Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

na koniec miesiąca mam 3 serwis olejowy i zastanawiam się nad doborem oleju, jako że gwarancja się skończyła mogę sobie dobierać olej po swojemu i w serwisie nie będą mi sapać nad uchem że gwarancja to i tamto  

Zalecany przez Renault Elf nie należy do najlepszych olei szukam dobrej alternatywy 

do tej pory używałem olejów Motul , z doboru oleju do auta 8100 ECO-NERGY 5W-30

czy zmieniał ktoś tutaj Elfa na coś pokroju Motul ?

w poprzednim aucie Citroen C5 X7 po zmianie z zalecanego Totala na Motul silnik zaczął pracować dużo ciszej i bardzie aksamitnie.

zapraszam do dyskusji :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lordboss witam kolegę z forum Peugeot-a. Ja też przerabiałem różne oleje, długo byłem zadowolony z Motul-a ale ostatnio zmieniłem markę na pełny syntetyk a nie hydrocrack. Polecam Millers Trident - seria professional.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@trybik również witam, właśnie chodzi mi po głowie  ten Millers muszę zerknąć jaki będzie odpowiedni do 1.6 i zobaczymy co to warte :-)

 

w doborze oleju mam takie propozycje 

Premium XF Longlife ECO 5w30 (6221)
Premium XF Longlife 0w40 (7725)
Energy Efficient EE Longlife ECO 5w30 (7706)
Trident Range Trident 5w40 (7625)
Energy Efficient EE 10w40 (7708)
Trident Range Trident 10w40 (5991)
Edytowane przez lordboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.01.2018 o 09:47, lordboss napisał:

 

w doborze oleju mam takie propozycje 

Premium XF Longlife 0w40 (7725)
   

Jeżdżę na tym już od 3 lat (3 wymiany) ,  jedynie cena 220-250zł :oops:

KZFR milczy, nic nie dolewam od wymiany do wymiany, temperatura krzepnięcia -51*C więc olej na Syberię , w miarę wysoki TBN-  10,11 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OW 40 to zwykle bardzo fajna lepkość do zwykłej benzyny oraz turbo-benzyny - szczególnie na zimę. Millersa XF-a 0W40 mogę polecić z czystym sumieniem. Mam Klientów, którzy stosują go w podkręconych na ponad 300KM 2.0 TSI oraz Focusach RS-a ch i daje radę.  Jest drogi to fakt. Tutaj masz w dobrej cenie z darmową wysyłką:

https://sklep-oleje.pl/pl/p/Millers-Oils-XF-Longlife-0W-40-5L/85

a jak się powołasz na forum Megane to jeszcze dostaniesz 5% zniżki :-D.

Dobra alternatywą w klasie lepkości 0w40 jest Neste City Pro 0w40 na pełnej bazie syntetycznej, który będzie tańszy (w 200 zł zmieścić się można w 4+1 + przesyłka).

Jeśli chodzi o oleje Millersa to seria XF jest najbardziej popularna i jest wiele olejów z oficjalnymi aprobatami ale lepsze są oleje z serii EE z nanodrive (zawierają nanotechnologiczne dodatki obniżające tarcie i poprawiające smarowanie), jednak ich wybór ogranicza się do kilku wybranych olejów. Zasadniczo oleje z serii XF i EE zwykle sa wykonane w technologi mid-low saps, gdyż dedykowane są pod konkretne normy producentów i ich wymagania. Seria Trident jest teoretycznie "najsłabsza" ale tutaj np. mamy bardzo dobry olej Trident 5W40 w technologi full saps, który w praktyce sprawdza się b. dobrze nawet w mocno obciążonych silnikach- jak mawia mój znajomy, który na 1.8T "zjadał zęby" - wystarczy nawet do 300KM (w silniku 1.8 T VW). Ten olej kosztuje ok. 140,00 zł wiec nie tak dużo. Żadne cudo to nie jest ale po prostu solidny sprawdzony olej.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę w temacie napisane jest aż za dużo, brak krótkiej i konkretnej odpowiedzi.

Pytanie: samochód 4 letni, silnik 1.6 benzyna 110 + lpg dobrej klasy.

Zalecenia producenta: ELF 900 SXR 5w30.

 

Przy zakupie samochód był chyba na 5w30 (standardowym)

W tamtym roku wlałem 5w40 i nie było nic niepokojącego. W tym roku mechanik zamówił i wlał 5w30.

Co dziwne 5w40 weszło 4,85 litra a 5w30 weszło 4,45 litra. Skąd taka różnica? Czy młody silnik woli rzadszy 5w30?

Czy pozostać następnym razem przy 5w30 (bo zapasu trochę mam) czy powrócić jak przedtem do 5w40?

 

Który z nich powinno się wlać? Raczej to bez różnicy, tylko czy przy lpg i temperaturach w lato nie lepszy byłby 5w40? Opini masa, aż można się skołować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak myślałem ;/ teraz już mi się nie opłaca spuszczać i kupować nowy. A mówiłem przez telefon, że ma być w40. Niedługo trzeba będzie sobie samemu wszystko robić bo mówisz do ludzi a oni nic. No nic zobaczymy jak w30 będzie się sprawował.

Choć z drugiej strony silnik nie jest stary więc teoretycznie lepszym wydawałby się w30 a w40 lać dopiero po paru latach...

Edytowane przez dreq02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Marka oleju zawsze ma drugorzędne znaczenie. Producent poleca tą markę, z którą jest związany umowami handlowymi i tutaj uwaga :

1) Nie oznacza to wcale, że oleje tej marki idą na pierwsze zalanie w fabryce

2) W różnych krajach ten sam producent może zalecać różne marki olejów (np. w PL Kia zaleca Lotosa)

3) Produkt o tej samej nazwie handlowej na różne rynki może być inny.

W skrajnych przypadkach (ale się zdarzało) producent potrafi nawet zalecić olej, który jest dla auta niewłaściwy a wręcz szkodliwy.

Wybieramy olej marki X bo tak zaleca producent a potem okazuje się,  że ten olej to produkuje mała rafineria w Polsce lub co gorzej jest "blendowany" jak mawia mój znajomy z branży "w co drugiej stodole". Ale ludzie kupują bo Elf/Mobil/Castrol itd. i biznes się kręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy przejście na 0w40 z 5w40 można zrobić tak po prostu i bezkarnie? Bez jakiś dodatkowych zabiegów?

Po długim, zimnym nocnym postoju gdy olej spłynie z silnika, na początku pierwszego rozruchu przez sekundę, może dwie coś cyka pod maską. ASO twierdzi, że to popychacze zanim nie dostaną oleju i że jest to normalne zjawisko.

Czy ewentualne przejście na 0w40 może wyeliminować tą przypadłość?

Czy 0w40 to dobry pomysł gdy auto jeździ głównie bardzo krótkie odcinki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pbet napisał:

Czy ewentualne przejście na 0w40 może wyeliminować tą przypadłość?

Raczej nie bo rzadszy olej też spłynie do miski olejowej, ale powinien skrócić czas ponownego napełnienia hydraulicznych popychaczy bo jest bardziej płynny w niskich temperaturach.

 

1 godzinę temu, pbet napisał:

Czy 0w40 to dobry pomysł gdy auto jeździ głównie bardzo krótkie odcinki?

Tak, taki olej szybciej zapewni lepsze smarowanie. Może nawet zauważysz mniejsze spalanie.

 

Po rozgrzaniu te oleje mają prawie identyczne parametry. Największe różnice są w niskich temperaturach.

Edytowane przez jack3226
edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jack3226 napisał:

Raczej nie bo rzadszy olej też spłynie do miski olejowej

Olej 0W40 nie jest rzadszy, on ma inną lepkość w niskich temperaturach niż 5W40. Generalnie w krajach o temperaturach w zimie średnio 15° poniżej zera zapewnia szybsze smarowanie po uruchomieniu newralgicznych dla silnika elementów, czyli np. turbiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!