Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Od niedawna jestem posiadaczem Megane III Grandtour 1.5dci. Auto jest nowe fabrycznie - mam je 4 tyg. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że wskaźnik temperatury (ciekłokrystaliczny) nie jest w poziomie, a podświetlony jest jedynie pierwszy blok. Sporadycznie podświetlenie ustawia się poziomo, ale po chwili spada do pierwszego bloku. Byłem w serwisie. Termostat działa poprawnie i tłumaczyli mi, że czujnik temperatury ma małą dokładność i dlatego raz świeci mi się tylko jedne mały blok, a raz ten mały i duży (poziome wskazanie). Dodam, że w pierwszym tygodniu wszystko było poprawnie tzn. trzymał poziom. Aktualnie jadąc 130km/h po autostradzie przez 10 min nie jestem w stanie zmusić go do poziomego wskazania.

Jak jest u Was? Pytam, bo nie wiem, czy serwis nie wciska mi kitu.

Pozdrawiam

Sebastian

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że to termostat. W moim benzynowym silniku pełne wskazanie temp cieczy chłodzącej zapala się dla temp 80*C, a sam termiostat ma temp otwarcia 89*C. Czyli nawet 10*C poniżej nominalnej pracy termostatu dopiero gaśnie to wskazanie. Myślisz że błąd wskazania czujnika w Twoim przypadku byłby aż tak duży? Zresztą serwis po podpięciu się komputerem do samochodu ma wgląd w aktualną temp silnika, spytaj wtedy jaką charakterystykę pracy ma termostat dla Twojego silnika i prawdopodobnie wyjdzie na to, że woda w układzie ma za niską temp. jako ciekawostkę powiem Ci, że tuż po wymianie termostatu zrobił mi się mały zator powietrzny w układzie i gdy wyjechałem od mechanika, to obieg wody był bardzo słaby - co natychmiast skutkowało wzrostem temperatury cieczy chłodzącej do 110*C. widziałem te dane gdyż jeździłem wtedy z wpiętym ELM327. Myślę że warto drążyć temat aż do rozwiązania gdyż ewentualna jazda na niedogrzanym silniku nie jest dobra dla niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nie wiem czy rozwiązałeś problem. Ja mam fluenca luty 2014 1,5 dci 110 km. Na przełomie listopada i grudnia zauważyłem, że silnik mi się nie dogrzewa. Zauważyłem to po wskaźniku temperatury. Po przejechaniu 3-4 km wskaźnik przechodził do pierwszej pozycji i utrzymywał się w niej przez następne 10-3 km, czasem dłużej, by następnie przejść do właściwej czyli tej środkowej. Po pewnym czasie powracał znowu do pierwszej pozycji. Działo się to gdy zwolniłem lub gdy auto zjeżdżało z górki na biegu jałowym, lub przy podjeździe do ronda, zatrzymaniu i ponownym ruszeniu przy wjeździe na rondo, czyli rzecz ujmując krótko spadek następował, gdy silnik pracował bez obciążenia lub na bardzo małych obrotach. Byłem w serwisie, uznano, że przyczyną może być termostat lub czujnik temperatury, choć komputer pokazywał wszystkie parametry jako prawidłowe, temperatura jednak nie dochodziła wyżej niż do 83 stopni, miałem jednak zdjęcia i film nagrany jak temp. spada. Wymieniono mi w styczniu termostat no i przez 2 tygodnie było ok, ale zmieniłem trochę technikę jazdy, tzn. przestałem jeździć na luzie i trochę więcej mu wstawiałem, co też mi się nie podoba bo niby dlaczego nie jeździć ekonomicznie i ekologicznie. Ale zdarzyło się, że musiałem zatrzymać się przy zamkniętym przejeździe kolejowym i po pracy przez 2-3 minuty na biegu jałowym temperatura na wskaźniku znowu spadła do pierwszej pozycji i utrzymywała się już do końca jazdy czyli przez następne 4 km. Tak się zdarzyło już dwa razy kolejny przy garażu gdy auto czekało aż się otworzy brama temperatura znowu spadła. Jestem umówiony do serwisu i pewnie będą próbować ściemniać, że jt ok ale moim zdaniem coś jest nie tak. Może macie jakieś sugestie. Poniżej zdjęcia

post-35438-0-37000500-1422794197_thumb.jpg

post-35438-0-87091500-1422794227_thumb.jpg

post-35438-0-43272300-1422794264_thumb.jpg

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę więcej przedrzeźniał przedmówcy.

Nie cytuj całego posta jeżeli odpowiadasz bezpośrednio pod nim.:!:

No ciezko mi powiedziec, ale jezeli wchodzi w pierwsza kreske po 3-4 km to ile moze byc moze z 50-55 stopni. Wiem ze termostat ktwiera sie calkowicie przy 83 stopniach

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6 - pl-literki,5.7 - logika wypowiedzi i ortografia,5.13 - cytowanie

P_r_z_e_m_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arktur66 teraz silniki są tak budowane, aby ciepłą nie dawały za dużo. Swego czasu mercedes zbudował Vito w ten sposób, że zimą nie osiągał temperatury roboczej. Podobnie jest z silnikami fiata w dukato. Przy temperaturze -15st.C (w nowym aucie prosto z salonu), nie ruszyła się wskazówka wskaźnika temperatury silnika mimo przejechania 30km w mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ponieważ pojawiły się kolejne wiadomości to chcę Was poinformować o tym czego dowiedziałem się odnośnie mojego auta. Generalnie w 1.5dci montowany jest termostat o temp. otwarcia 83 stopnie. Po podłączeniu do kompa ładnie było widać, że termostat działa prawidłowo i otwiera się przy prawidłowej temperaturze (dokładnie 81). Problemem jest złe, a raczej nie dokładne, wyskalowanie zegarów. Zapalenie wskaźnika do poziomu odbywa się w temp. około 80 stopni, poniżej pali się tylko mały blok. Silniki dci generują na tyle mało ciepła, że owiewający strumień wychładza je i cały układ pracuje na pograniczu pełen wskaźnik, jeden blok dlatego wskaźnik skacze. U mnie wymienione czujnik temp. i zachowanie było dokładnie takie samo. Generalnie uzyskałem informację, że jak się zrobi cieplej to wskaźnik powinien unormować się na prawidłowym wskazaniu.

Przejrzałem forum Daci i tam jest wiele dyskusji o tym, że wskaźnik wskazuje 2 bloki zamiast 4 i tam też był wniosek, że tak musi być i że jest to kwestia wskaźników. Tam również podejmowano próby wymiany termostatu na taki, który otwiera się przy 89, ale wniosek był taki, że w sumie jest to modyfikacja i skoro silnik został zaprojektowany na pracę przy 80 stopni to nie ma sensu z tym walczyć. Opisywany przeze mnie "problem" występuje jedynie w silniku 1.5dci 110KM, w innych będzie wskazanie prawidłowe. Ja czekam do wiosny i wtedy raz jeszcze zweryfikuję, czy caly układ działa prawidłowo.

Pozdrawiam

Sebastian

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Ci za odpowiedź. Dzisiaj byłem w serwisie. Auto było podłączone pod komputer. Wskazania zbliżone do Twoich. Termostat zaczyna się otwierać u mnie przy 79 stopniach. Pełne otwarcie następuje przy 83. Przy 79.1 wchodzi na wskaźniku drugi blok, a jak temperatura spada do 75 stopni wskaźnik spada do pierwszego bloku. Czyli wyskalowane jest w różnicy 4 stopni. Moim zdaniem zbyt nisko, no ale dostałem na kwicie wynik sprawdzenia i zapewnienie, że wiosną wszystko wróci do normy a parametry auta obecnie są w 100% prawidłowe. No ale to trochę jak dla mnie dziwne zjawisko. Zobaczymy co powie na to centrala renault gdyż teraz już działałem przez Warszawę i to oni mnie umawiali w serwisie i te same informację które od serwisu otrzymałem przekażą do Warszawy. Mam nadzieje że Warszawa się odezwie.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Odkopuję, bo nie będę zakładał nowego tematu.

 

Podczas upałów silnik szybko uzyskał temperaturę konieczną do zapalenia poziomu i tak trzymał. Jednak wystarczył zimniejszy weekend, żeby zapalił się tylko jeden blok (dk, autostrada). Podczas chwilowego stania w korku, wskaźnik wskoczył do poziomu, ale później znowu spadł do jednego bloku. Sądząc po temperaturze jaka będzie jesienią czy w zimie, trzeba będzie jeździć nonstop na jednym bloku, bo zapalenie do poziomu raczej nie będzie możliwe. Czy temperatura na jednym bloku nie jest szkodliwa dla silnika? Dodam, że spalanie chwilowe na jednym bloku podobne do spalania "na poziomie". Wcześniej jeździłem 206 w benzynie i tam zawsze temperatura robocza oscylowała wokół 90 stopni (nawet w srogą zimę). Tu nie mam jeszcze doświadczenia. A jak Wy macie w swoich dci 110?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę więcej przedrzeźniał przedmówcy.

Nie cytuj całego posta jeżeli odpowiadasz bezpośrednio pod nim.:!:

 

Hej

U mnie jest podobnie. Bylem z tym w dwóch różnych ASO i w obu uzyskałem odpowiedź, że jest dobrze. U mnie tylko w upalne dni zapala się drugi blok, albo gdy mocno depnę. W tym drugim przypadku spada do jednego bloku jak tylko jazda się uspokoi. Panowie z ASO pokazywali mi jak wygląda to zapalanie/gaszenie tego drugiego bloku i okazuje się, że ten skok jest w okolicy normalnej pracy silnika (w moim przypadku około 78 stopni). Generalnie stwierdzono, że jeśli nie widzę zwiększonego spalania lub nie wieje mi chłodem z nawiewów to jest dobrze. Ja ten temat na tą chwilę odpuściłem.

 

Pozdrawiam

Sebastian

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.13 - cytowanie

P_r_z_e_m_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Witajcie,

 

od ok. 2 tygodni przemieszczam się Meganą III - też zauważyłem, że świeci tylko pierwszy blok we wskaźniku. Przy -16 st C w środku grzeje, więc silnik musi mieć odpowiednią temp. Chyba faktycznie problem w wyskalowaniu wskaźnika.

Jak Megi przegoniłem po autostradzie to doszedłem do połowy temp. nawet przy w/w mrozie - jak zwolniłem do 100 km/h to i temp. spadła... Latem pewnie będzie ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!