Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

zakłócenia


Rekomendowane odpowiedzi

Walczymy do końca. Spróbuję patentu z koralikami ferrytowymi, które zapnę na przewody zasilające wtryskiwacze. Zdaję sobie sprawę, że sprawa jest raczej beznadziejna, chociaż i tak w porównaniu z Fiatem Stilo JTD, którym jeździłem jakiś czas temu, jest bosko. Fiat zamykał S-metr w radiu.... :mrgreen:

A'propos dostania się do wtryskiwaczy: walczę ze zdjęciem plastikowej pokrywy przykręconej dwoma śrubami. Odkręcam śruby, odpinam zatrzaski a i tak nie mogę jej zdjąć. Po Świętach przyjrzę się temu na spokojnie.

 

Pozdrawiam i Wesołych Świąt!!!

Łukasz

 

[ Dodano: 2009-01-22, 22:52 ]

Panowie, na początek DOBRA wiadomość! Wygrałem z zakłóceniami od wtryskiwaczy. Mam CISZĘ! Very Happy

 

Ale po kolei. Serwis Renault, choć na początku wydawał się pałać zrozumieniem problemu i empatią, po moim przybyciu postanowił wyperswadować mi sensowność jakichkolwiek prób usunięcia problemu, który to według nich wcale nie był problemem. Usłyszałem wiele fraz zmieniających mój pogląd na świat, m.in. że każdy układ wtryskowy musi zakłócać każde radio, bo przecież tam jest cewka. Tak...

Natomiast na podrzucony przeze mnie pomysł montażu pierścieni ferrytowych, serwis oznajmił, że zgłupieje komputer. Taa...

 

Do domu wróciłem z niczym i wkurzony do czerwoności podszedłem do problemu "po inżyniersku" :)

Dobrałem się do przewodów zasilających wtryskiwacze. W Megane 1,9 dCi wygląda to tak:

 

c52f2994d2dae605med.jpg

 

Strzałki zwracają uwagę na to, że przewody biegnące od zbiorczej wiązki do każdego wtryskiwacza są krótkie. To ważne, ponieważ zbyt długie filtry ferromagnetyczne się nie zmieszczą.

 

Aby w 1,9 dCi Euro4 (czyli 130 KM) dostać się do wtryskiwaczy należy:

- zdjąć ozdobną plastikową osłonę silnika

- odkręcić aluminiowy przewód (kolektor) doprowadzający powietrze do turbo kluczem nasadowym 13. Jest jedna nakrętka (z prawej u dołu) oraz 2 śruby kołnierza. Po odkręceniu możemy odsunąć kolektor nieco na bok, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie wyjąć plastikową pokrywę wtryskiwaczy.

- aby ją zdemontować, kluczem nasadowym 10 odkręcamy od góry 2 śruby, następnie dłońmi odblokowujemy (bodajże) 3 plastikowe zatrzaski trzymające pokrywę.

- odpinamy czujnik po lewej stronie (wkładamy palec, naciskamy z prawej strony zatrzask blokujący i wyjmujemy wtyczkę).

 

W sklepie elektronicznym kupiłem odpowiednie baryłki. Pierwszy wybór był nieudany (za duże), ostatecznie pasują do Megane 1,9 dCi te:

 

klep.avt.pl/p/pl/4823880/filtr+emi+tfc16813+na+przewod.html"]http://[ciach]klep.avt.pl/p/pl/4823880/filtr...na+przewod.html

 

Zakładamy je na przewody:

 

2821c95853e22be6med.jpg

 

Na fotografii są te, które niestety okazały się za długie (podczas montażu właściwych nie miałem przy sobie telefonu...), ale zasada jest oczywiście taka sama :)

 

Zatem zakładamy 4 filtry na 4 przewody wtryskiwaczy. Gdybym tylko mógł znaleźć tak grubą beczułkę, piątą założyłbym na wspólny - zbiorczy - przewód przed wtryskiwaczami. Niestety, ma on w Megane średnicę około 12 mm, a takiego filtra nie miałem pod ręką.

Następnie składamy całość i... próba.

 

Otóż w miejscu dachu, w którym za pomocą skanera radiowego sprawdziłem, że zakłócenia są stosunkowo najmniejsze, po montażu filtrów ZNIKNĘŁY praktycznie do zera. Na wolnym kanale S-metr radia ani drgnie (oczywiście ANL włączony), a ucho cieszy się cichutkim szumem AM-u.

 

Jeszcze 2 słowa komentarza, jak sprawdziłem, w którym miejscu dachu jest "cicho". Otóż aby było łatwo i szybko, należy wyposażyć się w ręczne radio bądź skaner pracujący na 27 MHz. Dysponowałem tym drugim. Po wstrojeniu na 27 MHz stawiałem skaner w różnych punktach dachu słuchając, gdzie terkotanie wtryskiwaczy jest najsłabsze.

Otóż ku mojemu zdziwieniu, tak na środku jak i na końcu dachu (przy fabrycznej antenie), poziom zakłóceń jest BARDZO WYSOKI!!! :shock:

Najciszej jest w około 1/4 długości dachu, nad głowami kierowcy i pasażera z przodu :)

Ciekawe, przecież im dalej od źródła zakłóceń, tym lepiej, a tu proszę.

 

Koszt całej modyfikacji: około 10 zł + 20 minut wolnego czasu na montaż. POLECAM!

 

Dobrego odbioru!

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!