Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

kraverek

Megane III phII Komunikat "Skontroluj skrzynie biegów"

Recommended Posts

Witajcie,

Niestety otrzymałem chyba najgorszy możliwy komunikat na wyświetlaczu mojej meganki jak dzisiaj wracałem z trasy. Od jakiegoś czasu (czyt. 2-3 dni) słyszałem dziwny dźwięk jak obroty silnika zwiększały się powyżej 2.5k. Tak jakby jakieś koło, przekładnia, osprzęt o wiele głośniej pracował. Słychać było jak coś się szybciej kręci. Ciężko opisać. Ale nie odczuwałem spadków mocy czy chociażby jakiś szarpnięć. I działo się to na rozgrzanym aucie  lub jak przez moment jechałem szybciej po autostradzie (max 150). To potem koło 3k obrotów słychać było jak to się kręci. I jest to zsynchronizowane z pracą silnika bo czym czym większe obroty tym bardziej to słychać. 

No i dzisiaj jak wracałem z pracy wyskoczył mi komunikat "Skontroluj skrzynie biegów". Zwykły komunikat, nie na pomarańczowym czy czerwonym tle. No i auto sie pdobnie zachowywało.

I teraz pytanie. Czy to skrzynia czy może sprzęgło. Wolał bym to drugie bo CVT to prawie połowa ceny auta.

Czy w Łodzi ktoś ma sprawdzonego magika od automatów CVT ? Nie chce tego zaniedbać i możliwie jak najszybciej zdiagnozować i napraweić/wymienić.

Za każdą komentarz dziękuje. I dobrego Nowego Roku :) 

@Ravvar a jak u Ciebie ?

Napisano (edytowany)

U mnie jak na razie ok, jedyne co mnie martwi to:

1. często zbyt duże spadki obrotów po wyhamowaniu do zatrzymania (raz zdarzyło się że obroty spadły na tyle, że auto zgasło - od tamtej pory mam traumę i wyhamowuję delikatniej ;) ), ale jako pierwszą podejrzewam przepustnicę - niestety nie mogę na razie znaleźć jakiejś używki o tych samych numerach.

2. ostatnio nie zwracałem uwagi czy problem występuje, ale niedawno borykałem się ze spadkami obrotów gdy silnik był zimny a ja chciałem się rozpędzić - przy np. 4k obrotów był spadek na 2k po czym po sekundzie powrót do 4k i więcej (bo gaz ciągle wciśnięty na tym samym poziomie do rozpędzania się) - i tak ze 2 razy i potem już do końca jazdy ok, ale i tu problemem może być zawieszająca się przepustnica(?).

Co do skrzyni to tylko raz, ze 4 lata temu miałem ten komunikat - też na biało, więc teoretycznie nic poważnego (chyba już o tym pisałem kiedyś) - ale po wyłączeniu i włączeniu auta już się nigdy nie pojawił.

Ciekawe co by Ci Clip powiedział, czy skrzynia wyrzuciła jakiś błąd... Jak ja miałem w/w komunikat to pojechałem na drugi czy tam trzeci dzień do ASO by mi sprawdzili kompem (wtedy nie miałem jeszcze Clipa), ale nie było żadnego błędu (może dlatego, że komunikat o skrzyni jest zwykłą informacją na biało, zamiast ostrzeżeniem na żółto/czerwono?)

Co do tego co zauważyłeś, to nie, u mnie nic takiego nie słyszałem. Sprawdzę to jak nie zapomnę (wsłuchując się), o ile podczas jazdy miejskiej też to słyszysz ;).

Na Twoim miejscu to chyba pojechałbym do ASO by to sprawdzili, tyle że podłączenie kompa to ze 160zł jak nie więcej już ;) ewentualnie by na darmo nie tracić kasy jak błędu nie będzie to spytaj czy są jakieś aktualizacje, może to w tej samej cenie jest, chociaż różnie to bywa z aktualizacjami, nieraz mogą coś uwalić ;).

Edytowano przez Ravvar

@Ravvar No więc dzisiaj byłem u pierwszego mechanika. Po pierwsze mam właczony trryb awaryjny bo jeden tłok nie pali (cewka).

Po drugie ten błąd o skrzyni pokazywał się ponieważ ciśnienie oleju w skrzyni jest nieodpowiednie - jakiś zawór. 

I trzeba skrzynie sprawdzić bo dziwnie się wysprzęgla, czasami czuć lekkie szarpniecie. 

Jak coś się bardziej okaże, dam znać. 

Napisano (edytowany)

No ja na Twoim miejscu to bym pierw podjechał jednak na diagnozę do ASO. Przynajmniej miałbym błędy z Clipa, a może i by coś poradzili...

Edytowano przez Ravvar

Więc już wszystko wiem.

Byłem w ASO z pytaniem czy wymienia sie olej w skrzyni. Dostałem pisemną odpowiedź ze nie ma takiej potrzeby mimo iz sugerowałem ze mam 170k przejechane.

Potem znalazłem w Łodzi firmę która specjalizuje się w naprawach skrzyń automatycznych i CVT.

Sprawdzili błędy i powiedzieli zę trzeba wyjąć skrzynie z auta i rozbierać. Wiec przez to, że olej nie był wymieniany opiłki uszkodziły następujące rzeczy:

pompę oleju, zawory i troszkę powlatywały pomiędzy przekładnie robiąc tarcia. Dodatkowo było uszkodzone sprzęgło hydrokinetyczne.

Koszt naprawy: 5900zł.

Wcześniej jeszcze porosłym elektryka o  przegląd alternatora i coś tam naprawił. Bałem się ze może skoki napięcie coś mogą popsuć w komputerze - złe błędy.

Dostałem informację iż w tych skrzyniach powinno się wymieniać olej co 50k, maks 80. Wymiana nie jest prosta bo muszą zdjąć miskę - nie ma zaworów.

Koszt 1.5k zł.

Tak wiec przestrzegam innych posiadaczy.

Spokojnego wieczoru

Ok, u mnie po naprawie. Auto wyjete na 2 miesiące. Najwiekszy problem był ze sterownikiem bo cięzko zanleźć sprawną używkę.

Naprawa starczy na 100k km i co 40-50 MUSZE wymieniac olej.

Statycznie: 400zł

Dynamicznie 1100zł. (dodatkowo czyszczenie, coś jak płukanka w silniku)

Wiec dla wszystkich Meganek z CVT, proszę zwrócicie uwagę na to.

@Ravvar fyi