Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Modyfikacja układu zapłonowego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

Chciałem przedstawić wam modyfikację układu zapłonowego w moim SCENIC-u.

Pod maską pracuje silnik F4R740 - jak wiadomo 2.0 16V 140 KM.

Zasilany jest benzyną i gazem sekwencją. Jakiś czas temu miałem awarię instalacji gzowej

w skutek czego padły mi wszystkie cewki zapłonowe.

 

53397451_640.jpg

 

Temat cewek w silnikach 16-to zaworowych jest mi dobrze znany więc postanowiłem coś z tym zrobić. Jako że ze schematem układu wtryskowego jesteśmy na " ty " więc nie czekając wziąłem multimetr do ręki i udałem się na poszukiwanie. Wpadła mi w ręce cewka zapłonowa firmy bosch z kablami taka jak na zdjęciu z POLONEZ - a

 

53397192_640.jpg

 

więc po przemyśleniu sprawy postanowiłem ją podłączyć i zobaczyć jak będzie palił ten silniczek. Ku mojemu zdziwieniu silnik zapalił z pól obrotu. Po około 20 minutowym teście ciągle monitorując temperaturę stopni mocy w sterowniku - sterujących uzwojeniami cewki stwierdziłem, że to będzie pracować.

Następnym etapem prac było poszukiwanie optymalnego miejsca zamontowania nowej cewki. Miejsce się znalazło ale kable zapłonowe z poloneza okazały się za krótkie więc udałem się do sklepu z częściami samochodowymi i wspólnie ze sprzedawcą szukaliśmy kabli o odpowiedniej długości no i oczywiście odpowiednich końcówkach. Ostatecznie wybór padł na kable SENTECH - a o numerze 8128 pasujące do opla tigry ;-)

 

53397466_640.jpg

 

Podsumowując - moja modyfikacja sprawuje się świetnie, ze sterownikiem nic się nie dzieje i mam już przejechane ponad 3000 km po tym zabiegu. Koszt modyfikacji to około

150zł (cewka używana + nowe kable + kątownik stolarski z którego zrobiłem uchwyt ) no i oczywiście mój czas.

Teraz troszkę fotek :

 

53400920_640.jpg

 

53399097_640.jpg

 

53399101_640.jpg

 

53399107_640.jpg

 

Te białe wystające opaski to " urządzenia " pomocne przy wyjmowaniu końcówek kabli z otworów głowicy.

Wiem, że Ameryki nie odkryłem ale chciałem pokazać wszystkim że tak też można i "polak potrafi". Dla tych których to rozbawi - cóż śmiech to zdrowie, nie obrażę się a tym których mój opis " zainspiruje " do własnych przeróbek postaram się pomóc.

A i jeszcze jedno : Opisaną modyfikację zrealizowałem na własne ryzyko i własną odpowiedzialność. Jeżeli ktoś to zechce zrobić dla kogoś lub sobie to robi to NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

 

Zapraszam do wypowiedzi :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!