Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Koło dwumasowe i sprzęgło wymiana


PC800

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczęło się niewinnie: 3 km przed domem w trakcie jazdy pedał sprzęgła podczas wyciskania wpadał aż do podłogi. Na samym końcu wciskania odczuwalny był opór. W pierszej chwili pomyślałem "padł" tzw. "wysprzęglik" (łożysko hydrauliczne sprzęgła). Po przyjeździe przewertowałem sieć w celu sprawdzenia cen i objawów. Nie wyglądało to aż tak strasznie (część + robocizna = ok. 500-600zł).

Po odstawieniu do mechanika (można było jechać i zmieniać biegi i to bez zgrzytu; kłopot był jedynie z jedynką i wstecznym), rozebraniu okazało się, że wysprzęglik jedynie się poci, płynu nie ubyło. Diagnoza: wymiana sprzęgła i koła dwumasowego.

Koszty ostateczne ukształtowały się następująco:

Koło dwumasowe LUK nr 415-0261-00: 2470 PLN

sprzęgło LUK nr 624-3211-09: 830 PLN

łożysko hydrauliczne sprzęgła Valeo nr 804526: 165 PLN

robocizna: 535 PLN

Łącznie: 4000 PLN

Samochód stał w warsztacie prawie tydzień.

 

PS.

Katalog VALEO str. 359

Oby nie było więcej takich wielkich wydatków!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jak usłyszałem diagnozę to od razu pytanie: dlaczego wymiana dwumasy? Takie koszty? Może zamiennik Valeo? Może tylko wymiana sprzęgła?

Pierwsze douczenie: jak działa, jakie objawy, filmiki uszkodzonych, nr części, cenniki itp itd.

Pojechałem i proszę o wytłumaczenie. Nie trzeba było długo - wystarczyło wejść pod samochód i obejrzeć, dotknąć. :mrgreen:

Ponieważ samochód ma mi jeszcze chwile posłużyć nie zdecydowałem się na zamiennik Valeo KIT (mechanik również odradzał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odstawieniu do mechanika (można było jechać i zmieniać biegi i to bez zgrzytu; kłopot był jedynie z jedynką i wstecznym), rozebraniu okazało się, że wysprzęglik jedynie się poci, płynu nie ubyło. Diagnoza: wymiana sprzęgła i koła dwumasowego.

Zabawne, u mnie identyczne objawy dawał padnięty wysprzęglik. Wymieniłem go i auto śmiga (sprzęgło i dwumasa zostały uznane przez mechanika za całkowicie sprawne). Koszt części i robocizny 600 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej pisałem: zajrzałem, pomacałem a wcześniej doczytałem na temat m.in. objawów zużycia DKZ

cyt.:

DOPUSZCZALNE SĄ NASTĘPUJĄCE SYMPTOMY, KTÓRE W ZALEŻNOŚCI OD TYPU BUDOWY NIE MAJĄ WPŁYWU NA PRACĘ ELEMENTÓW SPRZĘGŁA:

...

• obie masy można nieznaczne obrócić względem siebie bez ich automatycznego powrotu.

...

U mnie to była m.in. przyczyna podjęcia decyzji o wymianie ponieważ wyglądało to mniej więcej tak:

 

 

Dzisiaj zrobiłem ponad 100km w różnych warunkach (trasa, miejskie korki) i zauważyłem poprawę w jeździe. Do tej pory od czasu do czasu odczuwalne były szarpnięcia przy przypieszaniu z niskich obrotów, przenoszenie się drgań na koło kierownicze (wcześniej myślałem m.in. o wymianie poduszek zespołu napędowego) czy też drgania na zimno i ich zanikanie po rozgrzaniu silnika.

 

Dla mnie zagadką jest dlaczego tak mało skomplikowany element jak DKZ jest tak drogi

Wiem, że mogłem zaoszczędzić zakupując w sklepach internetowych, ale wole zrzucić ewentualne zażalenia gwarancyjne na warsztat/sklep niż samemu później użerać się ze sprzedającym. Na marginesie: po wymianie wysprzęglik uległ uszkodzeniu i zakład musiał sprowadzić drugi, ale oczywiście nie obciążono mnie żadnymi dodatkowymi kosztami, choć na rachunku widnieją dwie takie same pozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!