Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

[Scenic IphII] [manual] Wymiana rolek i paska akcesoriów F4R


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak w temacie, krótka instrukcja wymiany rolek i paska akcesoriów przy silniku F4R.

Narzędzia:

-klucz 13 nasadkowa

-krótka przedłużka

-klucz "tryczka"

-klucz 13 oczkowy gięty - jak na zdjęciu (ważne) lub fajkowy

dsc09853r.th.jpg

 

1. Widok przed wymianą. Widzimy zużytą rolkę i już wysłużony pasek, który zeskoczył z koła pasowego pompy wspomagania o jeden rowek.

86601313.th.jpg

 

2. Widok z bliska. Na czerwono zaznaczone dwie śruby napinacza, które musimy odkręcić. Odkręcamy przy użyciu nasadki.Uwaga, przy odkręcaniu uważamy, bo rolka w którymś momencie odskoczy (po zwolnieniu paska).

88179015.th.jpg

 

3. Wyjmujemy napinacz z rolką:

56235751.th.jpg

 

4. Wkręcamy napinacz w imadło, odkręcamy śrubkę, zdejmujemy starą, zakładamy nową rolkę. Teraz napinacz czeka na montaż. Ja swój wyczyściłem benzyną ekstrakcyjna bo po 10 latach trochę się zakurzył.

11260822.th.jpg

 

5. Odkręcamy drugą rolkę. Na szczęście nie trzeba jej wyjmować z auta, można odkręcić "na miejscu". Nie ma tu żadnej filozofii, każdy sobie poradzi ;)

66693344.th.jpg

 

6. Zdejmujemy stary pasek, sprawdzamy czy nowy jest zbliżony wymiarami do starego. Przykręcamy napinacz, a raczej lekko łapiemy tylko śruby, żeby napinacz miał dość dużo luzu..

Zakładanie paska zaczynamy od dołu silnika. Przyda się tu pomoc drugiej osoby, samemu można to zrobić, ale jest trudniej.

Teraz gwóźdź programu, założenie paska na napinacz. Niestety nie mam zdjęcia jak to wyglądało bo mi rąk do aparatu zabrakło ;) Opisze najlepiej jak potrafię:

Układamy pasek mniej więcej tak, jak powinien być prawidłowo założony. Teraz bierzemy fajkowy klucz 13 (ten ważny) i zakładamy na śrubę, która trzyma rolkę na napinaczu:

kopia9c.th.jpg

Śrubę staramy się złapać kluczem jak najbardziej w poziomie. Teraz próbujemy dokręcić tą śrubę, dzięki temu napinacz zrobi miejsce (złoży się) dla paska, który w międzyczasie trzeba założyć. Jak pasek będzie już na swoim miejscu dokręcamy śruby mocujące napinacz z pkt. 2.

 

Żeby sprawdzić czy pasek się dobrze ułożył, wrzucamy 5 bieg i pchamy auto do przodu lub tyłu. Dzięki temu pasek się ułoży w odpowiednich rowkach. Jak widzimy, że wszystko się ułożyło, możemy odpalić auto.

To wszystko ;)

 

Teraz części:

Rolki są dwie, identyczne, oznaczenia z pudełka:

RP 01

Łożysko 6203 C3 firmy SKF

Wymiary rolki: ø60 x 24,5mm

Pasek: Optibelt 5PK 1750

 

Teraz kilka zdjęć zrobionych przy okazji:

Napinacz

59424767.th.jpg 76650814.th.jpg 59330916.th.jpg

 

Napinacz bez rolki:

92774879.th.jpg

 

Zużyte rolki:

dsc09847s.th.jpg

 

Porównanie grubości bieżni rolki starej i nowej:

39839204.th.jpg

 

Wg katalogów w sklepie pasek akcesoriów jest taki sam w silniku F5R, jest tez szansa, że wymiana jest bardzo zbliżona do opisanej wyżej.

Tradycyjnie czekam na uwagi i komentarze, będę starał się poprawić opis i odpowiedzieć na pytania.

 

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo wymienia się pasek w silnikach K7M 1,4/16V i K4M 1,6/16V.

Powiem tylko, że mnie nie udało się zdjąć paska bez demontażu koła i nadkola.

Ale niestety w powyższy opis wkradł się błąd, który muszę skorygować.

Stosując pasek

Optibelt 5PK 1750
, czyli 5-ciorowkowy. należny go założyć w taki sposób aby rowek na kółkach, od strony silnika pozostawić wolny.

Niestety Marcinie popełniłeś błąd, sadząc, że pasek przeskoczył na pompie wspomagania. Tak ma być! Pisze o tym w serwisówkach. Czemu tak jest nie mam pojęcia. Zresztą ja założyłem pasek o oznaczeniu 6PK 1750, czyli 6-ciorowkowy. :->

Poza tym w przypadku konieczności wymiany rolek osprzętu tak jak kolega napisał powyżej, można je spokojnie samodzielnie wymienić, a napinacza nie trzeba wyciągać, da się wymienić rolkę. Robi się tak samo, czyli odkręca śrubę.

Nic to zdjęcie paska, wykręcenie rolek, założyć go spowrotem to jest sztuka ;-)

 

PS

Daj te fotki większe, bo nic nie widząc. W pracy nie mam dostępu do serwerów hostingowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Marcinie popełniłeś błąd, sadząc, że pasek przeskoczył na pompie wspomagania.

P_r_z_e_m_o, po powiększeniu zdjęcia widać, że pasek spadł z koła wspomagania. Od strony silnika były 2 wolne rowki, a pasek już kręcił się na zewnętrznym rancie koła, a nawet za nim.

Mimo wszystko zostawię tak jak jest i będę obserwował, a zostawię dlatego, że pasek idzie blisko krawędzi rolki na napinaczu i nie chcę, żeby ta rolka się wyrobiła jak ta stara, gdzie połowa rolki była zużyta, a połowa nowa. Jak na razie wszystko jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocuper, będzie pdf, ale zawsze lepiej poczekać i dopisać cenne uwagi i komentarze, żeby mieć wszystko pod ręką przed zabraniem się do pracy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meganecoupe02, rzeczywiście na tych zdjęciach co mi przysłałeś widać, że pasek wystaje z rolki prowadzącej.

Jeszcze co zauważyłem u mnie, czyli na silniku K4M7, zamieniony jest alternator z pompą wspomagania.

Jednak zdejmowanie/zakładanie paska i wymiany rolek jest identyczna.

Z tym, że ja kupiłem rolki firmy DEXWAL, dokładnie, takie

213.jpg

Kosztowały w zeszłym roku całe 40 zł/szt.

Oglądałem w sklepie inne rolki w cenach praktycznie od 3 do 4 razy wyższych. Jakiejś większej różnicy nie było widać.

Mnie też nic się z nimi nie dzieje, ostatnio je nawet oglądałem. :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za swoje rolki zapłaciłem ok 49zł/sztuka. Takie polecili mi w sklepie, w którym byle czego nie sprzedają, a nawet jak sprzedają to o tym ostrzegają ;)

Koszt paska to 38zł, ponoć też dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocuper, Obawiam się, że w Twoim przypadku trzeba wymienić napinacz.

rolka

Średnica zewnętrzna [mm]: 65

Szerokość [mm]: 26

Napinacz

02355591.jpg

Wszystko zależy czy rolka jest przykręcona, czy na zatoczonej ośce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyglądzie napinacza widać że wymiana będzie bardzo zbliżona do tej z pierwszego postu, tylko składanie napinacza jest za pomocą tego wypustu w kształcie nakrętki.

kocuper, możesz zrobić kilka fotek dla potomnych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Mnie również czeka wymiana napinacza (mechanik stwierdził, że rolka jest lekko skrzywiona). W związku z tym mam klika pytań:

1. Czy wystarczy wymienić samą rolkę (ok. 140 - 180 zł), czy raczej cały zestaw napinacza (ok. 350 zł)?

2. Jakiej firmy proponujecie, np. Febi Bilstein?

3. Czy przyczyną awarii napinacza może być zatarte sprzęgięłko alternatora?

Ponadto miesiąc temu wymieniłem pasek klinowy, a już na jego obrzeżach można zauważyć lekkie obtarcia. Według ASO właściwym paskiem jest 5PK, a inni mechanicy twierdzą, że powinien być 6 PK.

Proszę, podpowiedzcie coś, bo każdy z mechaników ma inny pomysł i najchętniej wymieniłby pół auta.

Dane auta: Scenic 1.6 16V, wersja z klimą, 2001 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1) tak

AD2) przeczytaj uważnie temat, jeszcze raz

AD3) możliwe

AD4) ja mam 6-ciorowkowy i nic mu się nie dzieje, Twoje problemy mogą być związane z rolką alternatora lub samym alternatorem oraz z tą "krzywą" rolką na napinaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!