Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

witman

Ogólne Silnik 1.3TCe pierwsze wrażenia, opinie

Recommended Posts

Niedługo będzie w sprzedaży ciekawy sterownik od Lpg Tech o nazwie Symbio. Podobniesz świetnie się sprawuje.  Może warto w końcu zainteresować się instalacją LPG do 1.3 TCE.

Z kme są problemy z gwarancją. Sam chciałem zakładać kme do 1.4 TCE, ale jak dowiedziałem jaka jest polityka  firmy to im podziękowałem. 

Po przeczytaniu tego artykułu nasuwa się pytanie "po co montować gaz do tego silnika?" Oszczędność mała, ryzyko duże, możliwa utrata gwarancji i koszt samej instalacji będzie się baaaardzo długo zwracał. To taka sztuka dla sztuki. 

Ja od zawsze jeździłem i jeżdżę na BRC, bo mam do tej firmy duże zaufanie, a jak się przesiądę na 1.3TCe to też założę BRC, mój znajomy jeździ Talizmanem 1.6TCe 200KM z BRC i bardzo sobie chwali.

@edihof w 2009 roku jak wyszły 1.4TCe też tak pisano, że ryzyko, że się nie opłaca, że zawory, a czas pokazał, że warto było założyć instalacją i jeździ się bardzo oszczędnie.

Przy moim spalaniu na poziomie 6l/100 opłacalność będzie symboliczna Szczerze to nawet nie chce mi się liczyć. 

24 minuty temu, edihof napisał:

Po przeczytaniu tego artykułu nasuwa się pytanie "po co montować gaz do tego silnika?" Oszczędność mała, ryzyko duże, możliwa utrata gwarancji i koszt samej instalacji będzie się baaaardzo długo zwracał. To taka sztuka dla sztuki. 

Możesz wykupić osobno ubezpieczenie na silnik. Uważam, że warto założyć taka instalację. Pytanie ile robisz km. Ja robię 500-600 tygodniowo i na pewno założyłbym instalacje LPG.  

Oczywiście, że się opłaca w niecały rok zwróci Ci się instalacja, a później jeździsz za pół darmo, licząc spalanie 8 LPG/100 na dzień dzisiejszy 100km pokonujesz za niecałe ~15zł.

Edytowano przez witman

witman:

mam silnik 1.3 tce który średnio mi pali 6,3-6,4l (mowię średnio, bo czasem zdarzy się że jest i 6 i 6.1 ale to już na trasach)

koszt przejazdu na benzynie 32 zł licząc 6,4 spalanie

koszt przejazdu na gazie to 15 zł + 10 zł PB = czyli 25 zł

czy dla 7 zł warto oszczędzać? instalacja kosztuje ponad 5000 zł

teraz - częstsze wymiany świec, utrata gwarancji, i nie wiemy jak głowica to wytrzyma bo jest jakaś nowa z nowego materiału

dodatkowo koszt przeglądów

według mnie nie warto.

podaj swoje wyliczenia skąd ci wzięło 15 zł jak dopala benzynie

Kinno19 podaj moc silnika i  przy jakiej prędkości masz takie spalanie. Przy obecnych instalacjach spala samochód 1 litr benzyny na 100 km, a zaraz wchodzą nowszej generacji i będzie 0,3 na 100.

Zakładam spalanie zaokrąglając do 6,5/100 Pb przy prawidłowo dobranej i zestrojonej instalacji LPG gazu będzie palić 12~15% co daje nam ~ 7,5 LPG/100.

Dotrysk Pb 5~8%, liczę 8% z 6,5/100km co daje nam 0,52 Pb/100km, 0,52 x 4,90zł = 2,5 zł

LPG 90% z 7,5/100 = 6,75 LPG/100km, 6,75 x 1,85zł = 12,5 zł

12,5 zł + 2,5 zł = 15zł

Przy wyliczeniach wszystko zaokrąglałem do góry, spalanie LPG, dotrysk i ceny, idąc w kierunku minimalnym wychodzi poniżej 14zł.

Z tego co się orientowałem instalacja BRC z dotryskiem Pb to koszt 4,2 kzł ze strojeniem AFR, wlewem pod klapką i zbiornikiem w koło 60L, przed wakacjami mój znajomy gazował Hyunadi Tucson 1.6T na wtrysku bezpośrednim.

Edytowano przez witman

Fajnie fajnie, to jeszcze prośba o kalkulacje po ilu km zwróci się instalacją za 5 tys. Nadal nie chce mi się liczyć. Wakacje :-)

6 godzin temu, kinno19 napisał:

teraz - czestsze wymiany swiec, utrata gwarancji, i nie wiemy jak glowica to wytrzyma bo jest jakas nowa z nowego materialo

dodatkowo koszt przegladow

Te często powielane od lat mity o LPG już dawno są nie aktualne kolego, tu masz przykład z mojego podkręconego do 162KM 1.4TCe z LPG, którym już jeżdżę 5 lat tak wglądają denka tłoków po przejechaniu 85tys.km na LPG, fotki z kamery endoskopowej, podobnie jest w Megance mojej żony oraz u kumpla w Oplu Zafirze 1.4T 160KM, świece również w bardzo dobrym stanie.

Na denkach tłoków zero nagaru, zero oleju nawet nie są okopcone, wyglądają jak nowe, Oplowskie również. Niedowiarków zapraszam do naszego warsztatu na oględziny.

Dorzucam jeszcze jedną fotkę z 1.4TCe jeżdżącego tylko na Pb przebieg około 130tys.km to ten najciemniejszy.

Koszt przeglądów :rolleyes: nie żartuj, 60zł więcej raz na rok.

Nie zamierzam nikogo przekonywać do LPG, ja już się przekonałem dawano temu. 

Przepraszam wszystkich za małe OT :rolleyes:

2018-02-19-1.jpg2018-02-19-2.jpg2019-09-04-11-59-15.jpg

14tce na Pb.JPG20190904_125355.jpg

Miło słyszeć, że te nowe konstrukcje mają tak ładne spalanie, mam nadzieję, że to pomiary przy normalnej jeździe, a nie głaskaniu pedału gazu, bo mnie też się udało wykręcić 5,4/100 w 1.4TCe, ale to była jazda emeryta na prostej drodze nie przekraczając 100km/h.

Edytowano przez witman

witman:

0,52 na 100km benzyny? gdzie tak masz zobacz sobie na gazeo.pl megane iv 1.3 tce - i pisza o spalaniu 2l / 100 i 9 gazu

nie mniej mnie za przeciwnika gazu, bo chetnie bym go zamontowal, wszystkie poje 3 poprzednie renowki byly w lpg

ta chetnie bym tez mial w LPG, ale robiac 3 tys km miesiecznie, oszczedzajac 7 zł na 100 km daje mi to 210 zł

w skali roku 2520 - czyli instalacja zwroci sie za 2 lata, wedlug mnie beznesu.

chyba jeszcze nie jezdziles 1.3 tce 115, przejedz sie i zobacz spalanie, nie muskam pedalu, jezdze, jesli bym jezdzil z eco jazda to mysle, ze 5-5,4 jest realne

Proponuje zapoznać się z regulaminem forum odnośnie pisowni, oraz używania entera. Aston76

Dotrysk jest tylko po to, aby chronić wtryskiwacze benzynowe przed wysoką temperaturą i wystarcza 5~8% wartości zapotrzebowania na paliwo, a 8% z 6,5 litra/100km = 0,52 litra. W niektórych konstrukcjach silników nawet poniżej 5%.

A oszczędzasz około 14 zł na 100km i 3000km miesięcznie to 420zł x 12 = 5040 zł rok ;-)

Edytowano przez witman