Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, odświeżam temat słabego odbioru radia Megane III Grandtour. Wypisują tu niektórzy przedziwne porady, ale nie przesłał żadnych zdjęć z naprawy anteny, a właściwie gniazda antenowego. Bardzo długo wkurzał mnie słaby odbiór, gubienie zasięgu, szumy, itd... aż dzisiaj to w końcu naprawiłem, że śmiga aż miło. Na fotkach przedstawiona została usterka, mianowicie jak dostaniemy się do gniazda, zdjęcie plastikowej osłony, po prawej stronie bagażnika (ślizg rolety), a najlepiej po obu stronach odsłaniamy górna tapicerkę - podsufitki, delikatnie aby jej nie pozałamywać i aby weszły obie dłonie z kluczem 22 mm do śruby  która dokręca podstawę anteny (foto śruby i podstawy). Luzujemy trochę przewodu antenowego i wyjmujemy podstawę wraz z uszczelkami, odkręcamy od spodu 3 wkręty i ukazuje się cała elektronika i niespodzianka :-) Mianowicie do styku gdzie wkręcamy bat anteny dotyka - powinna dotykać, sprężynująca blaszka (na foto nikt o tym nie wspomniał w żadnym wątku). Niestety patent ten jest nieskuteczny, są tam za duże luzy, nie dociska tak jak powinna. Przylutowałem do blaszki i styku 5cm przewód, zaizolowany koszulką termokurczliwą, blaszka również w izolacji (foto) aby przypadkiem nie zrobić zwarcia do płytki z elektroniką. Całość ponownie poskładać po upewnieniu, że wszystko działa jak należy. To u MNIE była cała przyczyna, SPRĘŻYNUJĄCA SŁABO DOCISKAJĄCA BLACHA DO STYKU BATA ANTENY. Pozdrawiam i życzę udanych napraw. (czas naprawy 20 min) Ten krótki żółty przewód to "drut-antena" wpięta do przewodu antenowego celem sprawdzenia czy radio dobrze odbiera, na nim też super odbierało.

IMG_20180514_121800.jpg IMG_20180514_121746.jpg IMG_20180514_121726.jpg IMG_20180514_121737.jpg IMG_20180514_121805.jpg   IMG_20180514_121844.JPG   IMG_20180514_122041.jpg    IMG_20180514_122528.jpg   IMG_20180514_122547.jpg    IMG_20180514_122828.jpg   IMG_20180514_124944.jpg     IMG_20180514_125046.jpg  

  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za świetny opis. Czasem gubi mi zasięg niektórych stacji ale tylko poza miastem. Być może Twój sposób jakoś to polepszy. W wolnej chwili sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po zastosowaniu metody z tematu odbiór poprawił się znacząco, jednak u mnie (niefabryczne radio) nadal pojawiają się zaniki podczas jazdy (pewnie ukształtowanie terenu )

Do tej pory sprawdziłem przewód antenowy, wtyczki, łączenie przewodu i zasilanie wzmacniacza, wszystko OK.Sprawdzę jeszcze dłuższą antenę (na pewno coś poprawi), ew.podmianka wzmacniacza (org.to chyba inna epoka) na samym końcu inne radio, chociaż obecne w poprzednim aucie działało wyśmienicie, a antena była wewnętrzna...

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dłuższy bacik nic nie pomógł (podobno zakres fm najlepiej obsługuje antena o dł.72cm) .Na jakimś forum ktoś zastosował antenę cb/fm i poprawiła odbiór znacznie (może chodzi o jakośc anteny?) ,pozostaje podmianka wzmacniacza (chociaż mój wygląda idealnie i reaguje na odłączenie zasilania) oraz podmianka radia,ale to już ostateczność...

Chciałem także podmienić przewód,ale nie mogę dobrać się do mocowanie kabla w podsufitce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, piter1114 napisał:

X

Z długością to prawda. Wystarczy, że omomierzem sprawdzisz ciągłość żył. Mierzysz przed wzmacniaczem, a zwierasz-rozwierasz wtyczkę do radia. Nie musisz nic więcej rozbierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jako uzupełnienie

w/g firmy UNICON (interpretacja własna) optymalna antena dla MG2 wygląda tak jak na foto, ma 431mm ( charakterystyczne zwoje ) stosuje się ją dla układu ze wzmacniaczem antenowym. Jeśli stosuje się samą antenę bez wzmacniacza ma ona dł.721mm i cewkę u podstawy (foto).Jeśli ktoś ma problemy z odbiorem i chciałby poprawić jakość sygnału i ma zamiar wymienić antenę, chyba warto zainteresować się produktami tej firmy, ceny są dobre, opinie także.

/Zdjęcia są przykładowe/

 

 

 

 

 

f535273348b09cc96594f003e91d.jpg  5ebb5dde4f1b9082e7bf5c6bf62b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.05.2018 o 23:36, darek-jas napisał:

Witam wszystkich, odświeżam temat słabego odbioru radia Megane III Grandtour.

Zrobiłem wszystko wg Twego opisu, ale w SCIII, bo też mi radio słabo odbiera.

W SCIII jest trochę inna elektronika i 8 wkrętów, ale to nie przeszkadza w niczym.

W samej antenie wszystko jest OK, przy radiu (wtyczka) też jest OK.

Złącze dobrze dolega, jeszcze je lekko przesmarowałem smarem miedzianym (ten brązowy kolor).

 

Niestety - u mnie to nie pomogło i dalej mam słaby odbiór. Już nie wiem, gdzie szukać...

 

01.jpg  02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie znaczącą poprawił się odbiór stacji radiowych po połączeniu tej blaszki przewodem (w/g opisu z 1-szego postu) ale nadal to nie to czego oczekiwałem.Pojawiło się sporo stacji, których wcześniej nie łapałem,ale nadal radio gubi zasięg podczas jazdy.Także sprawdziłem przewód, wtyczki, zasilanie, antenę. Pozostało do wymiany wzmacniacz (reaguje na wył.zasilania) i radio (mała czułość, selektywność). Trochę  wszystkie te przypadki wskazują raczej na kiepską instalację antenową w autach.U jednych lepiej stacje łapie tylko oryginalne radio, a u innych radio gra b.dobrze na samej antenie bez wzmacniacza. Dzisiaj spotkałem się z podobnym przypadkiem w opel astra 3, radio gubiło syg.podczas jazdy, diagnoza : złamany bacik anteny i wszytko gra.W renault może być milion różnych przyczyn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaszka odbiera sygnał z anteny. Jak przyłożyłem antenę gwintem bezpośrednio do blaszki, to poprawy sygnału nie było.

Zatem domniemuję, że nawet jakbym też połączył przewodem, to efekt byłby ten sam.

 

Stały dwa SCIII obok siebie. Z takimi samymi radiami. Jeden łapał odległe stacje, a mój nie łapał. Zatem nawet najsłabsza wersja radia (taką mam) wyłapuje odległe stacje.

Czekam na dalsze pomysły, bo pozostaje mi już chyba tylko rwać cały kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!