Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl

Zaloguj się, aby obserwować  
niebianskaskurwoala

Megane III phII Wymiana łańcucha rozrządu w Megane 1.6 DCi

Recommended Posts

Opiszę tutaj swoją krótką przygodę z wymianą łańcucha rozrządu. Otóż najpewniej przez zbyt długi interwał w wymianie oleju (mam dziurę w książce serwisowej między 80 a 130 tys. km) łańcuch uległ rozciągnięciu i po uruchomieniu auta, przez około 3-4 sekundy słychać było metaliczny dźwięk z prawego nadkola. Sama praca silnika w porównaniu do innego identycznego auta (ale w którym nie ma tego dźwięku przy rozruchu) była nieco bardziej metaliczna. Z ważnych uwag:

1. Warto kupić: zestaw łańcucha rozrządu (130C10990R), koło i łańcuch pompy olejowej  (150A09681R) i uszczelniacz wału korbowego (7701476858). Ale! Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli wymieniamy w/w komplet, to są różnice w numerach (na takie, jak podałem) ze względu na to, że Renault zmieniło koło do pompy oleju (jest ponoć większe i ma klin), dlatego też zmienia się zestaw samego rozrządu (jest ten co podałem wyżej, a nie 130C18929R jak wynika z wielu katalogów).

2. Wspomniane koło i łańcuch pompy warto wymienić (przynajmniej w moim wypadku okazało się to uzasadnione), koło było aż ostre.

3. Wymiana nie wymaga wyjmowania silnika.

4. Koszt oryginalnych materiałów wyniósł mnie ok. 850 zł (razem z olejem i filtrem). Za robociznę mechanik policzył 1000 zł.

5. Mimo, że ASO zaleca wymianę osłony rozrządu (koszt to bagatela 1200 zł), to jest ona bez problemu do odzyskania. Raczej trudno ją uszkodzić (o ile ktoś nie wpadnie na pomysł jakiegoś podważania łomem).

6. Warto rozważyć wymianę zestawu paska wielorowkowego - ja tego nie zrobiłem, a po założeniu starego widać że jest popękany - wkrótce czeka mnie więc podwójny wydatek za robotę.

Na koniec napiszę, że efekt po wymianie jest super. Auto startuje po cichutku, ma też jakby więcej mocy (może to być też złudzenie).