Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl

Recommended Posts

Postanowiłem założyć nowy temat w związku z zakupionymi fotelami i sposobem ich podłączenia który może się kiedyś przyda innym.Wiem że na forum zarówno kolega Woytus jak i kol. Cinek przerabiali już ten wątek ..aby nie wypytywać Ich co i jak na priva ..może tutaj uda się jakoś rozwiązać problem.A więc według schematu Ogrzewanie schemat.PDF

zasilanie grzania foteli przychodzi do lewego fotela i poprzez przekaźnik pod fotelem steruje lewym i prawym grzaniem tyłeczka. Przekaźnik dostaje masę z UCH z pinu 9 kostki czarnej 40 pinowej.I tu pierwszy problem ...UCH nie daje tego sterowania jeśli nie jest w wersji grzanych foteli.Clipem również nie mogłem uaktywnić tej funkcji.Kol. Cinek zasugerował że jest to trudna sprawa a On rozwiązał to układzikiem który załącza minusa po przekroczeniu w instalacji napięcia 13,5 V ..czyli odpaleniu silnika / ładowanie z alternatora/.Pomyślałem że odpowiedni będzie gotowy układ do sterowania załączania świateł do jazdy dziennej / przekaźnik załącza się po przekroczenie 13,5 V

http://allegro.pl/automatyczny-wlacznik-swiatel-13-5v-4-wyjscia-e20-i3883573639.html

Elegancko będzie również zamontowanie małego układziku wielkości przekaźnika właśnie pod lewym fotelem.Potrzebne napięcia mamy / masa , zasilanie / i można wysterować minusem grzałki.Wymontowałem fotel i pod lutowałem wzorcowo układ..załączył się po odpaleniu silnika..OK.Jakie było moje zdziwienie kiedy następnego ranka nawet nie drgnął centralny aby mnie wpuścić do auta ;).Układ załącza się przy 13,5 V i trzyma do 7 V. Zasilanie pod fotelem nie jest po stacyjce ale bezpośrednio z akumulatora.Hmm...wykonałem czynności w odwrotnej kolejności i tym razem układzik podłączyłem pod zasilanie zapalniczki a całość umieściłem pod półką na kubek.Myślę że ładnie będzie jednak wstawić w tą półeczkę włącznik podświetlany grzania foteli np. http://allegro.pl/13-przycisk-fotela-podgrzew-subaru-forester-97-02r-i3808812496.html . .Mam pytanie do kolegów jak to jest fabrycznie...UCH podaje sterowanie tylko wtedy gdy jest odpalony silnik ?.Wyświetlanie na liczniku grzania foteli zapala się w momencie załapania przekaźnika czy w momencie przesunięcia potencjometru przy fotelach na pierwszą pozycję grzania ?.Czy grzanie uzależnione jest od temperatury na zewnątrz ?. I sprawa najważniejsza ..wsad lub raczej edycja epromu aby zaczął świecić licznik.Plusy dochodzą do złącza pinowego licznika.Tematy na forum odnośnie epromu to :

http://megane.com.pl/topic/47863-wymiana-licznika/page__p__351961__hl__licznik__fromsearch__1#entry351961

Można pewnie pokroić ścieżki i podpiąć się pod żaróweczkę czy diodę wskaźnika sterowanym plusem...ale to nie elegancko ;). Jak inni rozwiązali ten problem ???

Edytowano przez andrzejm36

Grzanie foteli jest aktywne tylko jak silnik pracuje, zazwyczaj w UCH nie ma elementów wykonawczych do sterowania fotelami jak fabryka nie dała ;) , jak są elementy to można to można to aktywować ( grzebanie w UCH ) reprog i podkładanie konfigu/abritus/ lub rozpisać wsad z uch i ręcznie zmienić

Pisałem komuś o układzie CAN generuje sygnał pracującego silnika,

Podpinamy do + po zapłonie i np. taki układ i mamy sterowanie grzanych foteli , wyświetlanie można zrobić w oryginalne lub dorobić diody wstawiając je nad oryginalnymi i jakiś układzik elektroniczny ( ja na początku miałem zrobione to na bramce nand cmos ) lub mały przekaźniczek

Z foteli idzie + na licznik jak nie grzeje a jak grzeje to nie idzie nic

Jak już kilku kolegów stwierdziło na tym forum..tak i ja dzisiaj dołączyłem do tego grona...CINEK JESTEŚ WIELKI ;).

Ps.Kol. Cinek zmodyfikował mój plik ..wsad pamięci Eeprom tak aby była widoczna i działająca ikonka grzanych foteli.

Dodam jeszcze że wszystko odbywało się ,, zaocznie " bez auta na jego warsztacie :).Plik z czytany prze zemnie przesłany do siedziby NASA w Kaczorach..zmodyfikowany i wgrany ponownie..działa.

Polecam kolegę i dzięki za pomoc.

,,Swoje dołożył tez Woytus :) udstępnił swoje wsady "

Dzięki Woytus

Edytowano przez andrzejm36

Ważne że działa :) choć nie za pierwszym strzałem poszło

Swoje dołożył tez Woytus :) udstępnił swoje wsady

A ja swoje wsady zmodyfikowałem dzięki pomocy i wiedzy Cinas_ i tu koło się zamyka :notacrook:

Chłopaki, kupowaliście całe fotele czy tylko maty ?

Ja miałem z fabryką :)

Cześć, pozwólcie że odświeżę temat coby nie dublować.

Czy można zakładać, że w Scenicu III phI będzie podobnie?

Edytowano przez aston76

ok, dzięki Cinas_. A w kwestii foteli posiadających dodatkowo el regulacje i pamięć ustawień - wszystko idzie na standardowej wiązce, czy trzeba dokładać zasilanie?

Edytowano przez arrek

ok, dzięki. Wysłalem Ci priv'a.

odgrzebię kotleta, 

kupiłem wnętrze w pół skórach z grzaniem 

czy są jakieś szanse żeby w PH III w wersji limited była pełna instalacja idąca do foteli ?  

fotele założone i teraz pytanie do osób które odpaliły grzanie w swoich autach, czy macie jakieś szczegółowe opisy swoich prac ? 

3181d99a4723b398ef749df2c18a.jpg

Edytowano przez lordboss

Panowie mam problem. dołożyłem fotele z grzanymi dupami oraz wykonałem odpowiednia instalację do nich. teraz stoję przed aktywowaniem ich i mam problem gdyż po podpięciu clipa i wejściu w automatyczną konfiguracje wyskakuje taki problem;/ co jest nie tak? tak samo w liczniku aby włączyć kontrolkę.

IMG_20180923_173626.jpg

problem rozwiązany gdyż reprog mi wyskoczył i dlatego clip nie wykonywał automatycznej konfiguracji

Po zamontowaniu ponownie obrazu reprog clip ruszył z konfiguracja i udało się zmodyfikować plik MTC  w UCH właczając opcję grzanych foteli i w liczniku ikonę grzanych foteli jak widać na foto

IMG_20180924_184810.thumb.jpg.c1c4bb105ff8921b75a0af0979c78fc1.jpg

Edytowano przez DAREN

Witam.

Mam M3 ph2 z grzanymi fotelami ale nie działają. Jeden mechanik mówił że przekaźniki ok ale nie idzie sygnał na fotele. "Coś jest nagrzebane" - stwierdził. Nie byłem przy aucie jak to sprawdzali.

Wczoraj byłem u faceta który miał CLIPa i przy mnie sprawdzał co może być nie tak ale nie znalazł ustawień grzania foteli. Powiedział że może auto nie miało grzanych foteli i takie ktoś zamontował.

Sprawdziłem na stronie https://carinfo.kiev.ua/cars/vin/renault/vin_check?su=pvq0mwogq--v -odczytalem ze auto ma podgrzewane fotele (Ogrzewanie siedzenia SGACHA - Przednie ogrzewane siedzisko). 
VIN VF1KZ490J55645584.

Może pomożecie w tym jak i co sprawdzić? Przewody, przekaźniki, bezpieczniki...?

Dzięki.

Ten facet od clip-a zaglądał do pliku MTC Twojego auta?

tak jak napisałeś parametr SGACHA jest od grzanych foteli i powinien on być wpisany w pliku mtc 

Bo możne być tak ze masz wpisane SGSCHA czyli bez

mam pytanie czy na tablicy wskaźników masz wskaźnik zmiany biegów aktywny?

Nie wiem dokładnie w co zaglądał. Ale obskoczył różne opcje. 

Wskaźnik biegów mam, czyli PRND i numer biegu przy przełączaniu ręcznie.

chodziło mi bardziej o wskażnik zmiany biegow obok obrotomierza tego ze strzalka gora dół

Napisano (edytowany)

To automat -  przy prędkościomierzu jest znaczek lewarka zmiany biegów (ale tylko w opcji ręcznej zmiany biegów).

Może zacznę od czegoś co łatwiej sprawdzę - od wiązki przewodów dochodzących do kostki od fotela. Ile przewodów tam musi być jeśli jest opcja podgrzewanych foteli? I jakie mają kolory?

Edytowano przez manieksurf

Witam,

Podepnę się dalej do tematu, niedawno aktywowałem tempomat w swojej Megane III Grandtour 1.6 110km, po tym jak wszystko się udało i działało to zdecydowałem się na dokupienie zegarów pod tempomat dla spójności, po podpięciu zegarów okazało się, że auto z którego pochodziły miało funkcję grzanych foteli - kontrolka świeci się cały czas i nie mogę jej wyłączyć.

Pytanie teraz jest takie, skoro w liczniku jest zapisana funkcja grzanych foteli, to czy jest szansa, że po samej podmiance foteli na oryginalne z grzaniem będzie to działało?

Nie koniecznie , masz załatwioną sygnalizację a potrzeba jeszcze sterowanie czyli wyjście z UCH nie zawsze są elementy na płycie w uch , ale można to inaczej rozwiązać