Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Felgi do zimówek 16" czy 15" ?


Depe

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kupiłem 16 cali alusy Renault (od Laguny, ET50) używane na Allegro za całe 450 zł. Musiałem je tylko dobrze wyczyścić preparatem do czyszczenia felg, bo były czarne od brudu i osadu z klocków. I mam teraz 2 komplety alusków: na lato Enzo R 6,5Jx16 ET40 z oponkami Michelin Energy 205/60 R16 a na zimę alufelgi Renault 6,5Jx16 ET50 z oponkami Dayton DW510 205/55 R16. :D

Edytowane przez arekmiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oponki kupione (Continental ContiWinterContact TS850 - hmm..., a miały być budżetowe), 15" felgi stalowe też (właśnie kończę odświeżanie), nowe zaworki do felg czekają no i jak felgi "doschną" to ubieram je w oponki i na Scenia. Powiedzcie czy szpilki muszą być inne do stalówek czy mogą być te od alusów ?? Następnym razem jednak skusze się na alusy na zimę bo przynajmniej rdza ich nie bierze i nie trzeba odświeżać, może nawet zdąże je kupić jeszcze, a stalówki sprzedam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie czy szpilki muszą być inne do stalówek czy mogą być te od alusów ??

Jeśli miałeś fabryczne sruby z stożkiem i gwintem długości 25 mm to takie same są do stalówek.

Następnym razem jednak skusze się na alusy na zimę bo przynajmniej rdza ich nie bierze i nie trzeba odświeżać

Radzę się nad tym zastanowić....

Bierze je coś znacznie gorszego co pozostawia wżery w aluminium...

Z własnego doświadczenia wiem że alusy i solanka z drogi bardzo się nie lubią i nawet pod wyglądające na zadbane i nieuszkodzone lakierowanie alusów to słone dziadostwo się wdziera i tworzy bąble pod lakierem, a w nich jest nic innego jak tlenek glinu. (szary proszek) Po jego wyczyszczeniu jest dziura w metalu.

Miałem w poprzednim sceniolu alusy ze szczotkowanego aluminium pokryte bezbarwnym lakierem, chyba clar się to nazywa i ślicznie się to łuszczyło. Dałem felgi piaskować i malować proszkowo. Ładne były tylko 1 zimę. Po drugiej już były bąble. Pozbyłem się ich razem z rozbitym autem.

Obecnie mam na zimę stalówki i latem jak jest ciepło i mam czas to na spokojnie kilka godzin trwa ich oczyszczenie z rdzawego nalotu papierem ściernym i pomalowanie zwykłym pędzlem i zwykłą farbą olejną za kilka złotych 1/2 litra.

Te kilka godzin to było przy 1 malowaniu, na tych felgach auto kupiłem a nikt wcześniej o nie nie dbał. Obecnie to tylko odświeżenie i poprawki, 2-3 godzinki spokojnej roboty i sobie wysychają.

Na to zakładam kołpaki i do wiosny mam spokój. A i kasa w kieszeni zostaje, bo renowację sam robię a nie w wyspecjalizowanym zakładzie malarskim.

Tu kilka fotek

Takie miałem alusy w sceniolu I

thumb_hosting_zdjec_1383943443__ssa40400.jpg http://megane.com.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=11695thumb_hosting_zdjec_1383943832__img_8588_1280x853.jpg

A takie mam w obecnym, te właśnie są malowane pędzlem. Akurat dziś zakładane i jeszcze ciepłe fotki

thumb_hosting_zdjec_1383944301__img_20131108_125316190_1280x960.jpg thumb_hosting_zdjec_1383944328__img_20131108_125331321_1280x960.jpg thumb_hosting_zdjec_1383944356__img_20131108_134831604_1280x960.jpg

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie odnośnie szpilek pojawiło się ponieważ przeglądając "manual" znalazłem taką informację (foto) oraz jak zakładałem gaz i wyciągnąłem zapas to na feldze jest taka naklejka.

 

Dodano: 09 lis 2013 - 15:18

Wczoraj pojechałem na zmianę kół przy Mini, gdzie oryginalne alusy (17") zamieniałem na oryginalne stalówki (15") i Pan na serwisie, że szpilki będą inne, więc pojechałem do sklepu i tam wyjaśniono mi że w przypadku jeżeli oba typy felg są oryginalne to szpilki są te same, a jak spytałem o Scenia to powiedział, że są różne i stąd ta zagadka.

Odnośnie alusów to pewnie gojgien masz rację, ale poprzedni Scenio jeździł trzy zimy na oryginalnych alusach z całosezonowymi Barum-ami i powiem szczerze, że jakoś widocznie nie odbiło się to na ich wyglądzie i kondycji (jedną prostowałem bo dziurę zaliczyłem), a tu ze stalowymi walczę już z tydzień (czyszczenie, odtłuszczenie, podkład, jedna warstwa, matowanie itd... normalnie masakra i dlatego pomyślałem o alusach bo mniej roboty z przygotowaniem, a każdy z kim rozmawiałem na temat renowacji stalówek mówił że po zimie będzie tak samo jak przed malowaniem jedynie tylko piaskowanie i proszek dadzą efekt fabryki (a ja efekt fabryki uzyskałem w piwnicy, hehe... no prawie).

post-28162-0-42106200-1384002922_thumb.jpg

post-28162-0-45813900-1384003048_thumb.jpg

post-28162-0-35593000-1384006663_thumb.jpg

post-28162-0-04128100-1384006689_thumb.jpg

Edytowane przez Depe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na załączonym obrazku szpilki do stalówek powinny być bez podkładki. Przyznam szczerze, że dużo zmieniam tych kół, ale z podkładką nazwijmy to pływającą zdarza się naprawdę mało aut. Mało ludzi o to dba i mało kto wie. Jeżeli natomiast proponuję to odpowiedź jest jedna: po co? Przecież tak też było dobrze.

Gojgien koła wyważone? Bo na przednim nie widzę ciężarka ;) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spike- wyważone, a ciężarki nabijane i też zamalowane. Akurat nie wiem na którym ale jedno koło jest bez ciężarka z zewnątrz a od środka malutki 10 albo 15 gramów. Tak gumiarzowi przypadkowo wyszło ułożenie opony na feldze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zasadę, że koła zmieniam sam, zdjęte są dokładnie myte, wydłubywane kamyczki z bieżnika i sobie wiszą na ścianie w garażu, każde oddzielnie obok siebie. Jak wyschną to robię ewentualne poprawki, przeważnie dotyczy to stalówek. Zazwyczaj w połowie sezonu, gdy już szał wymian mija, odwiedzam gumiarza i wyważam te koła czekające na kolejny sezon. Mają czas to i zrobione jest to dokładnie, a czasami i taniej bo zastój w interesie. Koła wracają na swoje miejsce na wieszakach. Na około tydzień przed planowaną wymianą, jak mam akurat trasę obok stacji paliw, ładuję koła do auta i po drodze wstępuję je dopompować. potem już tylko pogoda czas i wena jest potrzebna, by koła poprzekładać i ze zdemontowanymi postąpić jak wyżej opisałem.

Przy wymianie każda ze śrub ma 2 początkowe zwoje gwintu zanurzone w smarze miedziowanym. Pozwala to na łatwe odkręcenie śrub przy następnej wymianie, gdyż smar roznosi się cieniutką warstewką na całej śrubie.

Tak sobie kółka odpoczywają, gdzieś mi się zapodziała fotka z kompletem, znalazłem tylko jedno.

thumb_hosting_zdjec_1384012686__26022012051.jpg

A tak przy okazji, mam na zbyciu hokejkę z Laguny do sceniola I, kawałek jej na fotce widać....

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Miało być budżetowo..., a oprócz nowych opon pojawiły się jeszcze (okazyjnie) nowe stalówki.

post-28162-0-65788100-1384796082_thumb.jpgpost-28162-0-99216800-1384796154_thumb.jpgpost-28162-0-00277100-1384796252_thumb.jpg

To moje odnowione 15-ki (podkład + 2x lakier), które przez to są na zbyciu...

post-28162-0-07511900-1384796392_thumb.jpgpost-28162-0-95404100-1384796464_thumb.jpgpost-28162-0-25073100-1384796530_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna podmiana..... ślicznie i porządnie odnowione własne felgi zamienić na nówki z jedną cieniutką warstewką farby nawierzchniowej???

Spróbuj zarysować tę nową felgę obok naklejki, zobaczysz ile na niej jest farby...

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcia bym zobaczył i jedne i drugie używane na tym samym aucie równocześnie, po jednej zimie....

Jestem przekonany, że te nowe będą się nadawały do poprawek, a te poprawiane będą jak nówki...

Najwięcej szkód robią wbijane kołpaki. Dlatego u siebie wszystkie łapy kołpaków smarowałem dość obficie białą wazeliną techniczną. wskoczyły na swoje miejsce jak po... wazelinie. I tak mam kołpaki zawsze opaskami do felgi mocowane, więc nie straszne mi ich zgubienie.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiana wynika z tego, że wpadły mi te nówki praktycznie w cenie niewiele wyższej niż używki i dlatego chcę je zbyć. Bo nówki to nówki, choć jak napisałeś gojgien między moim lakierem (3 warstwy), a fabrycznym nowym jest przepaść i choć nie jestem Picassem to na 3 felgach wyszło mi prawie jak fabryka. Muszę jednak przyznać, że odnawiałem tylko fronty, a od środka są jednak ślady korozji i nie miałem już czasu ani ochoty bawić się z tym. Ponieważ podchodzę do wszystkiego perfekcyjnie to musiałbym spędzić w piwnicy minimum jeszcze z tydzień nad tym aby od środka wyglądały jak od frontu, a i cena farby nie jest wcale niska. Jeżeli doszukujesz się np. wad ukrytych to sprawdzałem je na wyważarce i mają niewielkie odchyłki (0/5, 0/5, 5/5, a jedna nawet 0/0) któraś minimalnie "pływa" ale na tył to nie wnosi i gdyby było coś z nimi nie tak to nie bawiłbym się w renowację. Co do kołpaków które kupiłem, zakładał ich nie będę bo właśnie nie chcę nimi "powycierać" felg. Na tych odnawianych była korozja właśnie w miejscach gdzie "zatrzaski" kołpaka stykały się z felgą. Patentu z wazeliną lub smarem nie sprawdzałem choć może być skuteczny.

Edytowane przez Depe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma podtekstów w moim pytaniu i zdziwieniu, bo nie mam potrzeby ich kupować.

Teraz jednak rozumiem dlaczego stare z kilkoma godzinami roboty są na zbyciu, tylko jedna strona odnowiona....

W swoich odnawiałem obydwie strony ale nie były zbytnio rude.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Koledzy interesuje mnie opinia osob ktore maja, Scenic II model 1.9dCi 88 kW, jak jeździ się na stalowej feldze 15" i jaki rozmiar oponek zastosowac, gdzies na forum natknalem sie na info, ze przy zmianie rozmiaru felgi na mniejsza, moze byc problem z zaciskami, ale takze z adaptacja czujnikow cisnienia i elektrycznego wspomagania. Moze ktos sie uprzejmie wypowiedzieć w tej materii. Ps. Przepraszam Gdzieniegdzie za brak polskich znaków,

Post pisalem za pomoca smartfona.

 

 

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6 - pl-literki Aston76

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!