Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jaki akumulator


Rekomendowane odpowiedzi

Jest tam kilka stwierdzeń nie do końca prawdziwych lub przynajmniej źle określonych

np: "natężenie prądu rozładowywania; im wyższe jest natężenie prądu, tym mniejsza pojemność"

Moim zdaniem pojemność jest taka sama bez względu czy akumulator rozładowujemy dużym prądem (rozruchowy) czy małym prądem (np przez żaróweczkę z oświetlenia wewnętrznego). Oczywiście przez żarówkę będziemy go rozładowywać długo, ale jak go ponownie naładujemy to pojemność się nie zmieni. Myślę że autorowi chodziło o poziom naładowania, a nie pojemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nie jestem ekspertem, ale mnie uczono inaczej (no chyba że pan Prof. był kompetentny). Wiadomo że pojemność akumulatora przy każdym jego rozładowaniu i naładowaniu troszeczkę zmaleje, ale są to wartości znikome i aby znacznie zmniejszyć pojemność akumulatora tych procesów rozładowania i naładowania musi być naprawdę bardzo dużo. Chyba że autor miał na myśli rozładowywanie akumulatora prądem zwarciowym, tylko że nikt przecież umyślnie nie zwiera zacisków akumulatora więc po co pisać coś takiego na stronie internetowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Tylko weź pod uwagę, że każde odpalenie silnika spowoduje zmniejszenie pojemności, w końcu przy rozruchu rozrusznik ciągnie kilkadziesiąt amper. Pewnie nawet można by to traktować jako zwarcie. Dodatkowo procesy elektrochemiczne zachodzące w akumulatorze przy obciążeniu go 1-2 A będą trochę inne niż przy 20-30 A. Nawet jeśli będzie to trwało krótko.

Swego czasu jak akumulator zaczynał padać, zalecano jego naładowanie prądem pojemność/10, a potem jego powolne rozładowanie niskim prądem, np. przez podłączenie żarówki. Ba nawet swego czasu można było natrafić na schematy elektroniczne prostowników, które ładowały prądem pulsacyjnym jednocześnie powodując jego rozładowywanie.

Chodzi o to, żeby z układu ogniw pozbyć się niepożądanych związków chemicznych powstających właśnie przy chwilowym, znacznym obciążeniu akumulatora. Jednocześnie powodowało to wzrost jego sprawności i pojemności. Oczywiście pojemność nie rośnie w nieskończoność. Ale im starszy akumulator tym jego pojemność maleje. Pomijam zupełnie wpływ temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym co napisałeś mogę się zgodzić. Jednak natężenie prądu rozładowywania nie ma aż tak dużego wpływu na pojemność akumulatora. Myślę że większy wpływ na pojemność ma ilość cykli rozładowywania i ładowania. Moim zdaniem autor powinien to doprecyzować gdyż można to zrozumieć w ten sposób: jak raz rozładuje akumulator dużym prądem ( np prądem rozruchowym) to pojemność akumulatora zmniejszy mi się bezpowrotnie. A jak sam napisałeś przy odpowiednim ładowaniu można jego pojemność zwiększyć.

A tak na marginesie to z tego co czytałem w obecnie produkowanych akumulatorach niektóre niekorzystne zjawiska chemiczne są już wyeliminowane lub mocno ograniczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że większy wpływ na pojemność ma ilość cykli rozładowywania i ładowania.

Tak dokładnie jest.

Autor może rzeczywiście powinien doprecyzować ale w końcu ten artykuł jest na tyle krótki, że raczej należny go traktować jako przedstawienie pewnych problemów, a nie ich rozwijanie i dokładne wyjaśnienie. Chcąc to zrobić wyszedł by dość konkretny wykład. ;-)

w obecnie produkowanych akumulatorach niektóre niekorzystne zjawiska chemiczne są już wyeliminowane lub mocno ograniczone.

Pewnie tak, nie śledzę tego tematu dokładnie. Wiedza i technologia rozwija się równolegle, co jakiś czas pojawia się coś nowego. Akumulatory i nie tylko relatywnie tanieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Proszę się nie śmiać z mojego pytania, gdyż w dziedzinie mechaniki jestem klasycznym nieudacznikiem :mrgreen: Otóż czy możecie mi powiedzieć czy wielkość akumulatora ma jakikolwiek wpływ na długość nagrzewania się świec? Zauważyłem iż po wymianie akumulatora świecie są gotowe do pracy ( tzn kontrolka gaśnie ) po zaledwie sekundzie, może nawet nie całej. Przed wymianą aku były to 2-3 sekundy. Zjawisko to tym bardziej mnie ciekawi, gdyż teraz kontrolka gaśnie szybciej, podczas gdy panują niższe temperatury niż przed wymianą aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniak, sprawność nowego aku jest znacznie wyższa, dla tego świece szybciej nagrzewają komory spalania. Wielkość fizyczna ma wpływ na prąd rozruchu. Zazwyczaj większy gabarytowo aku posiada większe natężenie prądu rozruchu. To się przekłada na łatwiejszą pracę rozrusznika przy kręceniu większymi silnikami. Z tej też przyczyny do diesli jest zalecany aku właśnie z większą wartością tego wskaźnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć 8-)

Przed wczoraj aku w Megance powiedziało "Goodbye" więc pora rozejrzeć się za następcą. Generalnie to mam problem bo nie wiem czy zdecydować się na coś tańszego czy coś droższego... Nie chciałbym przekraczać 200 zł - na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie dać więcej, niestety :mrgreen: Autem i tak będę jeździł max rok więc też nie potrzebuję jakiegoś mega akumulatora :-D Co możecie polecić? Lepiej brać jakiś za 130-150 zł czy dołożyć i kupić np Boscha za 200 zł?

Zastanawiam się również jaki wziąć aku do Megane Coupe 2.0 8v - myślę o czymś w granicach 52AH. Jak myślicie będzie dobre?

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poszukasz, to za około 200 zł kupisz Centrę Plus lub Standard 50 Ah.

Nieco taniej, bo za jakieś 180 zł można kupić ZAP Plus 50 Ah.

Zresztą rok, to pewnie nawet wynalazki z marketu wytrzymają :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jaki aku polecacie do 1,9dTI. Tylko jaki tam amperaż jest i ile amperogodzin (72Ah, czy mniej, czy więcej?), jaką firmę. Tylko jeden warunek - nie chcę Centry Futury. Ile ja się z tym naużerałem w Passacie, to tylko ja wiem. Gorszego dziadostwa niestety nie było mi dane mieć. A tak pyskatej infolinii tudzież działu reklamacji to chyba nie ma na całym świecie. Zatem w grę wchodzą:

- Magnetti Marelli

- Bosh

- Banner

- Varta

 

I co jeszcze? Proszę o opinie i rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam Renault Megane Coupe 1,9 DCI z 2001 roku i szykuje sie do wymiany akumulatora. Sprzedawca w jednym ze sklepow powiedział, że max co moge włozyc do siebie to 61 AH o pradzie 600 A o szerokosci 242mm bo większe beda za szerokie i sie nie zmieszcz. Pytanie czy taki akumulator starczy na mrozy czy może jednak da sie włozyc wieksze o szerokosci 278mmm?

 

/0cool: na przyszłość z takimi tematami radzę dopisywać się do aktualnych wątków - scalono.

Edytowane przez 0cool
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!