Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od razu powiem że przeszukałem forum Megane i nie tylko ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.

Mianowicie od września zeszłego roku coś zaczęło dziać się klimatyzacją.

Uruchamia się jak się jej spodoba i to na krótką chwilę. Teraz to już w ogóle ciężko żeby zaskoczyła. 

Jak już odpali to normalnie słychać wentylator i sprężarkę ale pochodzi to z 30 sekund i się wyłącza bezpowrotnie.

Byłem tydzień temu w jednym serwisie ale panowie mnie oszukali. Powiedzieli że brakowało 200 g czynnika, dobili go i im się włączała. Było jakieś 8 C na dworze. Jak wsiadłem to widzę że sprężarka nie działa więc dzwonię do nich a pan mówi że sprężarka potrzebuje 12-15C żeby zadziałać... żenada po prostu.

Jestem umówiony w następnym serwisie ale już zapowiadają wydatek co najmniej 500 złotych więc chciałbym spróbować coś samemu porobić.

Kupiłem nawet Elm'a żeby zajrzeć w moduł klimatyzacji ale pyren go nie pokazuje.

Stanęło na tym, że czynnik jest a klimatyzacja się nie włącza. 

Czujnik temperatury zewnętrznej działa, wewnętrznej odpinałem i podpinałem i bez zmian.

Drugi serwis podejrzewa zawór sterujący kompresora. 

Ktoś mógłby coś może podpowiedzieć?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MII miałem podobny przypadek: po nabiciu klima się włączyła. Ale podczas jazdy z warsztatu już nie. Zgasiłem auto. Odpaliłem ponownie, przycisk AC i działa. Reasumując: sprzęgło sprężarki zaliczało się tylko raz do pierwszego rozłączenia. Winny w moim przypadku okazał się czujnik ciśnienia czynnika. Nie wiem czy był błąd w jakimkolwiek sterowniku gdyż nie posiadałem interfejsu. Wiedziałem że czynnik jest. Czujnik do MII był tani (zamiennik z PRC) i pasował od Opli i Fiatów.

To jest chyba taki:

https://www.franceauto.pl/pl/p/CZUJNIK-CISNIENIA-KLIMATYZACJI-DACIA-NISSAN-OPEL-RENAULT-7701205751-205751-8200279259-279259-/27809

Trzeba zobaczyć w parametrach sterownika silnika jakie jest ciśnienie czynnika chłodniczego. Za niskie nie zezwoli na załączenie sprężarki, za wysokie też nie. Zauważyłem, że ciśnienie uzależnione jest od temperatury zewnętrznej i temperatury pod maską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. To prawdopodobne.

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

Muszę ogarnąć tego Elm'a czy w ogóle zdiagnozuje nim cokolwiek w klimie.

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

Dojście do kompresora w tym 1.4 TCe jest fatalne żeby cokolwiek sprawdzić.

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

Ale będę działał, dzięki.

:lapka:

REGULAMIN Forum się kłania pkt 5  :!: - Prezes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szwagier24a napisał:

Zauważyłem, że ciśnienie uzależnione jest od temperatury zewnętrznej i temperatury pod maską.

Ciśnienie w układzie zależy od ;

   - temperatury zewnętrznej,

   - ilości czynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Haifisch napisał:

Muszę ogarnąć tego Elm'a czy w ogóle zdiagnozuje nim cokolwiek w klimie

Zainstaluj ddt4all, na pewno się połączysz ze sterownikiem klimy, odczytasz ciśnienie, sprawdzisz czy sprężarka jest z elektro-sprzęgłem czy zaworem regulacyjnym.

Możesz też zainstalować Pyclip 3,5 (195) jest po polskui tam podejrzysz między innymi czy sprężarka jest zablokowana przez układ wtrysku, czy jest żądanie włączenia klimatyzacji, temperaturę na parowniku itp.

Przy połączeniu elma musisz mieć włączony zapłon czyli najlepiej karta w czytniku i świecąca kontrolka silnika na wyświetlaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się odpalić ddt4all ale nie spodziewałem się, że będzie to dla mnie aż tak niezrozumiałe.

Mógłby ktoś pomóc w który moduł wejść i jak dalej krok po kroku sprawdzić działanie czujników z układu klimatyzacji? 

Wyświetla mi się coś takiego:

 

IMG_20200412_132541.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scenic III 1,4 Tce ma następujące sterowniki, oczywiście zależy to od wyposażenia, przedstawiam dla dość bogatej wersji:

 

[["[ UPC ] USM Temic JR95-J96-L38-L43 SW0832", "USM Temic JR95-J96-L38-L43 SW0832"], 

["[ Tableau de bord ] TdB_J95_V4.50", "TdB_J95_V4.50"], 

["[ ABS-VDC - ABS-ESP ] ESP - X95 Version 3.6", "ESP - X95 Version 3.6"], 

["[ Direction assist\u00e9e ] DAE X95_X38_X10 v1.88", "DAE X95_X38_X10 v1.88"], 

["[ Frein de parking \u00e9lectrique ] APB_X95_X93_1", "APB_X95_X93_1"], 

["[ Aide au parking ] UPA CAN Display V1.2", "UPA CAN Display V1.2"], 

["[ Climatisation ] X95 CAREG V3", "X95 CAREG V3"], 

["[ DDCM ] Driver DCM X95 SLOT v4.0", "Driver DCM X95 SLOT v4.0"], 

["BCM95_SWB10_VB10_4", "BCM95_SWB10_VB10_4"], ["V40_29_A7_V02", "V40_29_A7_V02"], 

["MRSZ_X95_L38_L43_L47", "MRSZ_X95_L38_L43_L47"]]

 

Klimatyzacja to :["[ Climatisation ] X95 CAREG V3", "X95 CAREG V3"],ainstaluj na komórkę Pyclip to zobaczysz więcej parametrów.

Wygląda, że masz włączone "demo", należy zaznaczyć "połącz" i zgodzić się na okienko z obostrzeniami. Najpierw naciśnij "lupę" by znaleźć obecne w aucie sterowniki.

Edytowane przez aniewa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie kimy 9,4 bar to sporo jak na obecną temperaturę więc nie ma co dobijać. Wydaje się wszystko w porządku, w moim sceniku mam praktycznie te same parametry. Nie wiem co oznacza na ostatnim screnie "Evap temp 0,8 st. C" może to jest temperatura parownika. Zainstaluj jeszcze Pyclip tam odczytasz temperaturę wskazywaną przez czujnik parownika, może on blokuje działanie klimatyzacji.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj wersję 3,5 będzie po polsku. Chyba ten link https://cloud.mail.ru/public/mAXA/Ebro9YJHa  Nigdy nie sprawdzałem temperatury parownika podczas pracy klimatyzacji ale  warto zobaczyć czy przy wyłączonej klimie pokazuje mniej więcej temperaturę kabiny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wersję PL ale PyClip 180+. Jutro sprawdzę co nim mogę zrobić.

Dnia 12.04.2020 o 21:35, aniewa napisał:

Po co mnie przedrzeźniasz :?:

Okej sprawdzone, czyli czujnik na parowniku do wymiany?

 

Screenshot_20200413_110101.jpg

 

:lapka:

REGULAMIN Forum się kłania :!: - Prezes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!