Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

1.4 16V '99 dźwięk z rozrządu na zimnym siln


filo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po odpaleniu słychać dziwny dźwięk, takie jak by popiskiwanie.

Po około 2-3 minutach dźwięk ustaje i nie pojawia się aż do stygnięcia silnika.

Ściągałem pasek wielorowkowy i odpalałem silnik bez niego i dźwięk dalej występuje.

Słychać go z okolic rozrządu lub koła na wale korbowym.

Rozrząd robiony był w kwietniu przy przebiegu 108000 a teraz nalatane mam 117000.

Nie potrafię określić od kiedy jest ten dźwięk bo jakoś nie zwróciłem na niego uwagi.

Podobno pasek rozrządu tak popiskuje "nieszkodliwie" bo musi się rozruszać (ale jakoś mnie to nie przekonuje).

Rozrząd wymieniany w komplecie tzn: pasek, napinacz, rolka, pompa wody, uszczelniacze wałków rozrządu i wału oraz zaślepki wałków od strony skrzyni. Dodatkowo pasek wielorowkowy i dwie rolki.

Dźwięk w tempie około 2-3 razy na sekundę (120-180 obr/min)

Nagrałem filmik z tym dźwiękiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to pasek może być gdzieś naderwany/wybrzuszony i w którymś miejscu regularnie ociera. Na twoim miejscu pojechał bym do tego mechanika i niech zobaczy czemu tak jest. To w żadnym wypadku nie jest prawidłowy objaw po wymianie rozrządu. Po pewnym czasie nagrzewa się i przestaje być słyszalny, ale obcierać może dalej. Dodatkowo może to skrócić jego żywotność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rolka napinacza sobie popiskuje do czasu aż się nagrzeje.

 

Chyba nie. Na filmiku słychać, że popiskuje około 2 razy na sekundę i jest to regularne popiskiwanie. Silnik przy 700 obr/min wykonuję około 12 obr/min więc rolką pewnie podobnie. Czyli gdyby to była rolka to powinna piszczeć częściej ewentualnie nie regularnie lub ciągłym piskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pasek (w miejscu gdzie ma nadruk) w zetknieciu z rolką wydaje jakiś dźwięk.

Blisko ale nie do końca...

 

Dzisiaj dobrałem się do rozrządu ściągając łapę, dolną i górną osłonę rozrządu.

Zaklinowałem silnik w komorze i go odpaliłem a następnie pryskałem wodą na pasek rozrządu gdy silnik był zimny.

Ocieranie ustało do momentu wyschnięcia wody.

Okazało się, że pasek, jak patrzy się na niego z góry ma takie lekkie "bicie"-jakieś 0,5mm na boku od strony silnika.

A to "gumowe" ocieranie było wywołane tym, że ocierał o ten kołnierz co jest na kole zębatym pompy wody.

Odsunąłem pasek trochę na zewnątrz aby nie ocierał i po ponownym odpaleniu silnika ułożył się tak, że pomiędzy jego krawędzią boczną a tym kołnierzem na zębatce pompy wody jest minimalna szczelina.

Możliwe, że wróci do poprzedniego położenia i będzie znowu popiskiwał ale teraz już wiem, że to raczej nie jest "usterka" a jedynie takie wykonanie paska powoduje, że ociera.

Podejrzewam, że jak się wytrze to przestanie...

 

[ Dodano: 2010-08-13, 14:49 ]

Na filmiku słychać, że popiskuje około 2 razy na sekundę i jest to regularne popiskiwanie.

 

Z taką częstotliwością właśnie to boczne wybrzuszenie na pasku ocierało o kołnierz koła zębatego pompy wody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

witam

u mnie przyczyna podobna. Po wymianie rozrządu zaczął dziwnie brzmieć silnik i tak samo dźwięk wydobywa się z rozrządy. Tyle tylko, że jest to ciągły dźwięk tak jakby silnik posiadał turbinę. Jest on słyszalny zarówno na zimnym silniku jak i na ciepłym (tylko przy dodawaniu gazu, bo na wolnych obrotach jest ok). Jak wcześniej wyczytałem na to niby pasek się dociera, tyle tylko że ja już na nim przejechałem 1000 km i nadal piszczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!