Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Samodzielne odgrzybianie klimy - Megane III


Rekomendowane odpowiedzi

Czyszczenie Klimatyzacji Megane III i II z climatronic jest dużym problemem gdyż otwór (który widać na filmie we wcześniejszym poście) od chłodzenia schowka jest zaślepiony( przynajmniej u mnie w Megane III). Dodatkowo parownik jest przedzielony po środku przegrodą (ścianką) na nawiew kierowcy i pasażera

Standardowo serwis Renault czyści klimę przez odpływ wody wkładając rurkę od dołu samochodu i wpuszczając pianę.

Niestety ta metoda nie jest do końca dobra ponieważ odpływ wody jest po stronie kierowcy pod parownikiem. Druga część parownika jest za ścianka rozdzielającą nawiew na stronę kierowcy i pasażera. Piana czyszcząca może jedynie przejść przez szczelinę do oprowadzenia wody (pod ścianką) ale na pewno nie oczyści dobrze parownika od strony pasażera.

 

Ja na początku odkręcałem silniczki zamykające przepustnicę klimatyzacji i czyściłem klimę oddzielnie przez kratkę nawiewu kierowcy i kratkę nawiewu pasażera lecz było to uciążliwe.

Aktualnie otwornicą z wiertłem prowadzącym przewierciłem zaślepki od strony kierowcy i pasażera i wsadziłem korki od wina. Jak chcę to czyszczę sobie parownik z obu stron. Dodatkowo po wyjęciu filtra też nakładam pianę od drugiej strony na parownik i jest git.

 

Jak komuś śmierdzi pomimo standardowego czyszczenia proponuje wywalić zaślepki i oczyścić klimę tak jak ja.

 

A i bardzo ważne ! Przy usuwaniu zaślepek należy uważać by nie wpadła do środka bo będzie zatykać odpływ wody. Dlatego proponuję otwornicę z wiertłem prowadzącym, gdyż wtedy zaślepka zostanie na wiertle.

 

Poniżej widok od strony pasażera po zdjęciu schowka i osłony plastikowej przy nogach.

Taka sama zaślepka jest od strony kierowcy

post-27899-0-78301200-1486645774_thumb.jpg

post-27899-0-40994800-1486645884_thumb.jpg

Edytowane przez Snozer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zaślepką jest pusto, można wiercić. Ścianka dzieląca nawiew na kierowcę i pasażera jest oddalona od zaślepki jakieś 8-10cm więc spokojnie.

Trzeba tylko wiercić w mirę prosto bo obok jest parownik i lepiej nie wkręcić się w parownik :)

Dodam że zaślepka jest cienka więc szybko pójdzie nie trzeba nadmiernie naciskać

 

p.s. Ciekawe czy od korków od wina zalęgną się winne grzyby :)

 

Dodano: 10 lut 2017 - 14:02

Przed samym nałożeniem piany włącz nawiew i ustaw sobie temperaturę na maximu - wtedy zamkną się przepustnice od zimnego powietrza. Następnie wyłącz nawiew.

Weź sobie trzeci korek od wina zrób w nim mały otwór tak by ci przeszedł na ścisk wężyk od piany czyszczącej i wciśnij korek w otwór (drugi otwór np. od kierowcy zostaw zamknięty). Uruchom pianę. W takiej sytuacji piana nie będzie miała gdzie wyjść tylko przez parownik i odpływ co spowoduje że mocno się wgryzie w parownik. Powtórz tą samą czynność dla drugiej strony. Zatkaj otwory, zostaw parownik na 10 -15 minut tak jak zaleca producent środka czyszczącego. Po tym czasie otwórz drzwi włącz nawiew na minimalną temperaturę i maksymalną moc wiatraka i zmieniaj co jakiś czas nawiew pomiędzy szybą nawiewem na tułów a nogami. Pozostaw włączony nadmuch aż się przewietrzy.

Niektórzy i ja też wyjmują filtr i od strony filtru ładują pianę na parownik. Możesz to zrobić po nałożeniu piany od strony otworów. Pamiętaj że aby móc oczyścić parownik od tej strony należy wyjąć filtr a po wyjęciu i nałożeniu piany trzeba założyć zaślepkę bez filtru na czas czyszczenia (włączenia wentylatora) wtedy to piana z powietrzem wgryzie się w parownik.

Po całym procesie czyszczenia nie można zapomnieć o założeniu wyczyszczonego lub nowego filtru.

pozdrawiam

 

Dodano: 10 lut 2017 - 14:15

W Sceniku jak jest Climatronik z funkcją regulacji temperatury oddzielnie dla kierowcy i pasażera to na pewno jest ścianka dzieląca gdyż są oddzielne przepustnice zamykające i otwierające dopływ zimnego powietrza. Megane II z manualną klimą nie ma ścianki.

 

Można to łatwo sprawdzić wystarczy włożyć kawałek sztywnego druta w "wywiercony otwór" lub w "otwór od nawiewu schowka" równolegle do parownika. Jak wejdzie na ok 10 cm to mamy ściankę. Jak na ok 20 cm lub więcej to nie mamy.

Edytowane przez Snozer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sceniku jak jest Climatronik z funkcją regulacji temperatury oddzielnie dla kierowcy i pasażera to na pewno jest ścianka dzieląca gdyż są oddzielne przepustnice zamykające i otwierające dopływ zimnego powietrza. Megane II z manualną klimą nie ma ścianki.

 

kolega widzaił czy zgaduje ? ;) Ja jak u siebie wymieniałem filtr kabinowy nie widziałem żadnej ścianki miedzy parownikiem z klimy O_o i na wiosnę przy wymianie filtra też będę tam czymś psiknąć bo lekko wali szmatą do podłogi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PAPUGA :!:

Tak dokładnie. Tam gdzie jest filtr nie ma przegrody po drugiej stronie parownika jest. W Sceniku nie widziałem. Dodam jednak, że jak by jej nie było to by przepustnice nawiewu nie maiły o co się oprzeć i zamknąć (chodzi tu o system z oddzielną regulacją temperatury kierowca pasażer). W innych przypadkach pewno jej nie ma bo jest jedna przepustnica a nie dwie obok siebie.Ale pisałem jak można to prosto sprawdzić.

Zauważyłem jeszcze jedną niepokojącą rzecz w Megane III odnośnie klimy na co polecam uważać.

Podczas wyjmowania i wkładania filtru powietrza trzeba go ścisnąć by wszedł w otwór.

post-27899-0-37393300-1487331659_thumb.jpg

Ściśnięcie go powoduje że może się odkształcić na końcach i nie wrócić do prostokątnego kształtu. W efekcie po włożeniu nie zakrywa na końcach dokładnie parownik i brud pada bezpośrednio na parownik a nie na filtr.

post-27899-0-26155200-1487331689_thumb.jpg

Dlatego proponuje używać filtry z ramką dookoła

post-27899-0-85970500-1487331678_thumb.jpg

Jednocześnie podczas wkładania z ramka czy bez trzeba pilnować by podczas ściskania wygną się na zewnątrz a nie do środka. Wtedy przy wepchnięciu do środka będzie dobrze przylegał w koło obudowy i zakryje cały parownik.

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.13 -Prezes

post-27899-0-77399700-1487331714_thumb.jpg

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sceniku nie widziałem.
W SCIII jest dokładnie tak samo. Wczoraj odgrzybiałem, więc swobodny dostęp jest do wnęki przed parownikiem i za parownikiem prawa strona (otwór na wężyk klimy do schowka)

 

Ściśnięcie go powoduje że może się odkształcić na końcach i nie wrócić do prostokątnego kształtu. W efekcie po włożeniu nie zakrywa na końcach dokładnie parownik i brud pada bezpośrednio na parownik a nie na filtr.
prawda <ok>

 

Dlatego proponuje używać filtry z ramką dookoła
nie widziałem do mojego, ale skoro piszesz, że są...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Panowie pomocy. Ponad miesiąc temu po wyłączeniu klimatyzacji poczułem brzydki słodkawy zapach z nawiewu. W ruch poszła pianka PLAK na parownik (tak jak robiłem w poprzednich autach) - nie pomogło. Kupiłem  BIZOL C30, poszedł na parownik - nie pomogło (odpływ w dół auta z parownika jest, wszystko spływa bez problemu). Oddałem auto do punktu zajmującego się klimą, było ozonowane ozonatorem o dużej mocy 2 x40min + była wpuszczona pianka + wymieniony filtr. Przez tydzień był spokój, dziś znowu po wyłączeniu klimy pojawił się słodkawy zapach. Nie mam pojęcia co dalej robić.... pomożcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zasady wyłączam klimę aby osuszyć parownik. W serwisie klimy powiedzieli mi że pozostaje rozebranie deski i fizyczne wyczyszczenie parownika co mi się bardzo nie podoba. Dlatego pytam może kogoś spotkało coś podobnego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że ASO wprowadza rurkę do przewodu z którego odprowadzana jest woda. Czy ktoś tego próbował? Ja wprowadzałem tam rurkę o średnicy 2mm i blokowała się już po ok. 10cm (a piana wypełniała tylko ten odcinek) - czyżby jakiś zaworek zwrotny?

Edytowane przez niebianskaskurwoala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Prezes zmienił(a) tytuł na Samodzielne odgrzybianie klimy - Megane III

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!