Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Główna przyczyna uszkodzenia turbo


bodzioprince

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

po przeczytaniu kilku tematów odnośnie ewentualnych przyczynach awarii turbiny, muszę podzielić się własnym "doświadczeniem". Ja też jak wielu tutaj podejrzewałem "zawór odmy" że chlapie, poci się (palmy oleju) tu i ówdzie i .... stało się. Zanim jednak opiszę co się stało proszę zainteresowanych o sprawdzenie czy przypadkiem nie macie rozszczelnionego układu tuż za interkulerem, u mnie okazało się że główną przyczyną zachlapanego silnika i reszty było minimalne (początkowo) pęknięcie rury z interkulera tuż za metalową opaską. przy normalnej jeździe nazwijmy ją miejską obroty max do 2 tyś. wszystko ok. potem jak włączało się turbo nieprzyjemny zapach przepalonego oleju w kabinie auta, czarny dym z rury itd. Nie będąc zorientowanym po kilku wizytach u różnych mechaników w celu odnalezienia przyczyny, a pomysłów było wiele (turbina, uszczelniacze na tłokach, lejące wtryski, silnik do generalnego remontu itp.) w końcu chłopaki z Gliwic z Daszyńskiego - Robert i Rafał - znaleźli przyczynę. Diagnoza + naprawa 5 minut !!!

Radość wielka bo jak ręką odjął nie było już problemów, ale ..... po zrobieniu ok.100km usłyszałem małe gwizdanie, które narastało z każdym kilometrem. Teraz już dźwięk to powiedzmy jakby odpalić silnik z odkurzacza i wkręcać go na wysokie obroty, poza tym brak mocy - na prostej jeszcze te 60 km/h poleci ale każda nawet niewielka górka to redukcja na 2-gi, 3-ci bieg, + błękitny dymek z rury. Na moje oko i po wstępnej diagnozie u chłopaków - TURBINA !! prawdopodobnie w trakcie użytkowania z "dziurką" nie było pełnej kompresji i smarowania, więc jak już wszystko wróciło do normy to turbinka nie wytrzymała i się popsuła. Teraz autko czeka na "przeszczep" zdrowej turbiny, ale nim to nastąpi mam pytanie które mnie nurtuje czy to jednak na 100% turbina. Czy to nie będzie np. zawór EGR który się zawiesił?? Jak myślicie czy podpinając Clip na kompie wyskoczy konkretna awaria?? pytam bo 1800 zł. drogą nie chodzi a tyle orientacyjnie ma wynieść cała zabawa.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed taką inwestycją, podpięcie pod Cipa to moim zdaniem podstawa. Ewentualne problemy z turbawką czy egr-em wykaże komputer,a koszt 1/18.

Poza tym sprawdzasz możliwe inne przyczyny problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożę jeszcze od siebie, że korzystając z przepięknej holenderskiej pogody (15 stopni i pochmurno:D) postanowiłem poświęcić trochę czasu i wyczścić odmę. Byłem kurzarzem nie mechanikiem więc wszystko z tym związane jest dla mnie czarną magią, ale jakoś dałem radę. Wszystkie rurki były drożne, jedynie cieniutki króciec wychodzący z silnika był zapchany całkowicie. Twrady drut załatwił sprawę. resztę części i odmę moczyłem w benzynie ekstrakcyjnej. Jest tylko jeden problem, ponieważ benzyna nie wymyła dosłownie nic ze środka odmy. Do tego celu użyłem sprayu do czyszczenia pieca, grilla itp z firmy HG. po kilku płukankach wciąż wylatywała z odmy woda koloru czekoladowego . Spray dobrze rozpuszcza olej. Może mnie ktoś zjedzie za to, ale pomogło bardziej niż benzyna ;p wszystko wysuszone i przepłukane benzyną oraz zamontowane. Odpaliłem silnik i o dziwo nic się nie stało jak narazie, mam na myśli białe kłęby dymu jak niektórzy pisali. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

znalazłem coś nowego w temacie "zaworu odmy" tylko pytanie czy będzie to fungowało w Reni??

https://suzuki-czesci.pl/pl/p/Zawor-odmy-PCV-Grand-Vitara-1.9-Ddis/1366

o dziwo do złudzenia przypomina made in Renault :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest duża szansa, że to jest to samo co w naszych 1,9 120/130KM.

Znalazłem na allegro jedną aukcję z odmą do 1,9 Ddis i wygląda ona identycznie jak w 130KM dCi.

 

thumb_hosting_zdjec_1440158347__odma_130.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam,

znalazłem coś nowego w temacie "zaworu odmy" tylko pytanie czy będzie to fungowało w Reni??

https://suzuki-czesci.pl/pl/p/Zawor-odmy-PCV-Grand-Vitara-1.9-Ddis/1366

o dziwo do złudzenia przypomina made in Renault :)

 

Ciekawe, co jest "wybite" na obudowie tego zaworu. Być może numerki podpasują pod nasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

To i ja dołączę się do tematu.

Mam z Megane II i straszne problemy z jej turbiną, mianowicie właśnie czeka mnie trzecia regeneracja w ciągu roku :/ Po pierwszej regeneracji w samochodzie nie było nic słychać, tylko buczenie, ale wtedy myślałem, że tak ma być (mechanik z resztą też, bo przy okazji wymieniałem też EGR) - póki po kilku miesiącach znowu nie padło turbo... Jak się dowiedziałem, turbina padła w wyniku zatkania przewodu dostarczającego olej do niej. Jak określił to mechanik, była to mała blaszka niewiadomego pochodzenia. Do tego pokrzywiona geometria od nagaru. Po drugiej regeneracji (połowa gwarancji, bo przecież to moja wina...) wszystko grało przez kilka miesięcy, aż do niedawna - samochód powoli tracił moc. Teraz nie przekracza 120 km/h. Tym razem już inny mechanik stwierdził problem z regulacją ciśnienia w turbinie - zawór regulujący prawie się nie rusza. A jak się nie rusza to znak, że zblokowana jest geometria. No i znowu stawiamy na nagary. No i czytam temat, kleję fakty, dochodzę do wniosku, że problem może leżeć po stronie odmy - mechanik ma to sprawdzać. Jeśli odma, to znaczy że poprzedni mechanik spaprał robotę, bo nie zajrzał do do niej. Piszę tu, bo jestem już załamany tymi problemami i chciałem zapytać Was o radę, co zrobilibyście na moim miejscu? Mam się ciągać teraz z mechanikiem, który robił to za pierwszym razem?

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brudzisz sobie więc, nie wspominając o ekologii i fakcie, że te gazy nie są szkodliwe w dolocie.

Przy rozruchu zimnego silnika zawsze masz nieszczelności, bo wtedy są jeszcze największe luzy w elementach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pytanie. Jak szybko zdiagnozować nowy zawór. Mam podejrzenie, że dostałem wadliwy. Tak na logike jak ciągnę ustami stroną ssącą i zamykam stronę "od odmy", to membrama w środku powinna pracować. Coś wtedy powinienem usłyszeć ? ewentualnie jakoś poczuć że zaworek się zamknął ?

Napewno nie powinno mi zasysać powietrza przez te otworki łączące górną stronę membramy (od atmosfery) z zewnętrzem.

 

Dobrze myślę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czy może mi ktoś napisać który otwór z przewodem idzie w którą stronę w zaworze odmy? widzę dwa podłączenia w zaworze odmy jedno jakby pod spodem a drugie obok, i teraz pytanie które idzie w którą stronę?

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

W jaki sposób wyciągnąć turbinę z scenica 2 1.9 dci (120 km KM). Chodzi mi o rady jak lepiej w dół czy w górę silnika. Z demontażem których części trzeba się liczyć (katalizator, kolektory ...) ?

Może jest jakiś manual - będę wdzięczny za link.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!