Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

MIIPhI zmiana języka z ELM327


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich :)

 

Chciałbym się z wami podzielić w jaki sposób mi udało się zmienić język na polski w mojej Megane II phII z 2006 roku.

Zakupiłem na allegro najbardziej popularny ELM327 Bluetooth w kolorze białym. Po podłączeniu go okazało się że jest to wersja v 2.1.

Zajęło mi to w sumie 6 godzin zanim znalazłem właściwy program do współpracy z tą wersją.

 

A więc potrzebujemy ELM327 v 2.1 laptop z Bluetooth oraz program Termite pobrany z tego linka

http://www.compuphase.com/software/termite-3.2.exe.

 

Trzeba go zainstalować na laptopie i uruchomić i ustawić opcję w następujący sposób:

1.Klikamy Settings

2.Na samym dole zmieniamy język na polski i klikamy OK program uruchomi się ponownie.

3.Klikamy ustawienia i ustawiamy następujące parametry;

-port COM3 u mnie tak zadziałało

-baud rate 38400

- Wysyłany tekst - zaznaczmy Dołączaj CR i Echo lokalne

- w kolejnym okienku Opcje zaznaczmy Zamknij klaw. ESC, Autouzupełnianie, Keep history.

-okienko Wtyczki zaznaczmy Funktion Keys i tu powinno się nam otworzyć kolejne okienko i w nim wpisujemy odpowiedznie komendy:

F1 - AT Z

F2 - AT SP 0

F3 - AT SH 743

F4 - 10 86

F5 - i tu do wyboru dla aut sprzed 2006 roku komenda 3B 11 01 10(angielski) lub tak jak u mnie 3B 11 01 80 (polski)

i klikamy OK i Ok i wyłączmy program.

 

Teraz programowanie już w samochodzie.

 

1. Podłączamy ELM327 do gniazda w samochodzie.

2. Parujemy go z laptopem standardowy PIN 1111.

3. Włączmy program Termite.Sprawdzamy czy jest ustawiony COM3 jak nie to go zmieniamy.

4.Klikamy ENTER

5. Jeżeli port COM jest prawidłowy to okno terminala powinno zrobić się puste.

6. Teraz klikamy przycist Start w samochodzie bez odpalania silnika.

7.No i programujemy kolejno:

F1 - ENTER

F2 - ENTER

F3 - Enter

F4 - Enter

F5 - Enter

i cieszymy się z nowego języka w naszej Megance :)

Podziękowania dla tomer'a za pierwszego posta bez niego nie poradziłbym sobie :)

Proszę o info z jakimi wersjami ELM'a wam się to udało i życzę sukcesów.

 

Elm zakupiony z tej aukcji

http://allegro.pl/show_item.php?item=5748873470

 

Sprawdźcie u siebie dokładnie w pkt.3

Wysyłany tekst ma być ustawione na Dołączaj CR, a nie na Dołączaj CR-LF

Edytowane przez jacek.p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar przetestować ten Twój sposób tylko zastanawiam się, czy nic nie uwalę bo jest różnica w punkcie F2 z postem początkowym. Nie wiem, czemu tam to działało u nie których... Skąd ta inna komenda ? O tą małą różnice pytam ? Chodzi o cyfrę 6 i 0 w Twoim sposobie.

Edytowane przez tomku77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komenda AT SP 0 oznacza "Automatyczna detekcja protokołu". Możesz spróbować najpierw AT SP 6 to jest protokół CAN. Nic nie uwalisz :) A kto nie ryzykuje nie pije szampana :)

Edytowane przez jacek.p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś trochę się bawiłem twoim sposobem. Niestety poległem ;-(

Termite łączy się z ELMem ale ciągle NO DATA przy dwóch ostatnich komendach

Ale mam pytanie jak u ciebie wygląda log przy programowaniu, w tym kroku:

7.No i programujemy kolejno:

F1 - ENTER

F2 - ENTER

F3 - Enter

F4 - Enter

F5 - Enter

Czy komenda z klawiszem "F"( F1,F2....) wraca z odpowiedzią "OK"?? Czy zdarza się w odpowiedzi pytajnik "?" bądź "SEARCHING"

Pytam ponieważ u mnie raz było w odpowiedzi "OK", raz "?" a przy komendzie 1086 "SERACHING" albo "NO DATA"

Nawet powtarzałem naciskanie klawisz "F"(dla przykładu F1) do skutku aż otrzymałem poprawne odpowiedzi od Elma, lecz mój sukces zawsze kończył się przy 1086 NO DATA ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pozwolicie że odświeżę trochę temat, zakupiłem dokładnie tego o którym piszę jacek.p, działam dokładnie z jego wytycznymi i co widzę na kompie działając już w aucie:

F1 - AT Z

ELM327 v2,1

F2 - AT SP 0

OK

F3 - AT SH 743

OK

F4 - 10 86

tutaj najpierw jest SEARCHING... a po chwili wyskakuje 7F 10 11

F5 - 3B 11 01 10

7F 3B 11

 

Przy tej metodzie jaką opisał jacek.p nie ma możliwości spóźnienia się wprowadzając komendy dlatego iż robimy to jednym guzikiem i na pewno nie jest to więcej niż sekunda. Próbowałem na wszelkie sposoby, czekają na SEARCHIN, nie czekając, wolniej, szybciej ale cały czas wyskakuje to samo. komunikat NO DATA pojawia się ale tylko w momencie gdy zmienię w F2 - AT SP 0 na 6, program jaki używam to termite, myślicie że zmiana oprogramowania może mieć wpływ na zadziałanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Znalazł Ktoś rozwiązanie problemu NO DATA w ostatnich 2 krokach.

U mnie w odpowiedzi na 1086 jest no data, albo searching i ewentualnie (w zależności czy we wcześniejszych komendach jest 6 lub 0) coś w stylu "brak połączenia"

Czy we wszystkich komendach muszą być spacje, bo ja wszystko wbijałem bez ?

Moduł ELM mam ten biały z linku podanego wcześniej wersję 2.1

Ewentualnie czy jest Ktoś z okolic Katowic co za 4pak by to zrobił ;-) ?

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu próbach mam pewien postęp, po komendzie 1086 mam prawidłową odpowiedź, niestety po ostatniej linijce NO DATA.

Dane wprowadzam programem alOBD Terminal, ostatnią linijkę robię tak szybko jak tylko sie da metodą wklej, za każdym jednak razem NO DATA.

Komunikacja działa po komendzie AT SP 0 , moduł ELM327 v.2.1 biały z linka z postu wcześniej.

Pozdrawiam

Jacek - Xelux

Edytowane przez Xelux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!