Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

niskie obroty, mała prędkość


Greg0r

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Otóż postanowiłem się zarejestrować i spróbować szczęścia na forum :) Dodam, że poszukiwania na wszelkich forach nie przyniosły rezultatów. Wiele opisów, przydatnych porad itd. ale niestety problemu nie udało się rozwiązać. Mianowicie ... posiadam Megane I 1.6 16V (LPG) 107 Km Grandtour (lub jak kto woli KOMBI :)). Mam problem z niskimi obrotami zarówno na ciepłym jak i zimnym silniku. Auto odpala bez problemu, po czym wchodzi na ssanie (około 1k obr.) a po rozgrzaniu obroty zaczynają spadać i falować w okolicach 500 a często znacznie poniżej, co przekłada się na gaśnięcie silnika lub mocne szarpanie. Dzieje się tak zarówno na benzynie jak i na gazie. Auto potrafi zgasnąć np. przy dohamowaniu na skrzyżowaniu. Problemem jest również niska prędkość maksymalna (lub tak mi się wydaje). Na chwilę obecną osiągam 100 k/h na piątym biegu przy 3 tys. obrotów. Dalej to już powolne rozpędzanie ale na wysokich obrotach. Czy to normalne osiągi ? Chyba nie :) Auto nabyłem w maju zeszłego roku i zawsze się tak zachowywało (nie sprawdziłem prędkości przy zakupie bo półosie były do wymiany...) W aucie sukcesywnie sporo było robione, od nowego sprzęgła (LUK) poprzez wspomniane półosie do chłodnicy włącznie (wymiana). W zeszłym roku miałem problem ze zbyt wysokimi obrotami na zimnym silniku. Wtedy pomogło czyszczenie przepustnicy oraz wymiana oringów (zakupiłem oryginalne). Dodam, że pomimo problemów z obrotami auto jest dość dynamiczne, silnik pracuje równo, nie szarpie. Komputer u mechaników nie wykazuje błędów. Nie chciałbym więcej inwestować dużych kwot bo auto powoli przestaje się opłacać :( Byłbym wdzięczny za pomoc i ewentualne porady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień czujnik płynu chłodniczego i porządnie odpowietrzyć układ chłodzenia.

Podstawowa dawka paliwa jest za mała i łączna dawka przy dużej prędkości obrotowej również jest za niska, a to jest ograniczenie max prędkości. Ten silnik swobodnie musi się bujać do 160.

Edytowane przez jabrze
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie od tego zacznę.. Wymienię czujnik i zobaczymy co dalej. Zamówię jutro, powinien być w środę więc test w czwartek :) Układ chłodzenia wydaje się być ok. Pobiera płyn, wentylator załącza się na 90 st. Natomiast zastanawia mnie czy temperatura silnika jest ok. Utrzymuje się bardzo długo na poziomie jak na zdjęciu. Mało kiedy dochodzi do 90, po tym załącza się wentylator i temperatura spada poniżej tego poziomu. 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz uchylony termostat (może nieszczelny termostat), co również wpływa na czujnik temperatury obniżając zdolności silnika. Warto to sprawdzić, bo mapa wtrysku może być zaniżona,  czego następstwem jest większy popyt na paliwo, przy mniejszej sprawności.

Włączanie wentylatora i wskazanie na tablicy są niespójne, czyli przegrzanie jest bardzo prawdopodobne. Te dwa obwody są w jednym czujniku.

Pamiętaj, żeby po wymianie odpowietrzyć przy otwartym ogrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jabrze napisał:

Pamiętaj, żeby po wymianie odpowietrzyć przy otwartym ogrzewaniu.

A można troszkę jaśniej ? :) Wybacz ale nie jestem biegły w tych sprawach :) Czyli sugerujesz zakup czujnika i termostatu jednocześnie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik tak, a termostat należy sprawdzić domykanie (może wystarczy wyczyścić zalegający kamień) Należy sprawdzić jego działanie w przegotowanej, gorącej wodzie. Zobaczyć jak się domyka.

Odpowietrzasz grawitacyjnie przy otwartym odpowietrzniku obwodu ogrzewania. Następnie zapalasz samochód i na wolnych podnosisz temperaturę. W momencie jak z węża zacznie wyciekać płyn zakręcasz odpowietrznik i czekasz do otwarcia termostatu. Zbiornik wyrównawczy otwarty do momentu włączenia wentylatora. Wtedy uzupełniasz płyn i go zakręcasz. Po tym gasisz samochód.

Termostat można odkamieniać razem z czajnikiem bezprzewodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jakbym grzebał już przy termostacie i musiał się później bawić w odpowietrzanie to chyba bym go od razu wymienił, nie są to drogie zabawki, a potem może się okazać, że za 2-3 miesiące padnie i babranie się w płynie od nowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Greg0r napisał:

Auto odpala bez problemu, po czym wchodzi na ssanie (około 1k obr.) a po rozgrzaniu obroty zaczynają spadać i falować w okolicach 500 a często znacznie poniżej, co przekłada się na gaśnięcie silnika lub mocne szarpanie.

Ponieważ jest to Megan I zalecam;

  - wymienić filtr paliwa i powietrza,

  - wymienić świece oraz zapewnić odległość elektrod ok.0,7 mm,

  - zapewnić czystość i suchość świec i cewek,

  - sprawdzić czystość i szczelność map sensora. Pomierzyć podciśnienia w układzie dolotowym i ew. wymiana uszczelek

     kolektora ssącego .Podciśnienie w kolektorze dolotowym ( na ciepłym silniku ) powinno oscylować w granicach ; 

     ok 28 do 36 kPa,

  -  czyszczenie lub wymianę silniczka krokowego - główny prawdopodobnie sprawca.

Edytowane przez Andrzej-2010
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A więc jest tak:

- filtr powietrza jest nowy, zakładałem jakiś miesiąc temu, paliwa nie ruszałem jeszcze

- świece nowe Bosh sprzed miesiąca - wymieniał mechanik przy okazji wymiany paska i rolki

- podciśnienie sprawdzane w tym samym czasie co wymiana świec, według mechanika wszystko jest ok

- silniczek krokowy był czyszczony pierwszy raz w zeszłym roku przed wymianą oringów przepustnicy i po wymianie obroty były stabilne.

Czyściłem go drugi raz tydzień temu - nie było wiele nagaru, wręcz był czysty :)

 

Dziś zamówię czujnik temperatury i prawdopodobnie również termostat (Vernet). Od tego zacznę a jeśli to nic nie da, to będę drążył temat dalej.

I jeszcze pytanie (pewnie banalne) - czy przed wymianą w/w silnik musi być całkowicie zimny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Greg0r napisał:

czy przed wymianą w/w silnik musi być całkowicie zimny ?

Z czystych względów bezpieczeństwa, jak najbardziej tak :) Jak będzie letni to nic Ci się nie stanie, ale na pewno nie rób tego na gorącym bo możesz się poparzyć.

Jeszcze co do odpowietrzania, tam Kolega wyżej chyba nie do końca sprecyzował to odpowietrzanie. Chodziło mu o to, że robisz to na włączonym ogrzewaniu w kabinie na maksa.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!