Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Pitrek

Megane IV phI Wypalanie GPF (FAP)

Recommended Posts

Proszę Was o informację czy mieliście okazję zauważyć u siebie wypalanie GPF-u. Przy jakim przebiegu się to przydarzyło,  czy było to potwierdzone kontrolką i czy były zauważalne jakieś efekty uboczne. Ja przejechałem zaledwie 1700 km w sposób zbliżony do ecodrivingu i jeszcze "nie miałem".

Ja mam diesla 1.6 130KM ale przez 30 tys. km nie zauważyłem wypalania. Natomiast w peugeocie 207 diesel który miałem poprzednio doskonale wiedziałem kiedy się fap wypalał (bardziej basowy pomruk, zwiększone spalanie i włączone grzanie lusterek). No ale 207 miało tam mokry a Megane ma suchy.

Jasne, mnie chodzi o FAP benzynowy czyli GPF (Gasoline Particle Filter). Podejrzewam że wypalanie będzie występowało znacznie rzadziej ze względu na mniejszą ilość sadzy w spalinach porównując z dieslem

To musi sobie kolega poczytać

nie muszę, widać to organoleptycznie, z benzyniaka z rury leci para lub dym lub nic, a z dizla czarna chmura :D (pomijam dizle z DPFami sprawnie działającymi). Niestety zaostrzyli normy euro 6d i bez stosowania filtra chyba żadne auto się nie mieści nawet tesla :d

No to Kolega faktycznie sobie musi doczytać. Trochę naprowadzę: silniki z bezpośrednim wtryskiem benzyny produkują dużo więcej cząstek stałych niż MPI.

Edit: robię to wykopalisko bo temat ciekawy i już pewnie jest ktoś kto doświadczył wypalania GPF.

Ja przejechałem 20 tys i nie doświadczyłem. Rozmawiałem kiedyś z gościem w Teneco (produkują wydechy z DPF i GPF) który twierdził że GPF wypala się podczas pracy na biegu jałowym czy podczas hamowania silnikiem - nie pamiętam dokładnie ale twierdził że nie ma czegoś takiego jak wypalanie w DPF-ach. Niezbyt to precyzyjne ale nie szukałem nic więcej na ten temat

1 godzinę temu, Pitrek napisał:

Ja przejechałem 20 tys i nie doświadczyłem

Jaki charakter mają te jazdy?

Dużo po trasie czy mieście?

Czas pokaże skutki.

1/ Bezpośredni wtrysk paliwa to ;

- auto mniej pali,

-  jest dynamiczniejsze,

ale;

-  wysokie ciśnienie paliwa podawanego do cylindrów ( nawet 250 barów) ,

-  mieszanka paliwowa nierównomiernie rozprowadzona w cylindrze,

2/ Skutkuje ;

-  osadzaniem się nagaru w silniku,

-  blokowaniem pierścieni,

-  zwiększoną emisja cząstek stałych do atmosfery poprzez układ wydechowy,

3/ W silniku benzynowym z automatu, spaliny mają dużo wyższą temperaturę od diesli co skutkuje;

-  warunkami sprzyjającymi przeprowadzeniu procesu wypalania sadzy – nawet w mieście,

-  procedura wypalania inicjowana jest częściej i wymaga krótszych okresów obciążenia silnika,

- przerwana procedury wypalania przez kierowcę tym samym jest mniejsza, co podnosi trwałość GPF-ów,

4/ Każdy silnik czy to benzyna czy diesel nie lubi jazdy na zimnym silniku.

Jazda jest taka jak trzeba czyli dojazdy do pracy a teraz kilka tys km na wakacjach. Nie jeżdżę dużo po dużych miastach. Jeżdżę ekologicznie czyli mam fun przy niskim spalaniu :-)

Trzeba by założyć grzałkę do silnika jak w Szwecji. A tak na poważnie - każdy silnik jest zimny zanim jest ciepły :-)

8 godzin temu, Pitrek napisał:

każdy silnik jest zimny zanim jest ciepły

Chodzi o to aby więcej czasu swojej pracy był ciepły a nie zimny.

Pitrek nie chcę Cię straszyć, ale z tymi GPF w benzynie to ludzie będą mieli straszne problemy.

Szwagier ma to w nowej KIA, auto dostaje w palnik, zrobił 10.000km w pól roku, ostatnio mu się to "zapchało", laweta, serwis, auto zastępcze, wspaniałe czasy..

5 godzin temu, Andrzej-2010 napisał:

Chodzi o to aby więcej czasu swojej pracy był ciepły a nie zimny.

Dobre dobre. Nie wyłączać najlepiej. 

A co do GPF to nie słyszałem jeszcze o żadnych problemach z tym filtrem. Twój szwagier jest pierwszy. 

Ja do niedzieli będę miał zrobione 25 tys. W 10 m-cy. 

Poza tym nie wiem dlaczego GPF miałby być bardziej kłopotliwy od DPF. 

Edytowano przez Pitrek

Cały ten GPF to stosunkowo nowy rozdział , i z czasem na pewno pojawi się więcej opinii na ten temat , sam jestem ciekawy bo w przyszłości chciałbym zmienić moje auto na nowsze ,natomiast znając życie i jakość motoryzacji 21 wieku  to prędzej czy później owy filtr będzie do wymiany a wiadomo nie od dziś że kosztuje on sporo .

Odświeżę temat.

Czy ktoś z Was doświadczył w jakiś sposób wypalania filtra FAP? Pytam, bo mam auto ponad rok, przejechane 12 tys. km i jak na razie nic nie zauważyłem. Zaczyna mnie martwić lekko podniesiony poziom oleju na bagnecie (tak ok. 2-3 mm ponad max). Po wymianie oleju miałem poziom max i zastanawiam się z czego ten przyrost. Boję się, że przypadkowo mogłem przerwać wypalanie i stąd benzyna w oleju.