Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

megane II 2005 1.5 dCi wymiana lusterek na elektryczne


hymmen

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, mam pytanie do użytkowników forum. Czy można przerobić manualnie składane lusterka na elektryczne? Pytam, bo może ktoś już wałkował temat. Wiem, że muszę mieć napewno składane lusterka, te z silniczkami, nowy panel boczny, gdzie są przyciski do składania lusterek. Wiem, że jest problem samego podłaczenia, bo składane mają wyjście chyba na 9 pinów, a manualne zdaje się 7. I wydaje mi się, że trzeba je też aktywować clipem. Ale mimo tego może istnieje jakiś schemat podłączeń tych lusterek? Temat tyczy się oczywiście aut Scenic III, Megane III. A może jest już fabryczna możliwość podłączenia lusterek elektrycznych w kostkach, może ktoś sprawdzał?

Edytowane przez hymmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę wałkowałem temat, przeglądałem schematy elektryczne i zrobiłem wstępna wycenę. Trochę uzbierałem informacji:

Na forum znajdziesz tutorial do Megi II jak zrobić składane lusterka prostym sposobem na przekaźnikach. Można to z powodzeniem zastosować do Megii III, bo to rozwiązanie nie ma nic wspólnego z fabryczną instalacja elektryczną. Po prostu wymieniasz lusterka na akie, które się składają i po jakiś włącznik podłączasz wszystko i albo sterujesz z wyłącznika albo za pomocą przekaźników po otwarciu z zamka centralnego lusterka się otwierają i składają po zamknięciu.

 

Drugi sposób to zrobienie tak jak z fabryki. Ja się pomału przygotowuje do ej operacji, ale nie wcześniej niż w sierpniu. Potrzebne nam będą następujące elementy:

Składane elektryczne lusterka (kolor obojętnie jaki, bo obudowy można przełożyć)

Panel do sterowania lusterkami i szybami (jest tak dodatkowy przełącznik)

Interfejs/ sterownik, który jest zaszyty w drzwiach kierowcy i wszystkim steruje (wersja bez składanych lusterek też go ma, ale bez funkcji składania i dodatkowych pinów.

Instalacji drzwi kierowcy z potrzebnymi kostkami.

Jest jedną niewiadoma. Czy instalacja w naszych autkach, która idzie pomiędzy drzwiami jest przygotowana na składane lusterka. Ja obstawiam, bo jeszcze nie sprawdziłem że na 80% będzie, bo bez sensu Renaultowi było tą instalacją rozdzielać na dwie wersję z powodu składania lusterek. Np. instalacje do tempopatu miałem, chociaż funkcja ta z fabryki nie wyjechała u mnie.

Znalazłem sprzedawcę na Allego że za cały komplet:

Para składanych lusterek + interfejs/ steronik + panel + instalacja wołał 800,00 PLN. Załączam też pomoc.

Nawi fabryczna już dołożyłem, tempomat również teraz kolej na składne lusterka. Nic tylko zamieszkać w garażu.

post-24044-0-15148300-1339707047_thumb.jpg

post-24044-0-37187700-1339707051_thumb.jpg

post-24044-0-46043400-1339707065_thumb.jpg

Edytowane przez Woytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woytus gratuluję takiej wytrwałości. Sam zachodzę w głowę czy instalacja między drzwiami jest pod składane lusterka, bo jeśli nie to będzie trochę zabawy. Ale, gdybyś to już wiedział pierwszy, to proszę o info na forum. Na pewno w najbliższym czasie, będę chciał z tym powalczyć. Myśłę, że damy radę.

Edytowane przez hymmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja w Scenicu III posiadam przycisk do składania, rozkładania lusterek umieszczony w panelu sterowania. Instalacja fabryczna, lusterko lewe 9pinów, prawe 7 pinów, funkcja w uch jest włączona. Elektronik stwierdził, że interfejs/sterownik (ten w drzwiach) nie posiada funkcji składania lusterek. Wystarczy wgrać oprogramowanie do tego sterownika, czy w grę wchodzi jego wymiana? Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego masz za mało pinów. Nie są to lusterka składane. Chociaż ja biorę informacje ze schematów do Megane III. Może u was jest inaczej, ale nie sądzę. A to że masz przycisk to do składania lusterek to nie wiem skąd.

 

Składane lusterka maja od zwykłych tylko jeden PIN więcej. Odpowiednio:

Lewe 10

Prawe 8

W załączniku opisy pinów. 239- lewe; 240 prawe

post-24044-0-70036500-1339968421_thumb.jpg

post-24044-0-91512300-1339968432_thumb.jpg

post-24044-0-19141700-1339968438_thumb.jpg

post-24044-0-37488900-1339968446_thumb.jpg

Edytowane przez Woytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledze Woytus za wyczerpującą odpowiedź. Ściągnąłem tapicerkę z drzwi kierowcy i faktycznie nie mam tego pinu oznaczonego 6AM odpowiadającego za składanie lusterka. Pozostałe piny są jak w opisie. Jednym słowem sytuacja się wyjaśniła, mogę sobie odpuścić składane lusterka. A co do tego przycisku na pulpicie odpowiadającego za składanie to nie wiem po co jest skoro jest nieaktywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wydaje mi się, że masz panel od innej wersji, czyli mógł zostać podmieniony np. przy ostatniej naprawie? Auto masz salonowe? Bo jeśli z drugiej ręki, to wcale bym się nie zdziwił, że jest inny.

 

Dodano: 07 sie 2012 - 12:51

Mam pytanie do Kolegi Woytusa, czy może już coś działał ze składanymi lusterkami, a dokładnie z ich przeróbką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nic, nie zdziałałem. Pierwszym moim krokiem będzie sprawdzenie czy moja instalacja między drzwiami jest przystosowana do składanych lusterek i odrazu czy moduł/sterownik w drzwiach ma PIN odpowiadający za składnie lusterek. Jeśli test wypadnie pozytywnie to tylko kupić panel sterowania, lusterka i po sprawie. Jednak nie mogę się wziąć za rozkręcenie tapicerki z drzwi. Jak tylko będę coś więcej wiedział to dam znać.

 

EDIT 2012-09-03

A więc tak:

U mnie jest bieda, nic nie ma z instalacji składania lusterek jeśli chodzi o moje drzwi. Kostka, która idzie do lusterek nie ma jednego kabelka. Moduł sterujący jest pozbawiony dwóch pinów odpowiadających prawemu i lewemu składaniu lusterek. Jedyna kompletna kostka to kostka do modułu sterowania szybami i regulacji lusterek, ale z tego co zauważyłem jest to kolejny moduł elektroniczny, który z modułem głównym(tym przy silniczku od podnoszenia szyby) komunikuje się sygnałami cyfrowymi.

Nie sprawdziłem tylko połączenia między słupkami drzwi, które idą między drzwiami. Ale jeśli tego nie będzie, a pewnie nie będzie to uzupełnię te braki z instalacji która została mi po dołożeniu nawigacji. Wyjmę jakiś pierwszy lepszy PIN z tej kostki dosztukuje odpowiednio długi kabel, przeciągnę między drzwiami i z drugiej strony też uzupełnię odpowiedni PIN i podłączę owy kabelek.

U mnie widzę to tak aby sprawa zakończyła się sukcesem:

Instalacja od drzwi idzie wyrwać na allegro już od 50,00 PLN x 2 (drzwi lewe prawe)

Przełącznik sterujący kolejne 50,00 PLN

Silniczek z interfejsem kosztuje koło 80,00, nawet idzie znaleźć za 50,00 również.

Lusterka składane od 200,00 do 350,00 PLN

Wymiana instalacji w drzwiach nie powinna być problemowa. Odłączamy kostkę od słupka karoserii. Wyciągamy stara instalacje wcześniej odłączając wszystkie kostki i zaczepy. Przeciągamy nową instalację. Wymieniamy silniczek z tego co pamiętam to jest na trzy śruby przykręcony do drzwi, podłączamy wszystko składamy, wymieniamy lusterko, w drzwiach pasażera to samo z instalacją i lusterkiem podłączamy nowy panel sterujący.

Jeśli dobrze przeciągnę kabel między słupkami i uzbroję odpowiedni PINY w kostce w słupku to po wymianie instalacji w drzwiach powinno wszystko ładnie współgrać i zadziałać. Nie wiem tylko czy będzie trzeba przyuczyć BSI do składanych lusterek czy nie. Się zobaczy.

Ja obecnie szukam dostawcy tego wszystkiego co pisałem powyżej w komplecie. Myślę że trzeba liczyć od 600,00 do 750,00 PLN jak będzie się kupowało od jednego handlarza wszystko.

 

EDIT 2012-09-07:

 

 

EDIT 2012-09-12:

Lusterka zamontowane i wszystko działa, bez potrzeby aktywacji CLIP-em.

Miałem niespodziankę, bo kabel łączący dwa słupki między drzwiami był, więc odeszło dużo pracy.

post-24044-0-80798000-1346653817_thumb.jpg

post-24044-0-81250300-1346655657_thumb.jpg

Edytowane przez Woytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Koledzy, ja również przymierzam się do założenia lusterek składanych, mam już wszystko poza instalacją drzwi prawych i lewych. I tu moje pytanie, może ktoś z szanownych kolegów stworzył by tutorial dotyczący właśnie przeróbki owych lusterek co bardzo ułatwiło by sprawę wszystkim zainteresowanym. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hymmen i jak z tymi lusterkami? podłączyłeś je?

Masz jakiś tutorial?

Ja w tym miesiącu może będę u siebie zakładał takie lustera to wtedy tutorial na pewno zrobie :lol:

 

@Woytus,

 

czyli robie tak:

1. wymiana instalacji na taką w której są już składane lusterka

2. wymiana silniczka szyb na ten z drzwi w których są składane lusterka

3. podpięcie wszystkich kostek

 

powyższy schemat zastosować do lewych i prawych drzwi i wszystko działa?

Między jednymi a drugimi drzwiami nie trzeba ciągnąc kabli?

Gdzie jest ten 'moduł' odpowiadający za składanie lusterek? bo nie widze go na twojej fotce

http://megane.com.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=10657

Edytowane przez qweluke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wymiana instalacji w drzwiach (ze składanymi lusterkami są jeszcze kostki do anten od Hands Free ja tego nie mam więc uciąłem, aby nie brzdękało w drzwiach).

2. Wymiana interfejsu, który jest zintegrowany z silniczkiem (tylko drzwi kierowcy), jak dostaniesz cały ze silniczkiem to możesz wymienić komplet, chociaż sam interfejs trzyma się tylko na zatrzaski

3. Wymieniasz lusterka na składane elektrycznie.

4. Wymieniasz moduł do sterowania szybami i lusterkami (dodatkowy przycisk masz aby sterować składaniem) Jeśli tego nie wymienisz to i tak będzie wszystko działać, ale stracisz możliwość wymuszenie/zablokowanie składania lusterek. Będą się tylko składać podczas zamykanie samochodu z karty i rozkładać po wsadzeniu karty do czytnika.

Co do kabla między słupkami drzwi pasażera i kierowcy to na razie na dwa przypadki jakie na forum były to kabel był. Jak będzie u Ciebie?? Jeśli nie masz super biednej wersji to powinien być.

 

Moduł do sterowania lusterkami jest zintegrowany w module z silniczkiem.Masz zdjęcia pinów i wszystko wyjaśnione w poście nr 8

post-24044-0-52349500-1368510434_thumb.jpg

Edytowane przez Woytus
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki mały offtop, bo oczywiście PW dalej nie moge wysyłać ;\

 

Woytus a propo hands free, tak się składa że ostatnio wymieniałem klamke (od strony kierowcy) na taką z tym modułem. Co musiałbym jeszcze wymienić (po dołożeniu tego modułu) aby mieć hads free?

Kluczyk zapewne i co jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie komputer uch i cały zestaw do odpalania i większość wiązek w drzwiach i wewnątrz. Anten jest od groma i ciut, ciut. Masz we wszystkich drzwiach anteny i w klapie bagażnika, plus wewnątrz kabiny do wykrywania obecności karty. Chyba w instrukcji użytkownika masz obrazek prezentujący gdzie są umiejscowione anteny

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!