Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Montaż kamery czyli zrób to sam


Elmer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ;),

przyszedł dzień aby opisać zestaw jaki zmontowałem w mojej Megii. (MII phI Grandtour)Sprawa tyczy się montażu kamery cofania a co za tym idzie monitora.

Podstawowe problemy dotyczyły rozmiaru ekranu i miejsca umieszczenia, to samo tyczyło się kamery.

Po wielu pomysłach postanowiłem zamontować jak najbardziej dyskretny zestaw ale jednocześnie dość funkcjonalny.

Więc padło ... Monitor będzie umieszczony w osłonie przeciwsłonecznej a kamera pójdzie w środek znaczka.

 

Montaż ekranu

Koszt ekranu to ok. 160zł za nowy ekran o przekątnej 3,5”, jego zalety to dobry obraz i na tyle duży aby mieć pogląd na sytuację za autkiem. Kolejny plus jest taki ze idealnie mieści się w ramkę po lusterku w osłonie przeciwsłoneczne ( prawie idealnie, trzeba podpiłować milimetr ;) )

Wykonanie jest dość proste J

1.Zdejmujemy osłonę przeciwsłoneczną

2.Wywalamy lusterko (wyjmująca ramkę) ja oczywiście stłukłem lusterko :/ i już drugi tydzień z rzędu kłócę się z kobietą więc Uwaga Przesądni!

3.Pasujemy ekran w ramkę i osłonę. Trzeba po prostu trochę porzeźbić i wycinać trochę zbędnego plastiku

4. Przewiercamy się z narożnika w kierunku lusterka aby mieć tunel na przewody, w mocowaniu robimy też otworek i tamtędy puszczamy kabelki do słupka

5. Kładziemy kable do tyłu Słupkiem w dół później progiem i jesteśmy w bagażniku.

Tam spinamy ekran sygnałowy z kamerą i zasilanie z zasilaniem kamery.

6. Mamy więc zasilanie kamery i ekranu na jednej wiązce, nią wpinamy się w kabelki od żarówki światła cofania ( biały kabelek, przynajmniej u mnie) a masa do blachy ...akurat będzie blisko lampy ;)

 

Montaż Kamerki

Koszt kamery to od 15zł do 180zł ja wylicytowałem za 70 zł i na takie okazje trzeba się czaić 8-) . Kamerka średnicy 18mm (najmniejsza dostępna na rynku)tak aby zmieściła się w znaczek)

1. Zdejmujemy plastiki/tapicerkę klapy bagażnika

2. wypychamy znaczek ( jest tylko wciśnięty na czterech gumeczkach )

3. Co jest najlepsze? Klapa pod znaczkiem ma otwór J (oczywiście wcześnie go wypatrzyłem bo wiercenie klapy było by lipne)

4. Akurat mieści się nasza kamerka ..trzeba tylko wywiercić otworek na środku znaczka (otwornica jest dodana do kamerki)

5. Gotowy znaczek zakładamy i na razie tyle.

6. Prowadzimy kable po tej samej ścieżce co elektryka wycieraczki później z klapy przelotką do samochodu i po tylnym słupku w dół do lampy

7. Jak w pkt 6 montażu monitora spinamy kamerkę z ekranem i z zasilaniem

8. Teraz najważniejsze ... odpalamy zestaw na samej elektryce na wciśniętym wstecznym (przy nie uruchomionym silniku oczywiście a tylko po puszczeniu prądu z Akumulatora czyli bieg zapięty noga na hamulec i Start, chyba każdy to wie ale to dla przypomnienia)

9. Ustawiamy kamerkę tak aby miała dobry poziom ....ja zrobiłem tak ze ustawiłem w osi kół butelki po Neste (mogą być po piwie ale wtedy po montażu nici z testów ;))

10. Kiedy już po wielokrotnej regulacji, butelki na ekranie będą w jednej poziomej lini mamy sukces i możemy uszczelnić kamerkę od strony klapy ( tak na wszelki wypadek)

11. Cóż zamykamy ten teatrzyk i składamy wszystko do „kupy”

 

Przydatna jest uwaga, aby pod koniec każdego etapu sprawdzać czy wszystko działa. Bo głupio było by na koniec stwierdzić ze coś jest nie tak i zabawa od nowa.

 

Mam nadzieje ze udało mi się wszystko opisać względnie prosto i przystępnie J

Wszystko to udało mi się zrobić w ciągu dnia pracy ;) z przerwami na prace oczywiście

 

Z efektów jest w miarę zadowolony Przydało by się jeszcze tak wyregulować pochylenie kam. aby biła bardziej w ziemie , wtedy można by dojeżdżać na 5 mm ;)

Na razie jest tak że auto na kam wypełnia cały ekran i jego obrys wychodzi na ramkę ekranu STOP wtedy mam do zderzaka koło 10-może 15-17 cm J.

 

Myślę też można to zrobić taniej lub kam podpiąć do navi , może do radia z LCD??. Moim zdaniem fajny gadżet chyba w przyszłości przy odsprzedaży będzie atrakcyjną cechą J Podkreślam ze gadżet a parkuje kierowca nie kamera czy praktronic !!!

 

Co by tu jeszcze napisać .... sama zabawa w montaż daje sporo frajdy z majsterkowania (ale to może skrzywienie zawodowe)

 

J Pozwodzenia !!!

 

A i postaram się dodać jakieś lepsze zdjecia tego co widać na ekranie tylko muszę to zrobić w słabszym słońcu bo na tych na ekranie odbijam się ja sam

 

Osłona

osona2k.th.jpg

 

Osłona + ekran

osona1.th.jpg

 

Ekran zamontowany w miejsce lusterka

oslona3.th.jpg

 

Kamerka+otwór w klapie

kamerka11.th.jpg

 

kamerka i rozebrany znaczek(rozwiercony)

kamerka22.th.jpg

 

Gotowy znaczek

kamerka3.th.jpg

 

 

kamerka5.th.jpg

 

Widok z ekranu (demo:P)

ekran44.th.jpg

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera raczej powinna być skierowana nie na wprost do tyłu lecz pod kątem w dół aby widzieć to jest normalnie niewidoczne czyli pole 1 m do tyłu auta. Wtedy sprawdzi się we wszelkiego rodzaju parkowaniach przy wysokich krawężnikach czy też słupkach.

 

Poza tym wykonanie i pomysł super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety sam daszek jest pod dość słabszym kątem do tego ingerowałby i to już w bardzo w element nadwozia a tak zmieniamy znaczek który praktycznie nie prezentuje żadnej wartości... Mam w planach założenie jakiegoś ukośnego pierścienia pod kamerkę co ustawi ja po kątem. Tak czy inaczej parkowanie stało się prostsze i trochę pewniejsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!