Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Kontrolka sygnalizująca faktyczne wypalanie DPF


Rekomendowane odpowiedzi

Dnia ‎2017‎-‎07‎-‎20 o 18:45, Andrzej-2010 napisał:
(...)Trasa ciut "lżejsza" jak w mieście ale w każdym razie nie da się na niej wypalić FAP.(...)

wspomniany użytkownik SCIII nie wie, że w jego pojeździe wypalanie DPFa jest niezależne od pokonywanej trasy i DPF może wypalać się na postoju samochodu z włączonym silnikiem.

 

U siebie robię dokładne pomiary i od momentu założenia kontrolki DPF wypalał się kilkanaście razy, średnio co 340 km zapala się kontrolka, najczęściej podczas jazdy, ale jak zatrzymuję się na skrzyżowaniu, to też kontrolka świeci i silnik "twardo" pracuje Wypalanie trwa ok. 5-6 minut, zarówno podczas jazdy jak i jazdy + postój z włączonym silnikiem. Zatem widać, że wypalenie DPFa jest procesem niezależnym od prędkości pojazdu.

 

Zaobserwowałem również, że kontrolka się zapala czasami pomiędzy "normalnymi" wypaleniami. Świeci się z pół minuty albo i krócej - jak spada obciążenie silnika to gaśnie.

U mnie eksploatacja pojazdu to IMHO 90% jazd na tempomacie, przy prędkosci obrotowej 2000-2500 RPM. Poniżej tych prędkości obrotowych staram się nie jeździć z uwagi na pompę olejową. Może jestem niepotrzebnie przewrażliwiony, ale to pozostałość z poprzedniej generacji silników 1,5 dCi.

 

Dyskusja nie na temat została usunięta, możecie dyskutować na priv - kataryniarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

@kacper69, czy myślisz że ten komunikat "start-stop nieaktywny", to w momencie, kiedy się FAP wypala? Może. Ja ogólnie wspomniany system wyłączam, ale czasem zdarzy mi się zapomnieć i właśnie po tym komunikacie (ergo po zgaśnięciu auta na skrzyżowaniu) widzę, że o tym zapomniałem. Nie pomyślałem, że to może być w czasie wypalania FAP, a może faktycznie jest.

 

PS: jeździsz 1.5 dCi z włączonym start-stop nonstop? Jak to oceniasz, w sensie użytkowości i wpływu na psychikę własną :-) (częste odpalanie silnika)? W Krakowie raz próbowałem przejechać z pracy do domu, ale nie wytrzymałem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam, i jak działają kontrolki wypalania, nie powodują jakichś błędów?

Z troche innej beczki, czy jest możliwe żeby megane z 2015 roku 1,5dci nie miała start stop? Nie ma wyłącznik po lewej stronie kierownicy

Edytowane przez tomi150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomi150 napisał:

Z troche innej beczki, czy jest możliwe żeby megane z 2015 roku 1,5dci nie miała start stop? Nie ma wyłącznik po lewej stronie kierownicy

Wg mnie to raczej dawali to "w pakiecie".

 

EDYCJA: Hmm... a jednak nie? Znalazłem wyciąg z cennika/wyposażenia dla aut z końcówki 2014, za stycznia 2015.

2015.thumb.png.66f8556ecae730a860fd28d66b6d3b1f.png

Edytowane przez konwil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkcja kwiecien 2015 z Austrii przebieg 28kkm , pytanie czy na moje jazdy, glownie po miescie ok 5 km w jedna stone, nie zalatwie dpf? Raz, dwa razy w miesiacu ekspresowka 30 km w jedna strone, weekend majowy slowacja (350km) itp. Po prostu odpowiada mi charakterstyka diesla.

lapka2.gif

REGULAMIN

pkt. 5.6 Literki PL-mireczek01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomi150 napisał:

i jak działają kontrolki wypalania, nie powodują jakichś błędów

Działa tak jak powinna działać. Pokazuje kiedy zawór paliwa do zasilania piątego wtryskiwacza jest otwarty. Przy uruchamianiu silnika mrugnie bo sterownik silnika robi test systemów i na ułamek sekundy sprawdza cewkę tego elektrozaworu. Po zgaszeniu silnika zaświeca się na dwie-trzy sekundy by zasygnalizować otwarcie zaworu celem rozładowania  ciśnienia paliwa w przewodzie do piątego wtryskiwacza powstałego wskutek ewentualnej nieszczelności elektrozaworu. 

Błędów w związku z kontrolką brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomi150 napisał:

pytanie czy na moje jazdy, glownie po miescie ok 5 km w jedna stone, nie zalatwie dpf? Raz, dwa razy w miesiacu ekspresowka 30 km w jedna strone, weekend majowy slowacja (350km) itp.

Jazda w mieście i na krótkich dystansach nie jest korzystna dla fap-a.

Warto zmienić swoje przyzwyczajenia lub zmienić auto na benzynę lub co najmniej diesla bez fap-a.

Poczytaj ; Wypalanie FAP-a - Uwagi użytkowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, gdzieś trafilem na forum Dacii, że w 1,5 dci podczas wypalania dpf wlączało sie ogrzewanie tylnej szyby. Jest możliwe, by w Megane tez tak było?

Łatwiej byłoby wpiąć się w wiązkę od tylnej szyby i dać diodę nad szybą, byłaby widoczna w lusterku :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Również chciałem zamontować kontrolkę tak jak to koledzy opisujecie, tylko nie znalazłem w moim sceniku elektrozaworu piątego wtryskiwacza i nie mam pomysłu gdzie go szukać. Będę wdzięczny jeśli ktoś podpowie gdzie ewentualnie mogę go zlokalizować. W miejscu gdzie macie kontrolkę DPF ja mam kontrolkę działania systemu antypoślizgowego.

Poniżej zdjęcia mojego silnika bez osłony

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak kontrolki na liczniku? Może masz licznik jak na rysunku poniżej?

licznik.thumb.jpg.dbd0b8fd44efa91adbe510d06022a5d3.jpg

Wygląda ze zdjęcia, że masz silnik k9k 636 i tam jest inna pompa wtryskowa. Nie ma z niej bezpośredniego wyjścia na piąty wtryskiwacz. Trudno o jakąś większą wiedzę na temat sterowania tego silnika. Jak masz kanał to możesz poszukać wtryskiwacza dpf między wyjściem spalin z turbiny a filtrem dpf. Wtryskiwacz powinien być zasilany paliwem z powrotu pompy wtryskowej i na nim powinien być umieszczony zawór odcinający dopływ paliwa. Może być tak, że tego zaworu po prostu nie ma. Sterowny może być tylko sam wtryskiwacz.

Prawdopodobnie, tak na 99 % w Twoim silniku przed i podczas wypalania filtra załączane są grzałki nurkowe cieczy chłodzącej silnik. Umieszczone są za lewym przednim nadkolem na przewodzie wodnym doprowadzającym płyn do nagrzewnicy. Podłącz kontrolkę do jednej z czterech świec podgrzewających ciecz chłodzącą i będziesz kontrolował wypalanie dpf. Oczywiście, że na zimnym silniku te grzałki mogą być załączane co nie będzie świadczyło o wypalaniu dpf. 

U siebie mam założoną kontrolkę działania grzałek nurnikowych tylko jakoś nie mam czasu i zawzięcia by ją podłączyć do tych grzałek. Ale to kwestia tygodnia dwóch i pewnie wezmę się za to. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój licznik wygląda jak poniżej.

 

Jak znajdę czas to wybiorę się na kanał i poszukam wtryskiwacza lub zaworu jeśli takowy tam jest. Czy ogrzewanie tylnej szyby również się załącza? Do szyby jest łatwiejszy dostęp. Jeśli nie można do szyby to spróbuję podpiąć się do grzałek.

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!