Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Gdzie zamontować antenę


MarkB

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Dziwię się, że około 90% (z zaobserwowanych przeze mnie radiowców) nie ma poprawnie zamontowanej anteny na środku dachu auta, co gorsze, zauważyłem, (po kilku wypowiedziach znajomych i nie tylko), że to chyba jakiś wstyd, "wieśniactwo" za przeproszeniem, ujma, mieć antenę CB na środku dachu, a nie na krawędzi...

 

To tak apropo tematu, mam nadzieję, że tylko u mnie takie rzeczy się dzieją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co gorsze, zauważyłem, (po kilku wypowiedziach znajomych i nie tylko), że to chyba jakiś wstyd, "wieśniactwo" za przeproszeniem, ujma, mieć antenę CB na środku dachu, a nie na krawędzi...

 

Myślę że to nie chodzi o to czy to "wiocha" czy nie, tylko raczej "wygoda" jeżeli można tak to nazwać. Ja osobiście mam magnesówkę i stawiam na krawędzi dachu, po pierwsze bo tak mi wygodnie jeżeli muszę schować, po drugie jak stoi na środku (oczywiście mówię o magnesie) to kabel który idzie przez tylne drzwi lub klapę bagażnika (zazwyczaj) nieco pozostawia ślady na lakierze leżąc na połowie dachu. Tak więc stawiając ją na krawędzi można przy domykaniu drzwi (klapy) nieco go podnieść i jest OK, natomiast żeby się dowiedzieć jak tam "dróżka" na .... nie muszę mieć super parametrów. Podsumowując, jak jest dobre radio a przede wszystkimi antena i gdzie będzie stała to chyba nie jest tak bardzo istotne bo i tak usłyszymy prowadząc nasłuch "19-stki". Taka jest tylko moja opinia na ten temat. Pozdrawiam wszystkich i życzę jak najmniej "mandacików".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brudijr, mniej więcej tak, chociaż można jeszcze ciutek do przodu przesunąć, ale nie chce mi się jeździć na nowe strojenie.

pawelolsztyn, świetnie wygląda tak zainstalowana antenka, profesjonalna robota, a i odbiór na pewno wzorowy.

Ł_y_s_y, zapewne masz rację, niestety nie jestem w stanie stwierdzić, (może ktoś z forum już to sprawdzał), jak bardzo zmienia się odbiór / nadawanie w przypadku tej samej anteny, instalowanej w różnych miejscach auta, bo suche wartości strat dB z powyższego obrazka niestety mało mówią.

post-17306-1282843852_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

NoName, chyba przesadzasz. Anteny pracują w innych pasmach i raczej mają mało wspólnego ze sobą. Przykładem bardzo bliskiej odległości jest Sirio TRIFLEX

( http://www.ceneo.pl/1844497 ) gdzie mamy 3 anteny na jednym bacie, CB+RADIO+GSM. Poza tym, że ma ograniczony zasięg do kilku kilometrów ze względu na krótki promiennik, to zbiera bardzo pozytywne opinie od użytkowników. Nie stwierdza się zakłóceń w odbiorze radia, a ze względu na długość zbiera także mniej śmieci na CB, co pozwala bardziej rozkręcić SQL. Stroi się też w okolicach 1,0 i nie trzeba jej chować bo wygląda jak oryginalna radiowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowo miał rację. Może występować efekt że w momencie naciśnięcia PTT w CB i jednoczesnego odsluchu normalnego radia może na chwile zaniknąć odbiór.

Ma to miejsce wtedy jak antena nie jest zestrojona czyli ma za wysoki SWR

Używasz większej mocy wyjściowej z radia.

Jednak poprawna instalacja nie powinna mieć wpływu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
jak jest dobre radio a przede wszystkimi antena i gdzie będzie stała to chyba nie jest tak bardzo istotne bo i tak usłyszymy prowadząc nasłuch "19-stki".

W dniu wczorajszym postanowiłem przetestować jednak na własnym sprzęcie i aucie skutki przeniesienia anteny ze środka dachu na jego lewą tylną krawędź. Niestety antena nie była strojona pod to ustawienie stąd takie, a nie inne wyniki czyli: dużo gorszy zasięg, o wiele więcej trzeszczących nadawców, (ja wg. testu byłem słyszalny nadal dobrze). Po przeniesieniu anteny na środek dachu (w tym miejscu była zestrojona), o wiele większy zasięg, czysty i wyraźny odbiór. Testowałem te ustawienia długo i namiętnie przez co po części można było wyeliminować nadawców z po prostu słabym sprzętem. Antena powróciła na środek dachu. Różnice za bardzo "widoczne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolego, zrobiłeś kawał niepotrzebnej roboty. Po pierwsze rzeczą oczywistą jest ,że środek dachu jest najlepszym miejscem, po drugie - test niedostrojonej anteny do nowego miejsca nie ma najmniejszego sensu bo jeżeli SWR się zmienił to zawsze będzie gorzej - i tylko tego dowiodłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!