to polutować tam na sztywno + "po stacyjce" i gra.

[ Dodano: 2011-04-25, 19:27 ]

Przy przełączniku CZ czy przy kontrolce -tej z symbolem kłódki?

Przy kontrolce, po prostu wypiąłem z wtyczki.

Tzn wypiąłeś kontrolkę?Czy kabel + czy -

To normalne ze się wtedy kontrolka nie świeci jak zasilania nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa. Potencjometr regulacji jasności zamyka obwód oświetlenia wskaźników. Jego przekręcenie zmienia intensywność świecenia. Do potencjometru wchodzą dwa kable po prostu je zewrzyj. Jeżeli nadal będzie słabe podświetlenie oznacza to tyle, że gdzieś jest jakiś dodatkowy opór, tzn zły styk lub ktoś powkładał jakieś dziwne żarówki co powoduje że nie świecą one z odpowiednią siłą.

Jak się wypnie całkiem potencjometr to przy włączonych światłach nie będzie podświetlenia wskaźników i pokręteł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn wypiąłes kontrolkę?Czy kabel + czy -

Wypiąłem kabel odpowiedzialny za ściemnianie z wtyczki przy kontrolce.

 

Z pomysłu z wypięciem kabla z wtyczki przy liczniku sam zrezygnowałem, bo przecież wtedy nie było by podświetlenia zegarów po włączeniu świateł.

Cięcie na ślepo i podpinanie zasilania bez schematów to prędzej licznik może uwalić. Trzeba by mieć schemat wewnętrznych połączeń, a takiego chyba opublikowanego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A LCD bedzie podswietlone?

Będzie puki nie włączysz świateł.

schematu elektrycznego

Odwiedź serwer ftp PIKUR-a. Schematy są tam od bardzo dawna.

Napisałem powyżej jak to zrobić najprościej i bez kombinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!