Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie naprawiłem ten czujnik i potwierdzam, że odpowiada on za możliwość uruchomienia silnika na biegu przy wciśniętym sprzęgle. U mnie po demontażu wystarczyło rozebrać czujnik i przeczyścić drobnym papierem ściernym oba styki. Sam demontaż (po wcześniejszym wyjęciu tego niższego niebieskiego czujnika) poszedł w miarę bez problemu - dzięki moim małej dłoni :). Natomiast montaż to istny horror. Udało się za entym podejściem. Bardzo pomogło mi wcześniejsze wciśnięcie drugą ręką pedału sprzęgła. Wtedy czujnik łatwiej włożyć i przekręcić. bez tego jedną ręką praktycznie nie sposób to zrobić. Generalnie zajęcie zdecydowanie dla wytrwałych i z wąskimi dłoniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 Również mam problem, bo odpala na luzie bez problemu, a na biegu, przy wciśniętym sprzęgle - nie chce.

Kilka uwag:

- ten niebieski czujnik sprzęgła wymontowuje się bardzo łatwo, przynajmniej z Megane III, wystarczy jedna ręką lekko nacisnąć na pedał sprzęgla, a drugą, łapiąc za obudowę czujnika przekręcić go o 1/4 obrotu i wychodzi z niebieskiej, plastikowej obsadki, potem wystarczy odpiąć kostkę. Jest tam dość dużo miejsca, więc nie wiem po co wam chude dłonie.

- sprawdzaliście go ? Bo mnie wychodzi na to, jak sprawdzałem styki miernikiem, że wciśnięcie pomarańczowego bolca zamyka obwód a przy niewciśniętym bolcu - obwód jest przerwany..

Trochę dziwne... Na logikę powinno być na odwrót...

 

Edytowane przez RomekB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten niebieski tak,(napisałem powyżej wyraźnie: po wcześniejszym wyjęciu tego niższego niebieskiego czujnika) ale on nie jest od systemu START/STOP tylko od tempomatu. (wyłącza tempomat po naciśnięciu sprzęgła) Natomiast dużo głębiej jest czujnik zielono-szary i to on podaje impuls wciśnięcia sprzęgła i w efekcie zezwala (przy włączonym biegu) na uruchomienie silnika. Co do logiki to jest tak jak napisałeś. Normalnie jest rozwarty, a po wciśnięciu bolca zwiera styki i zamyka obwód. Ten szaro-zielony działa tak samo. Jak pisałem wyżej u mnie styki były lekko zaśniedziałe i nie zwierały. Prawdopodobnie to styki beznapięciowe i mały opór między nimi powoduje brak "przejścia" między nimi.

Edytowane przez ted11
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ted11 - wielkie dzięki - nie zwróciłem na to uwagi w twoim tekście. Tam powyżej jest jeszcze jeden czujnik. Faktycznie mało tam miejsca. Czy ten czujnik wymontowuje sie podobnie, jak ten niebieski, przez przekręcenie o ok.  1/4 obrotu ?

 

RomekB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ted11 napisał:

nie jest odpowiedzialny za Start/Stop, bo o tym problemie jest cały post

To sygnał pozyskany z niego, przy uszkodzonym dolnym czujniku  zmienia komunikat na wyświetlaczu, żeby umożliwić rozruch po dodatkowym wciśnięciu hamulca.

Jeśli go wymontujesz nie będzie takiej możliwości - jest w temacie.

Wszystkie czujniki pracują w układzie sterującym logiką i obejmują dodatkowo sterownik silnika i pompę ABS

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem dzisiaj czujnik sprzęgła, (ten górny - zielono-szary), odpowiedzialny za uruchamianie silnika przy wciśniętym sprzęgle na włączonym biegu.

Doświadczenia - prawie dokładnie takie same, jak teda 11, z tym, że udało mi się nie poranić rąk.

Czujnik kupiłem nowy, bo przy takiej robocie ewentualna przecierka papierkiem styków starego i poprawa na krótki czas i ponowna robota - mijają się z celem. 43 zł zamiennik, ok. 70 zł oryginał.

To co mogę ewent. doradzić następcom, którzy będą wymontowywać/wmontowywać ów czujnik:

- wykręcić czujnik niebieski, bezpośrednio nad pedałem sprzęgła

- położyć się prawym bokiem ciała na progu (oczywiście od strony kierowcy)

- jeśli ktoś nie posiada wąskiej dłoni, aby ją wsunąć między blaszane przegrody, to 

- łokciem prawej ręki naciskać LEKKO pedał sprzęgła a palcami prawej dłoni próbować jednocześnie sięgnąć ów czujnik ponad blachami z jego prawej strony,  palcami lewej ręki

jednocześnie próbować pomagać obrócić go z lewej jego strony

- czujnik odkręca się przeciwnie a wkręca zgodnie z ruchem wskazówek zegara

- trzpień nowego czujnika sam ustali się na właściwą głębokość, po jego wkręceniu w blaszany uchwyt (nastąpi przeskok trzpienia w prowadniku o kilka ząbków po zwolnieniu pedału sprzęgła)

 

Po wymianie czujnika auto pali "na biegu" przy wciśniętym sprzęgle bez zarzutu. 

Edytowane przez RomekB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluję cierpliwości :) Co do wymiany na nowy - ja zdecydowałem się na naprawę uznając, że przy tak prostej budowie tak naprawdę nie ma się co zepsuć i samo dokładne przeczyszczenie styków przywróci pełną sprawność (mam nadzieję, że na długo)

Edytowane przez ted11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba mnie też czeka wymiana tego czujnika. Objawy podobne. Czasami żadnym problemów z odpalaniem HF lub slot + bieg lub luz + sprzęgło, a czasami ni z tego ni z owego nie chce i muszę nacisnąć hamulec. Będę jeszcze chwilę obserwował i jak sytuacja będzie się powtarzać to umówię podłączenie Clipa i ewentualną wymianę (nie chce mi się ciąć rąk i bawić pod blokiem).

 

Jaki jest numer oryginalnego czujnika sprzęgła?

Edytowane przez pbet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby mi się chciało tam schylać po tym jak poczytałem o "łatwym dostępie"... Raczej się nie wypiął bo jednak częściej działa i np. odpalę 5 razy bez problemu, a przy 6-tym muszę wcisnąć dodatkowo hamulec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!