Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Megane III 1.4 TCe - Czy była dłuższa skrzynia ?


mayn

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to? Popatrz na przełożenia, np. jedynka jest krótsza w 1.2 (tylko 7.92 kmh przy 1000rpm vs 8.36) a wszystkie kolejne biegi dłuższe i to bez zachowania liniowej proporcji (dwójka dłuższa 1.05 raza, czwórka dłuższa 1.2 raza), także to nie kwestia przełożenia głównego. Może oznaczenie typu skrzyni jest to samo, ale wszystkie biegi inne. Nie umiem powiedzieć, czy da się zrobić swapa i jak by się auto zachowywało po nim...

Ciekawostka, 1.2 ma wszystkie biegi dłuższe niż TCe 180. Nie uwierzę, że TCe 180 ma mniejszy moment w dole niż TCe 115.

Kolejna ciekawostka, według tego, TCe 115 ma identyczny maksymalny moment obrotowy co TCe 130, tylko przy minimalnie niższych obrotach (2000 vs 2250).

I trzecia ciekawostka, MIII z silnikiem 1.6 16V 110 KM ma lepsze przyspieszenie do setki, niż TCe 115 - prawdopodobnie zasługa krótkiej skrzyni właśnie, ale i tak śmiesznie to wygląda na papierze, że 15-letni silnik, tańszy o 6 tys. pln, ma taką samą Vmax i lepsze przyspieszenie od tej nowinki :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć nigdzie danych dot. elastyczności.

ja otarłem się kiedyś o test w AŚ ale nie pamiętam szczegółów. Porównywałem właśnie jak ten silnik się ma do 1,4 TCe i byłem mile zaskoczony bo do setki to chyba jakaś sekunda różnicy tylko była , moment to w ogóle taki sam jak w 1,4 ale elastyczność na 5 i przede wszystkim 6 była już gorsza zdecydowanie ale to chyba głównie przez te długie przełożenie a nie brak samego momentu.Dodatkowo na papierze spalanie w 1,2 było dużo niższe. I w sumie to powinno tak być w 1,4 że szóstka autostradowa i tyle.

Tyle teorii. W praktyce jak by tak skonfrontował dwa megane z 1,2 i 1,4 to mogłoby wyjść , że 1,4 objeżdża tego 1,2 jedną dziurką od nosa :!:

Z kolei co do faktycznego zużycia paliwa to by musiał jakiś właściciel nowej Megi się wypowiedzieć. Ponoć Clio 1,2 Tce wcale mało nie palą.

Na koniec nie zapomnijmy , że 1,4 TCe zazwyczaj mają więcej koni niż katalog podaje. Zazwyczaj około 137 - 140 KM no i momentu ponad 200 Nm. Ciekawe czy w 1,2 też coś dają w gratisie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec nie zapomnijmy , że 1,4 TCe zazwyczaj mają więcej koni

To chyba nieistotne będzie w 2013'...więcej fotoradarów,uprawnienia karania kierowców dla coraz większej hordy mundurowej,pomiary prędkości na odcinkach trasy,..niedługo przebieg będą sprawdzać i wyjdzie po odliczeniu 8h na sen,że musiałeś przekraczać prędkość żeby tyle nastukać..więc po co te KM?..niedługo pszczelarze będą też mieli uprawnienia do karania jeżeli przejedziesz obok pasieki więcej niż 30km/h. Powoli zapomnij o ,,frajdzie'' z jazdy..myślę,że niedługo zamiast asfaltu będą taśmociągi na które wjedziesz sobie swoim 200KM..i śmigniesz na Kraków 70km/h.

Ale to w przyszłości..tymczasem mamy do,,wykonania'' 1,5 mld zł z mandatów.

Edytowane przez tom2125
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest test megane z silnikiem 1.2 115 KM/4500, 190 Nm/2000;

0-100 km/h:10.9 s.

60-100 km/h 4 bieg: 9.9 s

80-120 km/h 6 bieg 22 s.

v-max 185 km/h

waga rzeczywista 1310 kg

 

porównanie

VW golf VI 1.4 122 KM/5000, 200 Nm/1400;

1. 9.6 s.

2. 8.1 s

3. 15.5 s.

v-max 203 km/h

waga 1270 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady , to że dane auto ma niżej max moment o 200 czy 300 obr nie robi aż takiej różnicy. Chyba jednak zestopniowanie skrzyni i przełożenie główne mają decydujące znaczenie chociaż jak przesadzimy z krótką skrzynią to się więcej namachamy lewarkiem zanim osiągniemy zamierzoną prędkość.

Wczoraj wpadł mi w ręce test Megane 1.2 Tce i faktycznie jest różnica szczególnie w elastyczności na 6 biegu. ! 1,2 Tce ma około 22 s a 1,4 Tce zdaje się około 13 s. Dziewięć sekund różnicy ! Ale spalanie średnie 6,4 na korzyść 1,2 robi różnicę ( ale zaznaczam, test w warunkach niemieckich - tam zawsze jakoś mniej wychodzi ???) Ogólnie uważam , że 1,2 115 KM jest fajną alternatywą do miasta , na trasie może być już gorzej. Szczególnie , że nie oferują tego silnika do Scenica. Tam z pewnością byłby za słaby. Scenic waży prawie 1500 kg z pełnym bakiem - zważyłem osobiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od kilku tygodni jestem posiadaczem Megane Grandtour 1.4 TCe Dynamique po liftingu.

Sprawę długości przełożeń skrzyni wałkowałem przed zakupem.

Skrzynia biegów została zmieniona w 1.4 TCe już jakiś czas temu, prawdopodobnie tylko pierwszy rok produkcji miał krótką skrzynię (potwierdzają to tez dane katalogowe spalania, w pierwszym roku podawano miasto 8.5, poza miastem 5.3, mieszane 6.5, obecnie 8.4, 5.1 i 6.3).

U mnie przy 3000obr/m na 6 biegu prędkościomierz pokazuje ok 125km/h a prawdziwa prędkość z gpsu to równe 120km/h.

Uważam że takie zestopniowanie jest idealne, przy tej prędkości jest bardzo cicho a elastyczność jest nadal duża.

Większość filmików na YT jest sprzed 2011r więc tam są krótkie skrzynie.

Pozdrawiam.

Maciek.

 

PS.

Jeśli chodzi o typ skrzyni to i 1.6 i 1.4 mają tę samą TL4 ale diabeł tkwi w szczegółach.

Ta skrzynia ma kilkadziesiąt wersji, różnice mogą występować na dowolnym biegu i przekładni główniej.

Była stosowana również w Megane II.

Ważne więc jest oznaczenie po TL4. Pierwotnie 1.6 miała TL4 030 a 1.4 TL4 032 (dane z angielskiego katalogu).

Edytowane przez maciekht
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Skrzynia biegów została zmieniona w 1.4 TCe już jakiś czas temu, prawdopodobnie tylko pierwszy rok produkcji miał krótką skrzynię (potwierdzają to tez dane katalogowe spalania, w pierwszym roku podawano miasto 8.5, poza miastem 5.3, mieszane 6.5, obecnie 8.4, 5.1 i 6.3).

U m

 

Jednak po dłuższej dyskusji pojawiła się rzeczowa odpowiedź na mój pierwszy post. Jeśli faktycznie to prawda to trzeba szukać Meganów nieco młodszych... Ma ktoś informację kiedy dołączona została długa skrzynia 2010 czy 2011 r.... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodano: 14 sty 2013 - 14:51

Skrzynia biegów została zmieniona w 1.4 TCe już jakiś czas temu, prawdopodobnie tylko pierwszy rok produkcji miał krótką skrzynię (potwierdzają to tez dane katalogowe spalania

mi się wydaje , ale zaznaczam , że nie jestem pewien , że owszem zmieniono zaraz na początku produkcji ale oprogramowanie silnika , właśnie po to aby obniżyć trochę spalanie. Tak by było łatwiej i taniej :D

Ja mam autko z maja 2010 i przy 100 km/h mam właśnie około 2650 może 2700 obr/min.

 

Dodano: 14 sty 2013 - 14:54

1,4 TCe jest zdecydowanie cichsze niż 1,6. Mówię to na podstawie własnych doswiadczeń (ponad 30 tys. za sterami MIII 1,6 i prawie 20 tys. 1,4). Jazda na trasie to przyjemność. Co do fotki to nic nie obiecuję ale pomyslę o tym.

 

Udało mi się zrobić zdjęcia przy 100 i 110 km/h. Auto jechało na tempomacie.

post-6667-0-51811300-1356858935_thumb.jpg

post-6667-0-52789500-1356858956_thumb.jpg

kurcze jak patrzę na te zdjęcia to u mnie na bank są wyższe obroty ;)

Edytowane przez Profit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde , zamierzam do Chorwacji jechać w te wakacje moim Scenikiem. Może byłby chętny na podmiankę skrzyni na dwa tygodnie. Zawsze to bym na paliwie zaoszczędził ( podzielę się oszczędnościami) no i ciszej by było trochę na autostradzie. :D ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

jezdzilem 2 tygodnie mIII ph2 i tez mi sie wydaje ze jest tam "dłuzsza" skrzynia - chwilowo nie mam się gdzie rozpedzic swoim aby porównać ilość obrotów przy danej prędkości ale w ph2 wygląda to nastepująco:

 

110 - 2750

120 - 3000

130 - 3200

 

Samochód z pierwsza rejestracja w czerwcu 2012 roku, wartości odczytywane z nagranego filmu (jazda z tempomatem).

Edytowane przez athlon64x4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wedle mojej opinii to w pierwszych rocznikach przy tzw. krótkiej skrzyni obroty są wyższe o około 250 obr. Przynajmniej tak to wygląda na ostatnim biegu.

U mnie jak już wspominałem przy 100 km/h jest 2700 - 2750 obr.

Przy 3000 obr jest jakieś 112 km/h. :)

 

Dodano: 01 lut 2013 - 23:39

Koleś ma Alfę 159 w dieslu i jak patrzy jak jadę przez miasto 60 km/h i spokojnie 6 bieg mam wrzucony to za głowę się łapie. U niego to obroty by były przy tej prędkości poniżej obrotów biegu jałowego ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!