Skocz do zawartości

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Megane II 1.6 16v nierówna praca silnika na biegu jałowym

Recommended Posts

Spoko, może się z tego jakaś akademicka dyskusja rozwinie, chociaż to co napisał kolega Jabrze ma sens. Powiem Ci, że ja też w miarę czasu i oczywiście możliwości lubię majsterkować przy samochodzie, ale nie tylko, bo ogólnie to lubię. To ja Ci powiem, że kręcę silnikiem zgodnie z jego pracą, ale nie żebym nad tym jakoś głęboko zastanawiał, raczej tak warsztatowo-ślusarsko do tego podchodzę, że jak coś pracuje ścierając się o siebie w jedną stronę, to nie robię tego wspak. Oczywiście, kilka obrotów nie ma najmniejszego znaczenia, ale tak mi jeszcze tłumaczyli przedwojenni fachowcy. Choć po wojnie też było kilku zdolnych

23 godziny temu, aniewa napisał:

Nie mam zamiaru być mądrzejszym ale w swoich samochodach zawsze wszystko robię sam posiłkując się instrukcjami Renault. W serwisówce  każdego  silnika, niezależnie czy ma KZFR czy nie - piszą, że nie wolno cofnąć wału a ja praktycznie przy każdej wymianie rozrządu cofam wał, potem do przodu, do tyłu, znów do przodu a na koniec dwa, trzy obroty do przodu by upewnić się, że rozrząd jest na pewno dobrze ustawiony. Nigdy nic złego się nie dzieje przez okres do następnej wymiany rozrządu. Więc nie mam pojęcia po co ten zakaz :mrgreen:. Ten zakaz pewnie ma jakiś sens ale jakoś nie natknąłem się na jego uzasadnienie w żadnym materiale Renault. Może chodzi chodzi o pracę napinacza który mógłby poluzować się kręcąc w drugą stronę?

Robię tak samo i też nie miałem problemów, ale istotne jest że kończymy kręcąc w prawą strone.Przy napinaczu hydraulicznym po zejściu ciśnienia oleju trzyma go coś w rodzaju zapadek i właśnie kręcąc do tyłu zapadka przeskakuje i luzuje się rozrząd.Przy mechanicznych nie zauważyłem żeby się cofał ,ale też nigdy długo do tyłu nie kręciłem.Słyszałem o przeskoczeniu rozrządu po nocnym postoju pod górę,autko zostawione na biegu bez hamulca.

Edytowane przez krzychu73
  • 2 tygodnie później...

No i panowie po co prawda długim czasie ale zagadka rozwiązana. Mechanik, który wymieniał mi rozrząd spierniczył robotę i go przestawił... Teraz po ponownym zrobieniu rozrządu mam:

- podciśnienie w kolektorze ssącym 380 mbar - wcześniej było ok 470 mbar

- spalanie na luzie 0,74l/h przy czasie wtrysku 3,22ms - wcześnie było: nie mogę znaleźć wydaje mi się że czasy wtrysku ok 4,2 ms a spalanie ponad litr na godzinę.

Także teraz zostaje mi pojeździć na benzynie i ustawić gaz od nowa. Jak myślicie 200km wystarczy aby komputer silnika dobrał sobie odpowiednie korekty? A może da się go jakoś zresetować PyClipem?

Dziękuje wszystkim za pomoc i zaangażowanie! Mam równocześnie nadzieję, że już nie będę musiał pomocy więcej szukać bo silnik odwdzięczy mi się bezproblemową pracą ;)

Jeśli wiesz, to napisz co i o ile przestawił. Ładnie opisałeś pomiary, więc inni przez porównanie wyciągną wnioski dla siebie.

41 minut temu, Razor1996 napisał:

silnik odwdzięczy mi się bezproblemową pracą ;)

i oby tak było jak najdłużej!.

Napisano (edytowane)
2 godziny temu, jabrze napisał:

Jeśli wiesz, to napisz co i o ile przestawił. Ładnie opisałeś pomiary, więc inni przez porównanie wyciągną wnioski dla siebie.

i oby tak było jak najdłużej!.

A więc aby sprawdzić czy mamy przestawiony rozrząd musimy kupić blokady za około 70zł lub je dorobić

-blokada położenia wału korbowego (taka śruba o określonej długości wkręcana w okolicach bagnetu oleju)

-blokada wałków rozrządu chociaż w sumie na oko widać - jak jest rozrząd przestawiony bo wałki nie ustawiają się w jednej linii.

W skrócie usuwamy zaślepki wałków rozrządu (znajdują się blisko przepustnicy) Musimy mieć kupione nowe zaślepki koszt około 20 zł

-ściągamy koło

-ściągamy nadkole

wkręcamy blokadę wału i kręcąc kołem pasowym (tym od osprzętu) w prawo dojeżdżamy do blokady wału, wtedy powinna wejść blokada na wałki (wycięcia w wałkach powinny być w jednej linii oraz powinny być tak jakby przesunięte w dół, ponieważ wycięcia  nie są symetryczne) jeśli jest inaczej mamy przestawiony rozrząd. U mnie był jeden z wałków przestawiony o około 30 stopni podejrzewam 1 maksymalnie 2 ząbki.

Cytat

Już 13.06.2020 r proponowałem pomiar podciśnienia.

Ja wykonywałem pomiar podciśnienia, lecz on naprowadził mnie pierwsze na poszukiwanie nieszczelności, dopiero później wykonałem pomiar kompresji, który to w połączeniu z pomiarem podciśnienia naprowadził mnie na podejrzenie przestawionego rozrządu.

Edytowane przez Razor1996

5/ W  silnikach benzynowych podciśnienie w kolektorze dolotowym powinno oscylować w granicach ;

- 1.4 /1.6 16V ; ok  28  do  36 kPa ,   ( 280   do    360  mbar ),

Prawie się łapie, przy czym temperatura wlotowa powietrza wynosiła 20 stopni C. Gdyby wynosiła np. 50 przy mocno rozgrzanym silniku w gorący dzień, wartość ta z pewnością by spadła bo ciśnienie statyczne powietrza maleje wraz z wzrostem jego temperatury. Będę miał ten parametr na uwadze, możliwe że mam jakieś lewe powietrze, lub silnik nie jest w idealnym stanie. Zobaczymy jak dokonam ponownego pomiaru ciśnienia sprężania.