Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl

Recommended Posts

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Andrzej-2010 napisał:

Oleje poniżej spełniają normę RN17 ;

a/ Valvoline Synpower MST C3 5W-30 ,

b/  NESTE PRO 5W30 C2/C3 ,

c/ EUROL ELANCE 5W30

Z tych 3 olei tylko eurol ma wpisaną normę RN17. Dwa pierwsze nie mają aprobaty Renault, a jedynie Performance level czyli IMO są porównywalne z RN17. 

Edytowano przez Phil_ips

2 godziny temu, Phil_ips napisał:

Dwa pierwsze nie mają aprobaty Renault, a jedynie Performance level czyli IMO są porównywalne z RN17. 

Ale na pewno na głowę przewyższają elf.

Koledzy, czy macie jakiś wiarygodny dowód (wyniki badań), który świadczy o tak kiepskiej jakości olejów ELF w porównaniu z innymi olejami?
Polecam tutaj ranking olejów wg kierowców w 2018, tylko jeden olej wymieniony przez Andrzej-2010 jest w top 20:

https://www.wyborkierowcow.pl/ranking-olejow-silnikowych-2/

Elf to hydrokraking a nie syntetyk, hydrokraking to wysoko przetworzony olej mineralny, tzn na bazie mineralnej, a nie syntetycznej. Dobry olej musi mieć bazę syntetyczną.

7 godzin temu, Meca napisał:

Co do jakosci oleju ELF, zgadzam się jest to najniższa półka, praktycznie każdy mechanik odradza ten olej.

W 95% mechanik to nie chemik i nic się nie zna na olejach, a badanie metodą prób i błędów zajmuje tyle, że zanim by dobrał najlepszy olej to technologia zmieni się 3 razy w tym czasie. Chcecie zobaczyć jakie oleje są naprawdę dobre, to wyślijcie olej po użytkowaniu do laboratorium. A jeśli szukacie wyników takich testów to jest forum oil-club, gdzie ludzie się dzielą takimi wynikami.

Napisano (edytowany)

Pewnie mechanicy oceniają olej w sposób namacalny, widzą jak wyglądają silniki w środku po różnych olejach. Natomiast raczej jest jasne i logiczne że syntetyk jest lepszy niż hydrokraking, a Elf to hydrokraking. Sam ten fakt nie może go stawiać wysoko w porównaniu do innych olejów.

Edytowano przez Meca

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Meca napisał:

Elf to hydrokraking a nie syntetyk, hydrokraking to wysoko przetworzony olej mineralny, tzn na bazie mineralnej, a nie syntetycznej. Dobry olej musi mieć bazę syntetyczną.

Czasem nie ma takiej możliwosci.Znajdź mi w PL olej 5w30 C4 który nie jest HC... :)

@ABCMegane - są oleje o lepszych parametrach niż Elf w podobnej cenie. Valvoline, Ravenol i kilka innych. 

Edytowano przez Komarek

Nic nie rozumie. Cały czas paru z Was przytacza, że Elf to olej niesyntetyczny tylko jakiś "hydrokraking" cokolwiek to znaczy. Non stop można przeczytać, że jest cienki itp. itd. niewiadomo na jakiej podstawie to stwierdzacie... Na stronie producenta i w karcie charakterystyki pisze ".. stworzonym w technologii syntetycznej". Wynika z tego, że jest to olej zaliczany do grupy olejów syntetycznych (występują 3 typy: synt, pół synt i mineral) Nigdy nie spotkałem się z jakimś określeniem hydrokrakowany, na żadnym oleju. Widocznie macie w domach jakieś laboratoria skoro możecie wysnuwać takie dziwne wnioski.

18 minut temu, doesnt napisał:

Nic nie rozumie. Cały czas paru z Was przytacza, że Elf to olej niesyntetyczny tylko jakiś "hydrokraking" cokolwiek to znaczy. Non stop można przeczytać, że jest cienki itp. itd. niewiadomo na jakiej podstawie to stwierdzacie... Na stronie producenta i w karcie charakterystyki pisze ".. stworzonym w technologii syntetycznej".

W technologii syntetycznej czyli olej mineralny poddany procesowi hydrokrakingu. Olej na syntetycznej bazie ( PAO lub EST) to olej w pełni syntetyczny. Nie każdy 5W40 czy 5W30 to " full syntetic" 

• Like 1

Dokładnie

Też i mnie się tak wydaje, wystarczy kolego doesnt czytać ze zrozumieniem, jak by był syntetyczny to by napisali krótko, dosadnie i trafiająco do ludu "olej syntetyczny" jak kręcą, to już lampka powinna się zapalić. Ja też kompletnie się na olejach nie znam (bo i skąd?), ale podzielę się "swoją" metodą. Ja kupuję oleje, które są spełniają normę (dla mnie RN0720) i są najdroższe. Obecnie to LIQUI MOLY TopTec 4400 ale długo jeździłem na CASTROL z linii professional ten to był droooogi uuu droooogi:) Zmieniam od początku jak tylko wyjechałem z salonu co 30k km i teraz mam na szafie 330k km Żadnych problemów z silnikiem i dziś właśnie wymieniłem i olej i wszystkie filtry btw osobiście z czego jestem dumny!

Napisano (edytowany)
6 minut temu, omega napisał:

Ja kupuję oleje, które są spełniają normę (dla mnie RN0720) i są najdroższe. Obecnie to LIQUI MOLY TopTec 4400 ale długo jeździłem na CASTROL z linii professional ten to był droooogi uuu droooogi:) 

Teraz też taki potrzebuję.  Używam Valvoline . W zasadzie w każdym aucie używam Valvoline lub Shell. I zmieniam co 10-12 tyś . Bardzo dobre parametry ma też  Ravenol. 

Edytowano przez Komarek

Ja poza pierwszymi 17kkm jeżdżę na Ravenolu, czy to dobrze? powiem jak auto zrobi minimum 300kkm. Na razie mam 37kkm i brak widocznych ubytków oleju.

@komarek, ten CASTROL potrzebujesz? on już chyba nie jest do dostania w Polsce, serwisy ASO go nie sprowadzają, pewnie ze względu na cenę. Ja płaciłem za niego po dobrych zniżkach w Inter Cars prawie 100zł za litr. Zresztą występował tylko w litrowych opakowaniach.  https://www.opony-outlet.pl/oils/product?productCode=928&ID=psm_rdo_pl_skapiec&Country=OPL&utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral to chyba coś takiego było, ale już głowy nie dam uciąć.

A co sądzicie o oleju Motul xcess z normą RN0700/710 ?

@omega norma RN0720. Niekoniecznie Castrol . Z tą normą w dobrej cenie jest Valvoline , Eneos ( dużo niewiadomych ) , Motul, Ravenol, Orlen ,Shell  i kilka innych. Castrol też ale już tylko z serii GTX . 

16 godzin temu, Andrzej-2010 napisał:

Czy masz włączony start -stop w czasie tych jazd?

Olej elf, to olej z najniższej półki, polecam ;

-  Valvoline SynPower FE 5W30  albo z wyższej półki;

-   Millers Oils Trident 5W30 ,

-  NESTE 5W30 CITY PRO C2 .

Administracjo - po tym poście zaczely się w wiekszosci luźne rozmowy na temat oleju. Nie wnoszą wilele do tego konkretnego przypadku   acz są ciekawe. Proponuje zacząć od nich nowy temat , 

9 godzin temu, Andrzej-2010 napisał:

Ale na pewno na głowę przewyższają elf.

I co z tego jak lać do 1.33 tce nie można? W mojej poprzedniej Megane III 1.9 dci lałem tylko ELF i przejeździłem bezawaryjnie 230 000 km. Turbina i silnik są w idealnym stanie. Teraz służą nowemu właścicielowi i jestem przekonany, że jeszcze długo pojeździ. Więc IMO to trochę demonizowanie problemu jakości olejów Elfa. 

Czytając opinie kilku osób tutaj dowiaduję się, że ELF to olej z najniższej półki, że nie warto na nim jeździć.

Powiedźcie dlaczego Renault zaleca właśnie ten olej? Czy tylko z przyczyn handlowych, a nie technicznych?

Czy ktoś ma wiarygodną wiedzę na ten temat?

7 minut temu, ABCMegane napisał:

Czytając opinie kilku osób tutaj dowiaduję się, że ELF to olej z najniższej półki, że nie warto na nim jeździć.

Wynika to z karty danych technicznych oleju oraz z jego właściwości. Jeździj na czym chcesz, zmieniaj oliwe co 30tys jak chcesz. Twoja sprawa. Temat oleju był już wałkowany setki razy na kilku forach,  w tym specjalistycznych. Konkretnie. Z badaniami . 

Są oleje lepsze i gorsze. Za podobne pieniądze mozna kupić lepszy olej niż Elf/ Total ( w wiekszoaci to to samo) 

Dlaczego zaleca ? - 

Zapytaj. Bo to koncern francuski? Bo jest tani? Bo mają umowę ? 

Dokładnie jak pisze kolega Komarek, ten Elf jest olejem mineralnym, ze wszystkimi jego ograniczeniami, także częstotliwości wymiany, nie może być w ogóle porównywany z olejami syntetycznymi, bo to inna liga. Na pewno oleje można porównywać, ale z tej samej półki. Oczywiście że to koncern francuski, więc to dość naturalne, że stosuje je Reno

Dziś przyszła oliwa na wymianę. Jak pisałem- postawiłem na wymiany co 12m i ok 12tyskm . 

Pomimo tego że pisze " full syntetic " - jest to olej na bazie mineralno- syntetycznej. Jak prawie wszystkie C4 / RN0720

20190530_085929.jpg

Napisano (edytowany)

A ten "mój" to syntetyk? Bo sam już zgłupiałem hehe Pewnie, że zmienić częściej jest lepiej niż rzadziej, ja jednak zmieniam co 30k km wszystko, wtedy nie muszę pamiętać a ten filtr to zmieniłem czy nie

image.thumb.png.3df5a6d1f03862423be3f0d329e2cbc5.png

Edytowano przez omega

Napisano (edytowany)

Rozmawiałem z fachowcem od środków smarnych o olejach z normą RN0720. Zarówno Valvoline , jak i Motul , Ravenol - to mieszanka bazy mineralnej HC i syntetycznej. Jak większość z tą normą. Ten LM4400 zapewne też.  

Screenshot_20190530-093355_Chrome.jpg

Edytowano przez Komarek