Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl

Recommended Posts

@dreq02 w harmonogramie przeglądów jaki dostałem z ASO przy zakupie auta są takie zalecenia:

Klasy, które należy stosować w zależności od temperatury zewnętrznej:

powyżej -15oC - 10W40

powyżej -20oC - 10W40

powyżej -25oC - 5W30, 5W40

powyżej -30oC - 0W30, 0W40

Nie wiem czy 5w30 jest lepsze od 5w40 czy odwrotnie ale moja od nowości jeździ na 5w40 i taki olej zapisali mi na karteczce żebym pamiętał co lać. Jak popatrzysz na "zestawy serwisowe" na Allegro czy w sklepach internetowych (rownież tych polecanych na forum) to jest w nich 5w40, a nie 5w30. Ciekawe dlaczego. Cena jest bardzo porównywalna.

Tak, zauważyłem. Przeważnie 5w40 jest (tzn najczęściej na allegro). W sklepie dostaniesz ten i ten. No widzisz. Ja kiedyś pytałem renault i zalecali 5w30. Dlatego nie dojdzie się do tego. Najważniejsze to nie mieszać za bardzo. Jednakże nikt do tego silnika nie powiedział 10w tylko zawsze 5w. Natomiast do drugiej cyfry czy 30 czy 40 zdania były podzielone.

Teoretycznie - grubszy filtr smarny - lepsza ochrona silnika kosztem spalania (zapewne minimalne, ledwo zauważalne). Z tym między użytkownikami można się spotkać. Wg mnie różnicy tutaj nie będzie wielkiej. Myślałem, że na w40 będzie trochę ciszej ale nie było.

10 godzin temu, dreq02 napisał:

5w30 zmieniłem na 5w40 ze względu na gaz

10 godzin temu, pbet napisał:

Za to zmieniłeś lepkości w wysokiej temperaturze na niższą co teoretycznie pogarsza sprawę.

30 jest lepsze niż 40?

10 godzin temu, dreq02 napisał:

grubość filtru smarnego

filmu pewnie miało być

Dobrze wyregulowana instalacja LPG nie powinna generować większego EGT, więc temperatura powinna być na takim samym poziomie, jak na benie.

U mnie od nowości był nalany 0W-30 aż do dziś. Taki olej jest zalecany żeby szybciej nasmarował koło faz rozrządu i sterowania zaworu. Tylko posiadacze z sprężarką (turbo) nie mogą stosować 0W bo szybciej zastrze. Tylko min 5W do 15W. Jak dużo jeździ po mieście to 0W-40, 0W-50 czy 0W-60

tak, miało być filmu. Mój błąd.

Dnia 13.09.2018 o 07:56, airbites napisał:

U mnie od nowości był nalany 0W-30 aż do dziś. Taki olej jest zalecany żeby szybciej nasmarował koło faz rozrządu i sterowania zaworu. Tylko posiadacze z sprężarką (turbo) nie mogą stosować 0W bo szybciej zastrze. Tylko min 5W do 15W. Jak dużo jeździ po mieście to 0W-40, 0W-50 czy 0W-60

w K4M masz od nowości wlany 0w30 ? mnie przy 40k zaczynał już zawór wydawać co jakiś czas dźwięki, w lutym mam przegląd w ASO i właśnie myślę nad wlaniem 0w30

PSA od dłuższego czasu zaleca 0w30 w HDI i silnikach z gamy PureTech turbiny się nie zacierają :)

Tak,w historii auta od 0 km jest 0W30. Ważne żeby był na max lub trochę więcej zimą. Myślałem nad wlaniem 0W20 czy 0W16 jak w drugim nowym aucie fabryczne wlane.:)

A latem może być mniej? 

Ile mniej, poniżej max?

Witajcie,

Ile oleju należy wlać do silnika przy wymianie w MIII 1.6 16V 110 KM + LPG (2014)? W zeszłym roku byłem w serwisie (nieautoryzowanym) na wymianie i wlali mi równe 4 litry (został litr z 5 litrowej bańki). W tym roku dokładnie ta sama sytuacja i ten sam serwis. Dałem bańkę 5 litrów i równy litr dostałem z powrotem. Na bagnecie wskazuje równo połowę, podobnie na komputerze - trzy kropki z sześciu. Olej, którego zawsze używam to Elf Evolution 900 SXR 5W-40 (RN0700, RN0710).

Pozdrawiam!

@sebastian_wifiA jak w tym serwisie pozbywają się starego oleju? Tradycyjnie poprzez odkręcenie korka czy przez tą nieszczęsną "wysysarkę"?

Na podnośnik, odkręcają korek pod silnikiem i leci do miski siłą grawitacji.

Mi wlali ostatnio 4.4 litra z 5 litrowej bańki. Stan oleju na bagnecie tak na 80%, na komputerze wszystkie kropki się świecą.

Myślę, że to wynika z tego, że jednak zawsze trochę tego starego oleju zostaje. Poza tym, pewnie gdyby było wlane na max (a przy KZFR chyba powinno tak być) to weszłoby te 5 litrów.

mi wchodzi około 4,7 litra. Może jak przyjechałeś to olej nie był rozgrzany dobrze i stąd nie spłynął cały. Ja na bagnet nie patrze. Tylko teraz komp i na 6 kropek zawsze.

Napisano (edytowany)

Minął rok odkąd mam auto jestem po 3 wymianach oleju ( +- co 10k). Zawsze kupuje bańkę 5L i litr na "dolewkę" mechanik zawsze oddaje mi pól litrowej banieczki więc wychodzi o to, że zalewa 5.3l/5.5l ? Nie wiem czy faktycznie tyle wchodzi czy co się dzieje z tą nadwyżką oleju która u mnie występuje czytając o waszych 4.5l +- :58_disappointed_relieved:

Edytowano przez czik3n

Po prostu pewnie sobie przelewa gdzieś :D 

W mojej wchodzi 5 litrów oleju Vavlovine Synpower 5W40 - olej sam zmieniam i jest zawsze max na bagnecie.

Dziękuję za odpowiedzi. Jak widzę mamy rozstrzał od 4 do 5,5 litra (chociaż na MyRenault po zalogowaniu jest informacja, że układ ma 5 litrów pojemności). Wygrzebałem z ciekawości starą fakturę z ASO za wymianę oleju i przy oleju widnieje pozycja "4,90 szt." czyli zapewne chodzi o 4,9 litra oleju. 

Ja póki co mam drugi rok z rządu 4 litry. Jak stan oleju ma się do trwałości KZFR?

Praktyka zawarta na forum pokazuje, że bardzo duże. KZFR bardzo lubi stany bliskie MAX.

Katalogi olejowe, przy tym modelu podają ilość 4,9 litra.  Przy prawidłowym opróżnieniu układu oraz miski, oczywiście wymianie filtra oleju, wchodzi 5 litrów.

U mnie weszło równe 5l elfa sxr 5w40, poziom max na bagnecie. Poprzedni właściciel chyba też pilnował oleju bo KZFR nadal oryginalne (dzięku temu zaoszczędził przy wymianie rozrządu). Przy następnej wymianie z czystej ciekawości naleję lotosa 5w40.

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się