Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Silnik 1.4 TCe 130 - pomoc w decyzji zakupu - trwałośc i koszty


endrju.m

Rekomendowane odpowiedzi

to sam bym chyba teraz wybrał 1.2 TCe, jeśli faktycznie ma niskie spalanie.

<><><><><><><><><><><><><><><><>

hehe, silnik benzynowy i niskie spalanie, jedno wyklucza drugie ; )

Prawda jest taka, że auta na benzynę kupują ludzie strachliwi, którzy kierują się jeszcze jakimiś zabobonami i mitami co do diesli. Poczytają pare tematów o wtryskach czy o innej awarii i potem ciągnie się opinia przez następne lata. Albo wspomniany FAP i nie nadawanie się do krótkich odcinków. W instrukcjach napisano wyraźnie, że trzeba co jakiś czas wyjechać na trase, ale jak ktoś jest ignorantem, to różnie później bywa.

<><><><><><><><><><><><><><><><>

Kupno benzynowego daje błędne poczucie mniejszego zagrożenia awarią, bo co może się stać w benzynce ? tylko lać i jeździć ; > , a w dieslu będzie się psuło i psuło.

<><><><><><><><><><><><><><><><>

<><><><><><><><><><><><><><><><>

Tak samo jak diesel, obecnie benzyna też posiada turbo, koło dwumasowe, wtryski, pompę paliwa, więć możliwość wystąpienia awarii jest podobna.

<><><><><><><><><><><><><><><><>

<><><><><><><><><><><><><><><><>

Dla mnie wystarczy sama charakterystyka pracy diesla, przy którym benzyna się umywa. Generalnie to nawet nie widzę żadnych argumentów przemawiających za 1.2 czy 1.4 tce

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.9 -Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypada tylko przyklasnąć :) i pogratulować trzeźwego spojrzenia na temat i oczywiście trafnego wyboru silnika w swoim aucie również pogratulować.

W dieslu też można tylko lać i jeździć, (do tego dbać o wymiany oleju i filtrów co 15000km) ja już mam 3 diesla, a w domu jest już i 4 w kolejności diesel, ten ostatni robi największe przebiegi, bo dorabia jako auto służbowe. Do tej pory miał tylko problemy z czujnikiem ABS/ASR/ESP czyli tym ustrojstwem przy kole, które podaje sygnały do pompy ABS.

 

Dodano: 06 sie 2013 - 01:30

Tak samo jak diesel, obecnie benzyna też posiada turbo, koło dwumasowe, wtryski, pompę paliwa, więć możliwość wystąpienia awarii jest podobna.

Nie wspomniałeś jeszcze o świecach, kablach, cewkach i sławetnym KZFR, których diesle nie posiadają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wystarczy sama charakterystyka pracy diesla, przy którym benzyna się umywa. Generalnie to nawet nie widzę żadnych argumentów przemawiających za 1.2 czy 1.4 tce

Chyba nie oglądałeś jednak tych charakterystyk... spójrz sobie np. na 1.4TCe i powiedz co masz mu do zarzucenia?? Dodatkowym minusem jest tylko fakt że aby osiągnąć wyniki podobne do 1.4TCe trzeba było wcześniej dopłacić prawie 10k...

Ogólnie uważam że trzeba się wsadzić tyłek i samemu się przejechać aby później wnosić coś do dyskusji - same papierowe charakterystyki nie wystarczą. Jeździł Scenic z 1,6 16V?? Jeździł, a ten 1.2 na 1000% gorszy nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że auta na benzynę kupują ludzie strachliwi, którzy kierują się jeszcze jakimiś zabobonami i mitami co do diesli. Poczytają pare tematów o wtryskach czy o innej awarii i potem ciągnie się opinia przez następne lata. Albo wspomniany FAP i nie nadawanie się do krótkich odcinków. W instrukcjach napisano wyraźnie, że trzeba co jakiś czas wyjechać na trase, ale jak ktoś jest ignorantem, to różnie później bywa.

Dla mnie wystarczy sama charakterystyka pracy diesla, przy którym benzyna się umywa. Generalnie to nawet nie widzę żadnych argumentów przemawiających za 1.2 czy 1.4 tce

Albo tacy, którzy nie lubią dopłacać takiej kwoty pieniędzy, która przyniesie jakiekolwiek oszczędności po przejechaniu dajmy na to dopiero 100k km.

Benzyną także da się osiągać niskie spalanie. Każdy przez to pojęcie rozumie co innego. Dla mnie każde średnie spalanie benzyny na poziomie 8-9 litrów to spalanie do zaakceptowania i nie jest ono powodem do płaczu przy dystrybutorze. Zresztą charakterystyka pracy diesla do mnie zupełnie nie przemawia. Każdy lubi co innego.

Jak coś ma się psuć to psuć się będzie, prędzej albo później. Jak się dba tak się ma. Czasem usterki występują bez względu na traktowanie auta.

"Dyskusja" odnośnie diesel czy benzyna przypomina już czasem te odnośnie czy francuskie czy niemieckie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przez ostatnie 20 lat jeździłem dieslami, w tym ostatnie osiem Scenikiem 1,9dTi.

Od dziesięciu dni wożę się Scenikiem z silnikiem 1,2.

Jestem mile zaskoczony - elastyczność porównywalna z poprzednikiem, dynamika też porównywalna - a nawet lepsza, bo moment faktycznie jest "niżej".

Największa niespodzianka to mały apetyt - tu kłania się delikatna praca prawej nogi.

Zrobiłem ponad 1000 km, przeważająca część to trasa, średnie zużycie (jeździłem po emerycku, czyli wg strzałek) 6,1.

Ostatnio wsiadła żona i już widać znaczący wzrost. Niemniej jest tak, jak się spodziewałem (przed zakupem zafundowałem sobie jazdę próbną).

Sądzę, że po dotarciu można spodziewać się spadku zużycia.

 

Tak więc przychylam się do opinii kolegi

uważam że trzeba się wsadzić tyłek i samemu się przejechać
:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie oglądałeś jednak tych charakterystyk... spójrz sobie np. na 1.4TCe i powiedz co masz mu do zarzucenia??

<><><><><><><><><><><><><><><><>

Czytaj ze zrozumieniem i się tak nie unoś. Napisałem wyraźnie, że dla mnie diesel wygrywa charakterystyką pracy, ta sama moc 130ps, ale każdy wie jak przebiega wykres momentu obr w dieslu i jak on jeździ, więc tutaj benzyna nie ma nic do gadania.

<><><><><><><><><><><><><><><><>

Kolejna rzecz to wyższa cena za diesla przy zakupie, na która tak co niektórzy gorliwie zwracają uwage. Nie rozumiem jednej rzeczy. Nowy Scenic trzeba liczyć ~80 tys pln. Ktoś uzbierał taką gotówke, która nie jest mała i nie chce dopłacić do diesla, bo kwota 10 tys to za wiele, więc z tego wynika że auto będzie na dłuższy czas tak ? i ta osoba nie będzie zmieniać auto co 3-4 lata na kolejne nowe. Zakładając, że przez 8 lat auto zrobi ~200 tys, to przy obecnych cenach paliw, które będą coraz wyższe, to zakładając optymistycznie różnicę w spalaniu 2 litry między benzyna a diesel:

<><><><><><><><><><><><><><><><>

2x5,65= 11,3 pln/100 km, po przejechaniu 100 tys km, wychodzi 11300 zł. I to jest wynik bardzo optymistyczny dla benzyny, bo paliwo będzie drożeć, a im wyższa cena, tym większa różnica między pb i on.

<><><><><><><><><><><><><><><><>

Więc jeżeli auto ma być na lata, to nie rozumiem po co brać benzyne ?

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.9 -Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli twierdzisz, że cena PB będzie rosnąć, a ON łaskawie będzie ciągle na tym samym poziomie, tak?

Albo może ktoś ma 80k zł i nie zamierza dopłacać do diesla? A za 3-5lat auto sobie zmieni na kolejne. Różni są kupujący. Równie dobrze, niech dorzuci jeszcze jedną dyszkę i kupi sobie nową RAV4.

 

Skoro Gregi ma Scenica z 1.2 TCE w słabszej wersji i potrafi mu spalić średnio 6,1litra to w czym problem? Nie jest to duża wartość. A z pewnością nie taka,że warto do diesla dorzucać. Wersja 130KM powinna być tak samo oszczędna albo nawet bardziej wbrew pozorom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo wszystko i zastosowania nowych technologii jakoś nie przekonuje mnie do siebie taki mikro silniczek benzynowy z tak wyciśniętymi mocami...

Życzę użytkownikom, by po 10 latach eksploatacji byli z niego tak samo zadowoleni jak po 10 dniach.

Już nawet mój 1,5dCi ze swoimi 106KM jest delikatnym przegięciem konstruktorów i wyżyłowaniem jednostki.

A wszystko po to, by pod płaszczykiem oszczędności w spalaniu, niezależnie czy benzyny czy ON, bardziej użytkownika z serwisem związać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, sądzę, że ciut odchodzicie od tematu. Pytanie było czy ktoś ma doświadczenia z tym silnikiem? Tymczasem rozpętała się dyskusja na odwieczny temat wyższości diesla nad benzyną i odwrotnie. Proponuję dać sobie spokój bo ile osób tyle opinii. Kolega musi sam podjąć decyzję na co się decyduje. Bardziej pomocne byłyby opinie typu mam auto z takim a takim silnikiem (1,2 130PS lub 1,6 130PS), autko sprawuje się tak a tak, pali tyle a tyle, mam takie a takie spostrzeżenia i uwagi. Jako przykład proponuję wziąć pod wpis kolegi Gregi. Ja osobiście mam 1,4TCe na którego przesiadłem się z 1,9dTi i jestem zadowolony. Ze spalaniem na trasie potrafiłem zejść do 6,2 (na zimówkach) i 6,5 (na letnich).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli twierdzisz, że cena PB będzie rosnąć, a ON łaskawie będzie ciągle na tym samym poziomie, tak?

<><><><><><><><><><><><><><><><>

Gratuluje logiki, nie wiedziałem że różnica w kosztach podróży między PB a ON wynika tylko z różnicy ceny detalicznej tych paliw.

<><><><><><><><><><><><><><><><>

Większość osób opiera się na różnicy cenowej i stwierdza nieopłacalność diesla, bo ceny są identyczne jak PB. Tylko że cena im cena wyższa, tym zwiększa się różnica w kosztach podróży na niekorzyść PB.

<><><><><><><><><><><><><><><><>

<><><><><><><><><><><><><><><><>

Skoro Gregi ma Scenica z 1.2 TCE w słabszej wersji i potrafi mu spalić średnio 6,1litra to w czym problem?

<><><><><><><><><><><><><><><><>

nie czytasz dobrze, 6.1 to jak kolega Gregi napisał, wartość maxymalna z minimum, jaką mozna zrobić na trasie przy muskaniu pedału gazu.

<><><><><><><><><><><><><><><><>

A za 3-5lat auto sobie zmieni na kolejne

<><><><><><><><><><><><><><><><>

oj tak na pewno, ktoś ma kase żeby sobie wymieniać autka po 3 latach, czyli po czasie, po którym straciło ponad połowę swojej wartości i dokładać ponad drugie tyle na kolejne, a z drugiej strony szkoda dołożyć do diesla. Chciałbym to zobaczyć.

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.9 -Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy! Stało się, zakupiłem Scenic XMOD 1.6 dCi Bose Edition. Teraz muszę tylko doczekać do piątku, bo mi ściągają auto z północy Polski. Zakup z dostawą do domu :)

 

Co do silników. To prawda, że oba są bardzo fajne. TCe jest naprawdę dynamiczne i fajnie łapie już od niskich obrotów. Dlaczego zatem diesel? Hmm.. mieszanka dobrej oferty cenowej, koloru auta, dodatkowego pakietu akcesoriów od dealera, aparycji sprzedawcy. Gdybym brał benzynę, to zapewne też bym nie narzekał, a wręcz był zadowolony. Tym razem forum niestety będzie musiało poczekać na innych recenzentów 1.2 TCe 130KM.

 

A tu zdjęcie z podróży mojego auta do Krakowa ;)

thumb_hosting_zdjec_1375818898__screen_shot_2013-08-06_at_215401.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!