Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jednostajny dźwięk podczas jazdy


Renia08

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. Mam małe pytanie na które chciałbym poznać odpowiedź. 

Z samochodem wszystko gra jak najlepiej tylko denerwuje mnie jedna rzecz. Gdy jadę ze stałą prędkością tak do 100 km może trochę więcej ale stałą i na tempomacie, wydobywa się jakiś dziwny dźwięk, opisał bym go jak dźwięk dmuchania w gwizdek z małą siłą, taki niski gwizd. Jak przyspieszam to go nie ma, jak zwalniamy silnikiem czy zrzucam na luz również go nie ma. Coś z przepustnicą? Rolką napinacza? Nic innego takiego dźwięku raczej nie wydobędzie.

Edytowane przez Renia08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wina uszczelek. Dźwięk jest słyszalny przy prędkości 55 w górę. Dziwne. Dźwięk jest o tyle denerwujący, że jazda ze stałą prędkością straszne irytuje i muszę albo lekko przyspieszać albo zwalniać. Dopiero powyżej 100km/h go nie słychać. Coś czuje, że to może być wina przepustnicy albo może jak to wyczytałem z innych postów wada fabryczna skrzyni biegów. Dziwne,  opiszę inaczej, jest podobny do tego jak rusza się maluchem na 1 biegu czyli przy braku synchronizacji... Dźwięk jest tylko przy utrzymywaniu stałej prędkości. 

Może mi się uda to nagrać podczas jazdy do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia prawdopodobnie, najlepiej nagraj żeby zweryfikować. Jedynie prędkość dość dziwna, bo zazwyczaj te skrzynie hałasują od 75 do 88 potem już jest cisza (moja np. hałasuje przy 75-78 a potem 85-88, przy tych prędościach też sobie lekko gwiżdże ale już się przyzwyczaiłem i nie jest to jakoś specjalnie uciążliwe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozleci się, wymiana oleju na niewiele się zdaje. Tak sobie ktoś zaprojektował tą skrzynię. Jeżeli dźwięk wyspępuje przy wpiętym biegu oraz na luzie przy danej prędkości to hałasują koła zębate mechanizmu różnicowego. Prawdopodobnie przez złą obróbkę tychże kół wydobywa się taki a nie inny dźwięk (wzmacnia się on przy obciążeniu lub jest słabiej słyszalny). Jeżeli natomiast hałas występuje tylko przy wrzuconym biegu to wtedy jest się czym martwić bo może łożysko któregoś biegu pada. Ja tak mam od początku, pomimo wymiany oleju nic to nie dało. Jeździć i się przyzwyczaić i tyle.

Ktoś tu miał z tego powodu wymianianą skrzynię na nową na gwarancji i nowa też sobie gwizdała więc TTTM.

 

//zakładam że masz skrzynie TL4

Edytowane przez onomatopeja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przyspieszeniu tego nie słychać na żadnym biegu. Słychać tylko przy jednostajnej jeździe(utrzymywanie prędkości) od 60 do 90km/h powyżej słabnie aż później całkiem dźwięk znika. Czyli wada fabryczna.

 

Dodaje filmik

Słuchać tylko praktycznie przy prędkości 50-70 później już znika dźwięk.

Edytowane przez Renia08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może się ktoś znajdzie kto rozpoznaje ten dźwięk? I jest w stanie podzielić się informacja ze mną?

 

 

 

Wybaczcie za offtop ale ja po prostu muszę znaleźć odpowiedź skąd się bierze ten dźwięk, zanim zacznę rozbierać połowę samochodu który kupiłem miesiąc temu :(.

Edytowane przez Renia08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

@Renia08 U mnie jest identycznie, skrzynia była 3 razy w serwisie i nadal wyje i jest to mechanizm różnicowy (dyfer) - słychać to wyraźnie na rozpędzonym aucie na podnośniku. Zmieniałem 3 razy olej, ostatnio 2 tyg. temu na Fuchs Titan (dla potomnych - na oleju Fuchs biegi wchodzą zdecydowanie lepiej niż na tym dziadowskim ELF-ie NFP). Wracając do Twojego dźwięku - będzie gorzej, to dopiero początek :) U mnie nie dość że wyje przy określonych prędkościach (np. od 68 km/h do 71 km/h przy jeździe z w miarę stałą prędkością) to jeszcze zaczęła huczeć (huczy od startu do zatrzymania). Łożyska w skrzyni wymienione, łożysko podpory wymienione, poduszki wymienione, przeguby, półosie i łożyska kół sprawdzone - bez luzu. Jedyne czego nie próbowałem to te wszystkie ceramizery do skrzyń / mostów - kto wie, może pomoże... Ogółem - w skrzynię + dwumasy i sprzęgła (1.4 TCe - skrzynia TL4-A032) wsadziłem już jakieś 5k PLN i dalej jest źle. Z kolegą @witman knujemy właśnie, jaką skrzynię można zaadaptować do tej taczki z logiem Renault :)

P.S. Gdybyś wpadł na pomysł wymiany oleju (nic nie pomoże) to wlej tyle oleju ile zlałeś (do mojej Renault zaleca 1.9 L a leje się 2,65 L więc rozjazdy są dość duże).

Tu masz wycie dyfra (akurat w BMW) - u mnie już jest identyczne, nawet trochę głośniejsze (proces postępuje):

 

 

Edytowane przez trybik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze moja meganka ma już 10 lat i 174 tyś przejechane. Jeżdżę już tak miesiąc od zakupu i nic się nie dzieje. Biegi wchodzą jak nóż w masło. Nic nie trzeszczy nie bije nie puka. Przy przyspieszeniu zero jakichkolwiek dźwięków, przy zwalniania też. Nawet zauważyłem, ze czasem dźwięk się zmniejsza. Ja mam całkowicie inny dźwięk niż ten na filmiku i inny niż opisują to ludzie na forum. Mówia, ze jeżdżą już tak I nic sie nie dzieje. Gdyby było jak mówisz że będzie gorzej, to po 10 latach już by były tam ze dwie skrzynie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - nie wiesz która to skrzynia jest w Twoim aucie, bo jak sam napisałeś, masz auto od miesiąca.

 

Po drugie - mój mechanik który się specjalizuje w Renault twierdzi, że te skrzynie mają takie problemy z wycierającymi się zębami mechanizmu różnicowego i to jest dość powszechny problem (ale nie stwierdziłbym, że TTTM). Można z tym jeździć o ile nie przeszkadza Ci to wycie które z czasem będzie głośniejsze, ot cała filozofia. Raczej bym się nie martwił, że mechanizm klęknie tak jak w Hondach (strzał i po jeździe) ale dobrze nie jest i samo się nie naprawi. Możesz wymienić olej i dolać jakiegoś ceramizer-a (np. Liqui Moly) do skrzyń - może będzie trochę lepiej, ale problem nie zniknie. Przerobiłem temat skrzyń w M III dość szczegółowo i te skrzynie nie są bardzo awaryjne, a jak już coś klęknie - można kupić używkę za czapkę drobnych,  szczególnie do tak pospolitego osiołka 1.6 / K4M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!