Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Własna działalność gospodarcza.


Dorth

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę nad założeniem własnej działalności gospodarczej tylko pytanie czy mi się to opłaca. :roll: Jestem studentem z umową zleceniem. Miesięcznie moja wypłata oscyluje w granicach 4000-5000zł brutto. W momencie gdy zakładam działalność dostaję co miesiąc na konto kwotę brutto + 30% więcej za to, że mam działalność. Teraz pytanie jakie są koszty tej działalności. Ile muszę oddać z tej wypłaty co miesiąc? :-> Do obliczeń przyjmijmy kwotę 5000zł brutto co netto daje mi ~4250zł netto od pracodawcy. Jak to wygląda w przypadku własnej firmy?

 

Z góry dzięki za rady i obliczenia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

athlon64x4, athlon mógłbyś mi jakies podstawowe obliczenia zrobić? Bo nie za bardzo to rozumiem. Jak mówiłem przychód na działalności to 6500zł brutto. Kosztów pewnie uzbieram tak z 1000zł (paliwo, internet, komórka) bo wszystko mam od pracodwacy tj. komp, samochód służbowy, pomieszczenie. Jak uważasz gra warta świeczki ze studenta przechodzić na działalność? Z tego co kojarzę Ty właśnie jesteś na działalności. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorth, Najprawdopodobniej dotychczasowy pracodawca będzie oczekiwał od ciebie FV za wykonane usługi. Wiąże się to z wejściem w VAT, czyli wystawiasz FV netto + VAT. W zależności od wysokości ponoszonych przez Ciebie kosztów płacisz podatek dochodowy (27% lub 18% - liniowy). Do tego dochodzi ZUS. Na początek (24 m-ce) możesz być na małym ZUSie czyli ok 300zł/m-c, później niestety wchodzisz w pełny, czyli ok 900zł/m-c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

athlon64x4, zgadzam się. Dorth prosił o informacje to przekazałem od niego teraz zależy na co się zdecyduje. Prawda jest taka, że większego ZUSu niż wymagany nie ma co płacić bo potem i tak nikt tego nie uwzględni. Trzeba sobie opłacać III filar we własnym zakresie (lub odkładać w innef formie). Ponadto Prowadzenie własnej działalności nie wlicza się do stażu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robpab, Tak tak co miesiąc wystawiam mu fakturę. ;) Zachodu trochę z tym jest i kosztów również. ;/ Myśle nad tym od jakiego czasu i wymyśleć nic nie mogę. Chyba jednak zostanę przy tym co mam bo póki jestem studentem to myślę nie warto zakładać działalności patrząc na te koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto Prowadzenie własnej działalności nie wlicza się do stażu pracy.

 

hmmm... tu mozna troche po polemizowac poniewaz nie ma u nas jednloitej definicji stażu pracy i ogolnie to nie jest on liczony np. do nagród jubileuszowych (jeśl komuś się takie należą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staz pracy do nagród jubileuszowych wynika w wewnętrznych regulacji.

Dorth w Twojej sytuacji własna działalność gospodarcza może byc niepraktyczna. Jako student płacisz tylko podatek. Na działalności masz VAT 22% plus ZUS plus podatek dochodowy plus księgowa. Jeśli masz podatek liniowy to pojawia sie problem z kosztami. Nie wszytko można odliczyć. Do czasu końca studiów tyraj na zleceniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!