Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Główna przyczyna uszkodzenia turbo


bodzioprince

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przeczytałem cały post i nie znalazłem odpowiedzi czy podejdzie ten zawór od innej marki? Nieukrywam że koszt oryginału trochę duży jak za taką mało skomplikowaną część.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie testował zaworu z innych marek aut, więc nie oczekuj odpowiedzi, ale zawsze możesz być pierwszy. Nie wiadomo czy inne zawory mają takie same, lub chociażby podobne parametry.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

chłopaki dzięki za garść wskazówek!

zdemontowałem swoją odmę i faktycznie ledwo zipiała (jak na foto)

nowa z allegro (130pln) różniła się długością przewodów ale "puszka" była identyczna więc zamontowałem.

pytanie 1: czy osadnik (z bagnetem) też się uszkadza? czy można go zdemontować i wyczyścić? czy konieczna wymiana?

pytanie 2: poci mi się olejem pod puszką w kółku - do czego ona służy i jak się fachowo nazywa?

post-74386-0-89060200-1410722598_thumb.jpg

post-74386-0-34552800-1410722726_thumb.jpg

post-74386-0-64006600-1410722732_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wymieniłeś to zawór odmy,a odma to puszka do której wchodzi bagnet,tam nie ma się co uszkodzić można ewentualnie zdemontować i przemyć np.w bęzynie.Puszka w kółku to zawór gaszący silnik u mnie też się poci ale nie na tyle żeby się tym zajmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, podpinam się pod temat.

Kupiłem Megi 1.9 dci, jak się zatrzymuję na światłach śmierdzi spalonym olejem w środku. Znalazłem ten post i kleje fakty. Zdemontowałem zawór - nic tam już nie było. Założyłem przezroczysty wężyk na odmę zobaczyć co się z niej wydobywa. Okazało się, że dużo oleju wypluwa, czy to normalne?? Jako rolę pełni osadnik - ta puszka pod bagnetem. Pod nią wężyk wchodzi do korpusu, wyleciał mi przy dotykaniu i wylał się olej. Wiem, że muszę kupić i wymienić zawór odmy, odkręcę osadnik i wymyje. Co jeszcze mogę zrobić???

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo oleju wypluwa bo nie ma zaworu zwrotnego i turbo zaciąga olej. Lepiej chwilowo zatkać ten wężyk do czasu wymiany zaworu.

Osadnik jak sama nazwa wskazuje :lol: zbiera spływający olej i tą rurką co Ci odpadła trafia z powrotem do skrzyni korbowej.

W ramach porządków możesz jeszcze wyczyścić intercooler - szczególnie jak Ci się poci na złączkach.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zapchany odpływ oleju z odmy do miski olejowej, to ten wężyk który ci spadł. Musisz ściągnąć go z bloku silnika i sprawdzić czy kanalik jest drożny. Przepchaj a plucie olejem ustanie. Nie polecam zatykać wężyka idącego do zaworu ponieważ wzrasta ciśnienie w skrzyni korbowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odma to odpowietrzenie. Nie ma lecieć tamtędy olej a powietrze, opary wiadomo z cząsteczkami oleju, które ma zatrzymać ten separator. Jak ktoś ma inaczej to ma przedmuch do skrzyni korbowej w wyniku zużytych pierścieni. U mnie również pusty w środku, zapewne wada fabryczna materiału, który nie wytrzymał temperatury, bo wszystko jakby stopione. Nowy drogi ale od tdi 1,9 kosztuje 35zł. Niektórzy zdejmuję odmę, dobre rozwiązanie dla silnika ale nie ekologiczne.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kupiłem 2 tygodnie temu Scenica II 1.9 dci. Dzisiaj rozebrałem zaworek odmy, też jest do wymiany. Znalazłem na allegro zamiennik, nie wiem czy warto.

 

http://allegro.pl/przewod-olejowy-zawor-odmy-scenic-i-1-9-dti-dci-i4754776145.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały temat i nie wiem jak podejść do sprawy.

 

Otóż mam Scenica od dwóch lat. Wymiana filtrów, płynów raz do roku wypada w czerwcu. Do tej pory autko spisywało się bez zarzutów. Roczny przebieg na poziomie 12000, całkowity 210000. Dziś podczas jazdy bez jakiś oznak straciło moc, tj. Dojechałem do skrzyżowania ruszyłem wszystko ok, lecz mocy już nie było. Jeździ całkiem normalnie, nie kopci ale o wyprzedzaniu można zapomnieć. Skojarzyłem to od razu ze sprężarką. I teraz pytanie: czy kontrola, czyszczenie i wymiana tych zaworów powinno przynieść poprawę? Samochód nie kopci i pracuje równo. Jedynie jakieś trzy tygodnie temu wyskoczył komunikat o konieczności kontroli emisji. Niestety z braku czasu i żadnych innych objawów zbagatelizowałem komunikat. W jakiej kolejności podejść do naprawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objawem padniętego zaworku odmy odmy jest większe zaolejenie dolotu a na koniec zabicie turbo. Jak nie wymieniałeś to na 100% jest czas na wymianę.

 

Twoje objawy moga wskazywac na inną typową usterkę - czujnik doładowania turbosprężarki. Odepnij kostkę z czujnika na dolocie i zobacz czy wróciła moc. Jeśli tak to masz winowajcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w moim przypadku to jest ten zawór. Na spokojnie zajrzałem pod maskę poglądałem węże troszeczkę nimi "poruszałem" jakie było zaskoczenie jak po przejechaniu jakiś czterech kilometrów doładowanie wróciło w taki sam sposób jak zniknęło. Auto spowrotem chodzi bez zarzutów. Profilaktycznie kupię i wymienie zawór odmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wobec problemów z dostępnością zaworu odmy do 1.9dCi mam pytanie, czy ktoś próbował przełożyć membranę z zaworu do 1.5 dCi? Same zawory wyglądają podobnie, różnica jest w wyprowadzeniu dolnego kroćca:

1.5 dCi:

post-21047-0-02934000-1430746034_thumb.jpg

1.9 dCi:

post-21047-0-80495900-1430746052_thumb.jpg

Środek (tzn. sprężynka, otwór wylotowy) wyglądają też podobnie - niewielka różnica jest chyba w głębokości:

1.5 dCi

post-21047-0-08121000-1430746160_thumb.jpg

1.9 dCi

post-21047-0-22337700-1430746193_thumb.jpg

Co do samej membrany ciężko powiedzieć, wyglądają trochę inaczej:

1.5 dCi

post-21047-0-37548500-1430746304_thumb.jpg

post-21047-0-25278800-1430746325_thumb.jpg

1.9 dCi (zdjęcie zapożyczone z forum Scenica)

post-21047-0-77524300-1430746343_thumb.jpg

 

Gdyby średnice obu puszek były podobne to może byłoby to jakieś rozwiązanie? W końcu plastik to plastik, wytrzyma niejedną membrankę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaje króćców odmy w dolocie w 1,9 120KM były co najmniej dwa rodzaje.

Jestem na etapie remontu 1,9 dci 120KM i zakładam odmę z 1,9 130KM bo ma większy przekrój, jednak ten zaworek jest chyba taki sam - pod koniec tygodnia porównam numery oryginałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!