Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Pitrek

Megane IV phI Wypalanie GPF (FAP)

Recommended Posts

Dziś podłączyłem ELMa i spojrzałem jaka jest temperatura spalin na wylocie - nie wiem dokładnie na wylocie czego - bo sygnał opisany jako "exhaust gas temperature sensor". Daje wartości ok 600 st C przy praktycznie normalnej jeździe. Wrzucę jutro jakiś przebieg. To by tłumaczyło dlaczego wypalanie jest niezauwazalne- po prostu ta temperatura wypalania rzędu 600st, którą w dieslu trzeba specjalnie prowokować, w benzynie jest prawie zawsze. 

Jak dałem mocno w podłogę to jest nawet 770 za turbo.

Po dwóch minutach spokojnej jazdy temperatura spalin spada do okolic 570 stopni.

Screenshot_20200417-154728.jpg   Screenshot_20200417-160332.jpg

Załączam zrzut ze środkowej fazy jazdy. Temperatura spalin jest wysoka praktycznie od razu po włączeniu silnika - nie widać jakiegoś długiego nagrzewania. Spadek w rejon 200 st C to jazda z górki - hamowanie silnikiem. Piki w okolice 1000 st C wiąże z działaniem klapy upustowej - wtedy spaliny omijają turbo. Mam na ELM parametr "regeneracja DPF" ale nie zauważyłem żeby zmienił wartość -stale zero. Może by "ożył" gdybym pojeździł po mieście albo jeździł jakieś krótkie odcinki...

Screenshot_20200428-063528.png

1 godzinę temu, Pitrek napisał:

Mam na ELM parametr "regeneracja DPF" ale nie zauważyłem żeby zmienił wartość -stale zero.

Może by "ożył" gdybym pojeździł po mieście albo jeździł jakieś krótkie odcinki...

Temperatura spalin ;

- nie jest zależna od prędkości obrotowej silnika lecz od obciążenia,

- większe obciążenie (np. jazda pod górę) ;

- równa się większa dawka wtrysku,

- co daje wyższą temperaturę spalin.

Jestem po wizycie w ASO. Odessali olej do poziomu max i zaplombowali wlew oleju i bagnet (plomby pozostawiam bez komentarza). Po przejechaniu 1 tys. km mam się znowu zgłosić.

Dostałem zastępcze megane 1.2 Tce z EDC. Przebieg ponad 108 tys. km. I powiem Wam, że jednak czuć, że 1.3 115 KM lepiej się zbiera. A EDC... Jak dla mnie to nie chodziła zbyt płynnie. Dość nieprzyjemnie szarpała. No chyba, że auto dostało już w kość po takim przebiegu jako zastępcze.

IMG_20200504_150354.jpg

Plomba fachowa. Widać że ten serwis to jacyś totalni idioci. Uważają że to użytkownicy dolewają oleju... Niesamowite.

Z tym plombowaniem to pewnie wymóg producenta/importera. Nie powiedzieli jak, nie powiedzieli czym to zrobili tym co mieli pod ręką. Plomba nie ważna, ważne aby rozwiązali problem. Trzymam kciuki bo też mam ten sam problem.

No a czym mają zaplombować - jak nikt takich plomb nie opracował (bo nie wpadł na pomysł, że będzie kiedykolwiek potrzeba). Co - mieli zakleić paskiem papieru jak Policja/komornik drzwi do mieszkania/domu i pieczątkę postawić.

Ja jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

1 godzinę temu, szwagier24a napisał:

Trzymam kciuki bo też mam ten sam problem.

Jazda na rozrzedzonym oleju - korzystnie na silnik nie wpływa;

1/ pomaga montaż instalacji LPG ;

- wówczas okazuje się, że oleju zaczyna ubywać,

2/ przy jeździe w dłuższą trasę - oleju praktycznie nie przybywa,

3/ generalnie - olej przybywa przy jeździe na krótkich odcinkach ;

-  przy jeździe po mieście,

-  przy dowozie dziecka do szkoły,

-  przy krótkiej trasie do pracy,

4/ warto ;

-  udać się do aso w ramach gwarancji,

-  sprawdzić/wymienić świece,

-  stosować markowy olej,

-  wymiana oleju po krótszym przebiegu.

Niech producent informuje przy sprzedaży oraz w instrukcji, że samochodem można jeździć tylko w dłuższe trasy. Nigdzie nie jest napisane, że samochodem nie powinno się jeździć na krótkich odcinkach. Niech podają minimalny dystans do pokonania w jedną stronę, aby nie szkodził silnikowi. Szkoda słów :/

Napisano (edytowany)

Niestety ale to wszyscy producenci by musieli takie informacje zamieszczać.

To jest urok tych ukochanych przez zielonych downsizing'owych silniczków.

Jak to ma normalnie jeździć (i służyć przez 300-500 tyś km) - skoro jest tak konstruowane, żeby było jak najbardziej ekologiczne (teoretycznie przy okazji ma być jeszcze ekonomiczne).

Silnik jest składany aby stawiał mały opór wewnętrzny (czyli specjalne materiały i luźne pasowanie), olej rzadki jak woda, dokręcenie śruby jak tylko się da, żeby jak największą moc wycisnąć.

W moim 11 letnim 300c HEMI - oleju nie przybywa (trochę ubywa od wymiany do wymiany), a jak policzę spalanie to też źle nie wychodzi - bo przeliczając ilość paliwa do frajdy z jazdy (i mocy/momentu obr.) to i tak jestem na plus. 

Skoro taka Meganka 1,2Tce - pali w mieście 9L/100 (ma 130KM)(a niektórzy tu piszą o 10 i lepiej), a moja Cegła pali w mieście 18-19L/100 (a ma 340KM) [w tym samy mieście, na tej samej trasie, w tych samych godzinach/warunkach ruchu - no może u mnie mocniej wciskany prawy pedał] - no to coś jest z tymi nowymi silnikami nie halo. A jak jeszcze policzę , że ja mam LPG i pali go 22L/100 - to już w ogóle jest z tym Megane - tragedia.

9Lx3,75 =  33,75

18Lx3,75 = 67,50 - na Pb

22Lx1,70 = 37,40 - na LPG

I co najważniejsze ja mogę założyć LPG bez problemu, a do tych nowych "kosiarek" - to albo wydajesz 8 tyś (i dopala Ci Pb), albo jeździsz na Pb - bo innej opcji nie ma. I to też nie tak różowo - bo nie do każdego silnika downsizing'owego da radę ten LG założyć (bo nie ma współpracującej instalacji).

No i nie doliczam wizyt w ASO - bo mi oleju przybywa i trzeba go odciągać (i robić wymianę co 5 tyś km w efekcie, albo częściej), bo jazda na rozrzedzonym paliwem oleju (który i tak jest rzadki) daje gwarancje, że ten silnik do 100 tyś nie dobije. 

Edytowano przez MarcinDe

14 godzin temu, seimi napisał:

Niech podają minimalny dystans do pokonania w jedną stronę, aby nie szkodził silnikowi.

Szkoda słów :/

Chodzi o to, aby nie tylko ;

-  jeździć na krótkich trasach,

-  często należy wyskoczyć na trasę i dać po garach na wysokich obrotach,

Zaktualizowali Tobie sterownik wtrysku?

Doskonale o tym wiem i jak już wspominałem staram się co kilka dni przegonić auto.

Nic nie aktualizowali. Konsultowali się z działem technicznym i stąd decyzja o "plombach". 

Tragedia by żyć dla auta, a nie by auto żyło dla nas :D . Ja akurat mam taką specyfikę, że mając taką kosiarkę 1.3tce i tak przeganiał bym ją co najmniej raz w tygodniu na autostradzie, ale dla kogoś kto wyjeżdża z miasta rzadko, bądź wcale to nie do pomyślenia by " iść się przejechać by auto dostało po garach". Jestem młody więc może nawet, i by mi się chciało robić coś takiego specjalnie, ale ile jest osób które po prostu jadą autem kiedy muszą, a frajdy szukają w innych zajęciach, a nie w zapier*alaniu po autostradzie tylko po to bo auto tego potrzebuje :D. Parodia, żeby to chociaż miało jakąś moc i pojemność jak HEMI kolegi @MarcinDe, a to przecież kosiarka z dźwiękiem zwykłej 4 cylindrówki z głośników :D

Napisałem jakie miałem odczucia. Gdybym nie spojrzał do dowodu rejestracyjnego, to pomyślałbym, że jadę wolnossącym 1.6. Widocznie ten egzemplarz swoje już przeszedł :)

Proszę trzymać się tematu a nie pisać  odczuciach itp... - Prezes