Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Nadmierne zużycie oleju


kogutor

Rekomendowane odpowiedzi

Żadnej takiej instrukcji nie dostałem przy odbieranych osobiście nowych autach z ostatnich 10 lat. Skoda, Ford, Renault, Toyota. Jedynie sprzedawcy zwracali uwagę na możliwość wystąpienia smrodu z wypalajacego się wydechu.

Każde, zakupione przeze mnie nowe auto, od Lanosa do Lexusa zawierało zapis w instrukcji obsługi, aby w okresie "docierania", przez pierwsze 1 do 3 tysięcy kilometrów nie przekraczać 2500 do 3000 obr/min lub 120 km/h. Zależenie od marki i modelu auta. Nawet hybryda posiada taki zapis. Niektóre marki, jeszcze kilka lat temu, stosownym wpisem w instrukcji, wymagały wymiany oleju po pierwszych 1000 do 2000 kilometrów. W Corolli, kiedy importerem był Polmot, wymieniano bezpłatnie.

Pomijając oczywiście rodzime produkty motoryzacyjne lat osiemdziesiątych. :) bo to już inna historia.

Edytowane przez Lelupi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć mam Megane 1.2 tce 115 km z 2015 roku kupiona z wyprzedaży w 2016 jako bez przebiegu. Dwa miesiące temu robiłem pierwszy przegląd po 15000 km z wymianą oleju na elf. 3 tygodnie temu wyjechałem w podróż do okola Hiszpanii. Przejechałem do tej pory około 6000 km cała podróż po autostradach z obowiązującą w danym państwie prędkością Niemcy trochę szybciej :). 4 osoby na pokładzie plus Klima i full bagażnik. Jak do tej pory na bagnecie i na wskaziku taki sam stan oleju. Auto po odbiorze było przez pierwsze 5000 docierane zgodnie ze starą szkołą ale nie zamulane. Czyli u mnie jak na razie nie wystąpił problem z pobieraniem oleju.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

Na początku tego wątku pisałem o swojej przygodzie ze Scenikiem 1,2 tce 115 kM, którego sprzedałem po 30000 tys. bo brał oleju 1l/1000. Następnie kupiłem także nowego z salonu scenica 1,5 dci z 2015 r., który po przejechaniu 49000 tys. w ogóle nie brał oleju (sprzedałem 2 miesiące temu). Aktualnie posiadam nowe z salonu megane kombi 1,2 tce 130 kM i po przebiegu 3500 tys. nie widzę żadnych objaw poboru oleju (sprawdzam po przejechaniu każdych 500 km). Pragnę zaznaczyć że tak jak przy pierwszym i drugim scenicu, tak i meganką jeżdzę około 3000 km miesięcznie (cykl mieszany miasto/trasa). Oczywiście nie wiem jak dalej będzie zachowywała się nowa meganka, nie mniej wydaje mi się że rzeczywiście silniki benzynowe z lat 2014, 2015 tce 115 i 130 kM miały problemy z olejem, a w nowych z poprawiono ten problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 115 z 2015r i nie bierze mi ani kropli.

Rozmawiałem z kilkoma posiadaczami i im też nie bierze.

Przypadki brania oliwy dotyczą jakiejś wadliwej serii.

Albo faktycznie jak ktoś nie docierał nowego tak jak instrukcja każe i od razu w palnik dał, to teraz ma..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to przeciągnie wymian oleju jak jeszcze samochód był nowy. Żywotność Elfa hydrokraku na krótkich odcinkach to max 8-10 tys. km i po nim. Na długich trasach to można przeciągnąć max do 12 tys. km. Turbo jak i sam silnik lubi świeży olej. Moim zdaniem przy 15 tys. km ten olej nie trzyma żadnych parametrów. Olej przepalony i totalna "woda".  To tylko moja hipoteza i nie muszę mieć racji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja zawsze olej wymieniam co 10 tyś.km  i moim zdaniem  tak się powinno wymieniać mówię o silnikach dotartych .Drugą bardzo ważną kwestią jest wymiana filtra olejowego ponieważ on pełni bardzo ważną funkcję w silniku o której nikt nie wspomina . Bo nawet jeżeli nasz olej ma jeszcze dużą zdolność smarowania po 10 tyś.km to przy zapchanym filtrze ciągnie wszystkie syfy na silnik co jest dla niego zabójcze .A dzieje się tak dlatego bo jest specjalny zawór który puszcza niefiltrowany olej w przypadku zabicia się filtra. A oszczędności w trakcie eksploatacji auta na takich rzeczach jak oleje i filtry są pozornymi oszczędnościami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja, mechanik w serwisie mówił mi że najlepiej zmieniać olej przy 1.2 Tce co 10 tyś.km. Ja zmieniam max co 15000 km. Teraz będę zmieniał co roku lub co 10000km. Jeżeli olej się spala to znaczy że traci swoje właściwości i czas wymienić (tak mi mechanik powiedział). Ja mam samochód z 12.2014 i oleju mi bierze około 1.5 litra na około 15000 km. Czyli mówią że to normalna sprawa przy takim silniczku z turbo. A docierałem do 2000km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mój scenic I lift z silnikiem 1.6 16v  ma przejechane 250 tyś km. Gdy go sprowadziłem z Francji miał 160 tyś. km zawsze wymieniałem olej (elf 5w40) wraz z filtrem co 10 tyś km .Jak do tej pory od zmiany do zmiany nic na bagnecie nie ubywa ,miesiąc temu miał robioną analizę spalin na przeglądzie co potwierdziło ze silnik jest w bardzo dobrej kondycji . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są oleje na bazie estrowej czy PAO IV, gdzie można i 40 tys. zrobić, ale ten olej nie kosztuje 99 złotych za 5 litrów jak ten Elf hydrokrak do Renówek a kilkaset złotych. 

Edytowane przez emigrant_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to zaryzykował byś wlać do swojej 1.2 Tce. i zrobić taki przebieg 40 tyś.km bo  ja nie .Co ci z takiego oleju jak filtr olejowy będzie już zapchany, chyba ze po takim przebiegu będzie nadal czysty i drożny . Silniki  1.2 Tce  powinny mieć wymieniany co 10 tyś .km a ewentualne braki uzupełniane ,bo często się zdarza ze coś go tam biorą. Użytkownicy piszą że jest to normalną rzeczą przy tych silnikach. 

Edytowane przez woker30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle trochę napisałem. Na przykład 40 tys. km lub rok czasu, co wypadnie pierwsze. Bo 40 tys. km można zrobić w 4 lata kto robi małe przebiegi. Chyba to tylko się sprawdzi kto leje od nowości olej wysokiej jakości. Wtedy filtr powinien wytrzymać te 40k km. Są osoby co robią rocznie 50-60 tys. km. Nie sądzę, że co 10k km jeżdżą wymieniać olej. Nawet tego nie robią co 20k km. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dreq02 a co w tym dziwnego skoro we "flotówkach" wymieniają od lat co 30tys. km  i filtry i silniki wytrzymują pomimo stosowania dedykowanych olei a nie najwyższej jakości o których pisze emigrant_ ,według mnie kluczowe znaczenie ma konstrukcja i jakość materiałów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!