Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Climatronik - nierówne chłodzenie przy tej samej temperaturze po obu stronach


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanko, posiadam megane III 1,5dci z przebiegiem 90tyś, mniej więcej od miesiąca pojawił mi się problem z klimatyzacją, a mianowicie gdy ustawiam temperaturę chłodzenia po obydwu stronach na 20 stopni a na zewnątrz jest np 27 to climatronik od strony pasażera chłodzi jak powinien, a od strony kierowcy leci ciepłe powietrze, dzieje się tak na ustawieniach automatycznych jak i manualnych.

Czy ktoś z was miał podobny problem? poprosiłbym o radę co to może być, przed odwiedzeniem serwisu chciałbym mieć pogląd na sytuację.

Dodam że mam ją od nowości i do tej pory nie miałem z klimatyzacją żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czynnik nie był uzupełniany, klapki nawiewu działają, silniczek chodzi i raczej nic się nie zacieło. Bardziej zastanawia mnie fakt, iż mniej więcej miesiąc temu miałem przegląd samochodu i były podczas przeglądy wymieniane wszystkie filtry wraz z filtrem kabinowym, wszyscy wiemy jak łatwo wymienia się ten filtr <piwko> otwór mniejszy od filtra i dlatego nasuwa mi się następne pytanie czy podczas wymiany tego filtra mechanik mógł mi go wepchnąć na siłę i w ten sposób coś zastawić albo zapchać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie różnica w nawiewie między stronami wynosiła ponad 10 stopni przy ustawionej jednakowej temperaturze. Przyczyna to nieszczelny układ i ostatki gazu. Też lepiej chłodziła prawa strona. Jako ciekawostkę dodam, że gaz ulatniał się zaworem służącym do napełniania - a to wszystko w trzymiesięcznym aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

byłem dziś w firmie specjalizującej się w klimatyzacji, na 480g gazu miałem w układzie 160, na pytanie dlaczego prawa strona chłodziła lepiej od lewej dostałem odpowiedź że ten typ tak ma jak jest mało czynnika.

Edytowane przez jozio371
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

No więc mam taki sam objaw jak Józef, ale tym razem w MII, klima jednostrefowa (automat) -> czyli prawa strona chłodzi (szyba, twarz, nogi), a lewa już nie. Dmucha z taką samą siłą z obu stron i we wszystkich kierunkach. Jak chodzi o grzanie, to grzeje z obu tak samo.

W zw. z tym pytanie: czy to faktycznie może być brak czynnika? Uzupełniany 1,5 miesiąca temu, wraz z usunięciem nieszczelności (wymiana chłodnicy) i ogólnie gwarancją na szczelność całości układu, więc chyba zacznę od wizyty w tym warsztacie. Ale może jakieś dodatkowe pomysły? Będę wdzięczny.

Pzdr.,

konwil

 

EDYCJA:

Faktycznie to było to. Uspokoiłem się. Pół czynnika ok. uciekło i taki był efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam, w dniu dzisiejszym zaobserwowałem podobny problem u siebie w Megane III 1.5dCi. Klimatyzacja uszczelniona i nabita miesiąc temu, do dziś klimatronic działał bez problemu, a w tej chwili strona pasażera ustawiona na minimum zamraża ręce, a po stronie kierowcy daje na ciepło, tak jakby klima była wyłączona. Czy ktoś poradził sobie z takim problemem? Co robić? Proszę o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie 'co robić?' podpowiadam: jechać do serwisu klimy, coby sprawdzili stan czynnika chłodzącego. Też nie wierzyłem, póki nie zobaczyłem. U mnie okazał się to o-ring i jak napisałem wyżej, pół czynnika uciekło w ciągu 2-óch m-cy, co spowodowało jednostronne chłodzenie. Masz automat dwustrefowy, więc w grę może wchodzić także inny problem, ale ja bym zaczął od najprostszego i najtańszego rozwiązania.

 

Pzdr.,

konwil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

Odświeżam temat. Mam identyczne objawy, wczoraj byłem na diagnostyce klimy (Norauto) i dostałem informację, że klima nabita w pełni.

Czy jest jakiś inny powód dla którego prawa strona chłodzi, a lewa nie?

Serwisant mówił coś o klapach. Czy znacie sposób żeby to stwierdzić? Jaki jest ewentualnie koszt naprawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdejmiesz osłonę przy nogach pasażera (tę, którą zdejmuje się do wymiany filtra kabiny) to zobaczysz dwa silniczki podłączone do układu plastikowych dźwigienek. Dolny silniczek przestawia przez te dźwigienki klapki przepływu powietrza (zimnego i ciepłego) po stronie pasażera, a górny (trudniej dostępny) po stronie kierowcy. Jak zmienia się temperaturę na panelu to widać wyraźnie jak dźwignia zmienia swoje położenie wskutek pracy silniczka. Poprzez przysłanianie w ten sposób przepłuwu powietrza zimne miesza się z ciepłym i jest regulowana temperatura wypływająca do wnętrza. Być może tu jest problem (spadła dźwignia, zepsuty silniczek, odłączona kostka itp). Trzeba uważać, żeby silniczki zamontować zgodnie z występem i właściwym położeniem dźwigienek - chodzi o to, żeby potem zmiana ich położenia była adekwatna to właściwej temperatury.

Edytowane przez martello
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Miałem podobny problem. Klimatyzacja od strony pasażera chłodziła, natomiast od kierowcy leciało ciepłe powietrze. Dodatkowo zaobserwowałem, że z kratek nawiewu leci czasami mgiełka, a klimatyzacja wydaje odgłosy syczenia. Kierując się sugestiami innych forumowiczów pojechałem na przegląd klimatyzacji. W układzie było 345g czynnika. Po uzupełnieniu do 480g wszystko wróciło do normy. Dziękuję wszystkim za dzielenie się swoimi spostrzeżeniami, które mnie naprowadziły na rozwiązanie problemu.

Edytowane przez osiol202122
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, na wiosne jak nie było upałów klima sobie radziła z ochłodzeniem wnętrza i ze wszystkich kratek na desce rozdzielczej leciało jednakowe (zimne) powietrze adekwatne do ustawionego na panelu klimy, jak zrobiło się cieplej to zimne powietrze leciało tylko po stronie pasażera, po stronie kierowcy leciało powietrze nie schłodzone jak przy zwykłym nawiewie, uzupełnienie czynnika rozwiązało w 100% problem, a ja znów cieszę sie chłodkiem w aucie :notacrook:

 

ps. klima przy tym wydawała taki mechaniczny dźwięki jakby cały czas w radio obracała sie płyta CD

Edytowane przez Barnaba27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Ja miałem taki problem, że po wymianie filtra kabinowego zaczęło mi syczeć jak wyżej użytkownikowi Barnaba27, a wracając z wakacji, 800+ km w 35* Celsjusza, przestał mi działać wiatrak i jechałem w 4 osoby bez klimy... Czy jedno z drugim może mieć jakiś związek? Czynnik był uzupełniony wraz z wymianą filtra kabinowego, nie ma niby żadnych nieszczelności, więc tym bardziej dziwne mi się to wydaje... I nie pasuje do schematu, by uzupełnienie czynnika coś pomogło.

 

Obecnie mam wymieniany wiatrak na Valeo, 300 zł jego cena plus robocizna. Czy "przewijanie płyty" powinno ustać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!