Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Kredyt samochodowy


Gość gophfer

Rekomendowane odpowiedzi

nie nie, nie spłacony ale zamortyzowany.

 

nie rozumiem dlaczego będąc Vatowcem opłaca się brać finansowy ? nie ma żadnych przesłanek mówiących, że leasing finansowy byłby lepszy dla osoby, która szuka kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma, ale dla VATowca może mieć to znaczenie. W ogólnym rozrachunku może i nie, ale zastanów się dam Ci przykład.

Jesteś dyrektorem dużej firmy chcesz kupić samochody dla 20 przedstawicieli, suma to 800 tys zł netto. Brutto wychodzi 984 tys zł. Biorąc ooperacyjny na 4 lata zamraża sobie środki- grubo ponad 184 tys zł. Z długoterminowej perspektywy wychodzi na to samo, ale nie z ekonomicznej w wielu firmach. Jeśłi ten dyrektor zapłaci w od razu cały Vat z góry otrzyma całą wartość od skarbówki szybko. Więc dysponuje całą tą sumą anie jest ona oddawana mu stopniowo. W niektortych firmach jest to ważne, ponieważ teraz on może operować tą gotówką i powielać ją, inwestować, czerpać korzyści i przez 4 lata może z nich zrobić o wiele większy kapitał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

??!! W leasingu operacyjnym Vat jest doliczany do rat leasingowych, natomiast w leasingu finansowym podatek Vat trzeba uiścić w całości z góry. Oczywiście jeśli samochód jest wykorzystywany w firmie 100% to podatek zostanie zwrócony ale jaka firma chce wywalić 184tyś zł z miejsca?

 

Co masz na myśli zamrożenie środków na 4lata? Jakich środków? Podatek Vat jest zwracany w czasie w jakim rozlicza się firma z US tj. miesięcznie/kwartalnie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jaka firma chce wywalić 184tyś zł z miejsca

 

No właśnie o to chodzi rozumiesz? Jeśli jesteś VATowcem masz kasę to uiszczasz VAT z góry by te pieniądze dostać od razu, a nie dostawać to w czasie. Masz wtedy te pieniądze i możesz je pożytkować, inwestować-ni są "zamrożone" w kwocie do spłaty leasingodawcy. Zajmuję się tym na codzień tak się robi, ale nie każdy ma kase by tak robić, nie każdy tego potrzebuje. Tak naprawdę większość firm to małe firmy, które decydując się na leasing robią to bo maja nie duże środki, dlatego leasing operacyjny jest o wiele popularniejszy. Nie wiem jak to prościej wytłumaczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję, że zrozumiesz.

 

1) Vat jest podatkiem neutralnym, dzisiaj płacę a "jutro" skarbówka oddaje, dla przedsiębiorców (vatowcow) podatek Vat to tylko kasa przechodząca przez konto ot nic więcej.

2) Leasing, z tego co mi wiadomo to bierze się na kwotę netto - rozwijać ? (istnieje również pojęcie refinansowanie vatu- ale nie o tym tutaj)

3) Czy ty dostrzegasz różnice w leasingu operacyjnym a finansowym i dla jakich towarów warto brać finansowy? bo mam wrażenie, że mieszasz te pojęcia. (leasing finansowy jest spoko w przypadku zakupu ciężarówki ale to chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego?) chyba, że ty udzielasz leasingu firmom na samochody ciężarowe ... (nie wiem co robisz i wiedzieć nie chcę)

4) w leasingu operacyjnym rata wynosi: kwota netto+vat nikt nie oddaje tu vatu w ratach, tu musisz go najpierw zapłacić, aby go dostać z powrotem! nie ma czegoś takiego, że kupując samochód w leasingu operacyjnym, musisz zapłacić cały Vat a później otrzymujesz go w ratach.

5) to że zajmujesz się tym na co dzień i że to tak się robi nie oznacza, że robisz to dobrze. Żaden argument i nie jestem pewien, czy powinieneś się chwalić.

6) nie mówimy tu o jakiś konkretnych przypadkach, w których to okazało się, że finansowy jest lepszy, rozmawiamy o ogóle a fakty mówią same za siebie: operacyjny daje lepsze możliwości.

7) jako małe firmy, rozumiesz te u których wartość sprzedaży nie przekroczyła 1,200,000 euro ?

8) mam tego więcej ale na tym punkcie poprzestanę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz zielonego pojęcia chłopak, ale pisać każdy może. <czerwona> Ja Cie zapraszam na jakies wykłady z finansów, a szczególnie z ekonomii, co to jest zysk ekonomiczny, by wiedzieć czemu podatek VAT niektórzy płacą na początku. Od tego bym zaczął. Napiszę tą jedną odpowiedź bo coś czuje, że to będzie odbijanie piłki, w internecie widzę, że każdy jest specem. Ja się tym zajmuje, mój background to ekonomia i wspólpracuje z różnymi firmami różnego sektora, różnej wielkości.

Jeszcze raz mówię Ci są dla niektórych firm, zazwyczaj większych korzyści z zapłacenia VATu z góry by od razu dostać zwrot po 30 dniach, a nie robić odpisy co jakiś czas. Pieniądze się inwestyuje, a nie trzyma gdzieś.

 

Ad1) Jest to podatek jak to nazywasz neutralny tylko jeśli dostajesz zwrot od razu za VAT, tak naprawdę nie istnieje wg większości ekonomistów coś takiego jak idea podatku neutralnego i nie można się tu kierować myśleniem dziecka z gimnazjum, że skoro go dostane z powrotem to jest neutralny. Jeśłi mówimy o podatku VAt od towarów z sektora FMCG to rzeczywiście cash flow VATu jest płynny i nie zauważa się go tak. ALe nie w tym wypadku, nie wśrodkach takich jak samochód, to nie produkt, który upłynniasz i przeżucasz VAt na ostatecznego płatnika-końcowego konsumenta. Kumasz? Jeśłi nie jesteś VATovcem tak jak ja (tez ma leasing operacyjnhy) to w du..ie masz kwotę netto, ty jesteś ostatecznym odbiorcą i od skarbówki za VAT grosza nie zobaczysz.

 

Ad2) Refinansowanie VATu? Tworzysz jakieś nowe pojęcia, są kredyty pod zwrot VAt lub tym zabezpieczone, lub w niektorych newralgicznych gałeziach gospodarki jak rolnictwo czy mleczarstwo może można się liczyć na dofinansowanie, ale pewnie nie w tej formie, o której teraz pomyślałeś Refinansować możesz kredyty, VAT płaci ostateczny konsument, ale prawie nigdy nie jest nikomu obojętny w ten czy inny sposób.

 

Ad3)A więc zacząłem tu pisac by Tobie pomóc w dobrej wierzem nawet zaoferowałem Ci stworzenie symulacji leasingowych, a teraz ty mnie uczysz co i jak. Masakra, ręce opadają. Chłopie zejdź z tego wysokiego konia i trochę pokory.

Udzialam leasingi różnym firmom, nie tylko na auta. Próbowałem wcześniej kiedy się opłaca wziąść leasing operacyjny, a kiedy finansowy. To zależy na jaką kwotę, czy jesteś vatowcem, jakie masz potrzeby i jakie masz możliwości finansowe.

Uściślając jeszce bo widzę, że masz problemy ze zrozumieniem pewnych podstawowych zagadnień zapamiętaj to-operacyjny jest korzystny jest dla kogoś kto nie jest VAtowcem i dla kogo kto chce mieć wygodny sposób finansowania, lub też ma ograniczone finanse.

 

Ad4) No to Ci na początku tematu tłumaczyłem co jest kosztem. Przecież tak działa leasing operacyjny, przecież wyjaśniałem Ci różnice pod względem leasingu operacynjnego a finansowego. Ty nawet nie wiedziałeś co to leasing finansowy i stawiałeś znaki zapytania, teraz mnie uczysz co to jest? Nie rób z siebie pośmiewiska proszę Cie.

W leasingu operacyjnym nie można z samego principia zapłacić VATu z góry. Przecież to leasingodawca amortyzuje w operacyjnym auto i ona ma wpisane je do ewidencji. Chyba, że bierzemy leasing finansowy.

Przestań z tymi wykrzyknikami. Mówiąc VAT w ratach chce Ci uprościć myślenie bo coś ciężko. Ale znowu nie jest to tak dalekie jeśli przyjmiesz kwotę leasingu i adekwatną kwotę mu VATu i podzielisz powiedzmy na okres leasingowania 48 miesiecy. Leasingodawca zapłacił za samochód w całości i naturalnie za VAT w całości, więc tak oddajesz mu VAT w ratach, zawarty w ratach leasingowych (dla Ciebie małe wyjaśnienie procenty działają tak, że ostatecznie VAT w całości ma taką sama wartość nie ważne czy płacimy powiedzmy 10 % od 10 tyś czy 10 % od każeej ze stu rat po 100 zł)

 

Ad5)Nie wiem jak na to odpowiedzić-to że zajmujesz się tym na co dzień nie znaczy, że robisz to dobrze :bash: :D :lol: :lol:

Nie wiem jak na to odpowiedzieć. Hmmm jesli chirurg przeprowadza setki operacji z sukcesem daje i przychodzi do niego gówniarz i mówi 'to, że zajmujesz się tym na co dzień nie znaczy, że wykonujesz to dobrze' Nagroda Darwina dla Ciebie :applause:

Gdybym nie robił tego dobrze, albo bym siedział albo wszyscy moi kontrahenci-czyli banki-zerwali by ze mną umowy, zarządali by pieniędzy i wpisali by sobie do tych podpisanych wekslów in blanco masę pieniędzy ode mnie.

 

Ad6) Każdy przypadek jest inny zrozum. Jest powód dlaczego większość firm bierze leasing operacyjny (ja też)- wygodne finansowanie, ograniczone środki (no bo gdybyśmy mieli nie lepiej wziąść kredyt? ) lub nie jest się VATowcem. Ale o tym dużo romawialiśmym, nie będe już bił piany

 

Ad7) Mylisz pojęcia widzisz wszystkiego google Ci nie znajdzie :) Są dwie główne klasyfikacje kiedy zaliczamy firmę do mikro, małych, średnich, klasyfikacja Europejska.

Widząc jednak Twoją sumę chodzi Ci o klasyfikację podatkową. Po 1,2 mln euro obrotu firma musi przejść na pełną księgowość. Obrotu rozumiesz? Wartość wyceniamy w pieniadzach. Choć firmy na giełdzie mają jakąś cenę, ale inną wartość...stąd inwestujemy. Z pewnością wartości firmy nie ustalamy tylko po obrotach firmy.

 

Ad8) Nie mogę się doczekać <ok> Ale może przestań bo naprawdę nie wiem z czym tu idziesz. Powiem Ci tak. Wziąłem udział w tej konwersacji bo myślałem, że dzieląc się moją wiedzą mogę pomóc. Ty natomiast, chcesz coś udowodnić choć sam się pytałeś wcześniej mnie o podstawowe rzeczy. Nie rozumiem, ile Ty masz lat.

I dziękuje każdemu co przeczytał ten długi post do końca :) Sorry, ale jeśli ktoś jest w błędzie i lata gdzieś w przestworzach trzeba kogoś sprowadzić na ziemię.

Ciao, Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[*]

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

wziąłem udział w szerszej dyskusji bo nigdy nie potrafię odpuścić sobie "rozegrania partii szachów z gołębiem" ... postanowiłem odpowiedzieć, bo mijasz się z prawdą:

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

jednak 70-80% firm wybiera leasing operacyjny, więc nie ma tu to nic wspólnego z tym co piszesz, że większość firm woli raz zapłacić cały vat! Nie rozumiem o co chodzi i co ma wspólnego trzymanie gdzieś pieniędzy a inwestowaniem. Może wytłumaczę jak to wygląda:

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

dwie opcje:

1) kupujesz samochód w leasingu operacyjnym do każdej raty netto dodana vartość vat, która jest zwracana po zaksięgowaniu - proste, nikt nie nadpłaca całego VATU

2) leasing finansowy, wywalasz cały vat i też dostajesz go całego z powrotem - proste

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

1) nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz, nie wiem jak Ci to wytłumaczyć, że US odda tobie nadpłacony vat (z pewnym opoźnieniem czasowym - takie prawo)

2) prefinansowanie vatu - literówka, znalazłem to jako ofertę na jednej ze stron przy ofercie leasingowej

3) napisałeś w tym temacie przede mną, ja cię niczego nie uczę i uczyć nie chcę, nie mam nawet zamiaru. Ja napisalem o leasingu (ogólnie) jako źródło wysokich kosztów i propozycji, czy to coś złego ? gddzie tu pokora ? itd? nie wiem nie znam się podobnie jak wcześniej wiedzieć nie chcę

4) dlaczego dałem znak zapytania przy leasingu finansowym, bo ty wcześniej dałeś trzy kropki, więc oczekiwałem, że rozwiniesz myśl, ale tak się nie stało

wytłumacz mi jak możesz zapłacić vat skoro US ci go odda ? (chyba, że nie jesteś, ale to wówczas ja o jednym ty o drugim :) )

5) powtórzę, to że coś robisz nie oznacza, że robisz to dobrze, nie wnikam. Chyba nie masz pojęcia co znaczy nagroda Darwina... nie pierwszy raz piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia

6) dokładnie każdy przypadek jest inny, rozmawialiśmy o ogóle co i tak jest nie fair, bo każda firma potrzebuje zupełnie czegoś innego - życie

7) czy wg klasyfikacji podatkowej ta firma jest tak określona jak napisałem ? więc niczego nie pomyliłem. użyłeś jako pierwszy pojęcia małe firmy bez dokładnego odniesienia o co Ci chodzi - widzę, że obowiązuje cię zasada: znam słowo to użyję

8) mi już starczy, nie rozumiem jakie znaczenie ma tutaj wiek ? ja ci dam rade: ty się z nikim swoją wiedzą nie dziel, wyświadczysz wszystkim przysługę! ktoś tu na pewno jest w błędzie, temu zaprzeczyć nei mogę.

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

jeśli jedynymi twoimi argumentami są:

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

- mój wiek, nie mając pojęcia ile mam lat

- to, że zajmujesz się tym na co dzień, panie w urzędach też zajmują się czymś na co dzień i czy to oznacza, że są w tym dobre ? powtórzę, to że robisz coś zawsze/ciągle itd nie oznacza, że robisz to dobrze!

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

z mojej strony nie podejmuję już tutaj dyskusji, uważam, że zrobiliśmy tylko dwa błędy: zaczęliśmy ją i nie ustaliliśmy parametrów rozmowy tj o jakiej działalności rozmawiamy VAT/nieVat itd.

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

pa

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6, 5.9 Forum to nie GG. Używanie wielkich liter na początku zdania czy też w nazwach własnych jest wskazane. -Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż mi miejsce gdzie napisałem, że większość firm woli opłacać VAT z góry. Tylko niektórym firmowm jest lepiej bo od razu mają do operowania całą gotówką, a nie zamrożoną w kwocie do oddania u leasingodawcy. Usunięto obraźliwy wpis :!:

To jakaś prowokacja, jesteś trollem?? Proszę o, któregoś a adminów o reakcję bo to jest nienormalne.

 

Co Ty mnie uczysz trollu co to jest leasing operacyjny a finjansowy jak pare postów przed pytałęś się co to leasing finansowy?

 

Ad1) nigdyu nie napisałem, że US nie odda Ci pieniędzy, tylko niektórzy wolą nie czekać z przyczyn, które jasno określiłem. Usunięto obraźliwy wpis? Skończyłem Uniwesytet Ekonomiczny we Wrocławiu, siedzę w finansach 7 lat, a Ty mnie uczysz? Z tego co piszesz jesteś jakimś młodym chłopakiem, który kozaka udaje w internecie

 

Ad2) Objaśnij co to jest. Nie masz zielonego pojęcia, mylisz pojęcia, rzucasz które znajdujesz w internecie, Usunięto obraźliwy wpis

 

Ad3) Przecież od początku to Ty prosiłeś i pytałeś ja Ci udzielałem pomocy a Ty mi nie wiem, czy ty jesteś Usunięto obraźliwy wpis?

 

Ad4) Możesz zapłacić VAT jeśli nie jesteś VATowcem kumasz? Ja w branzy której jestem, nie płacę VAT-u więc jestem końcowym odbiorcą i netto mnie nie interesuje. 10tki tysiecy firm w Polsce nie jest VAT-owcami. Ręce opadają

A jeśli chodzi o przedsiębiorców (dałem Ci mnóstwo przykładów) którzy wolą płacić z góry(mówimy o Vatowcach), to chyba oczywiste, że US VAT zwróci, ale przy op[eracyjnym zajmuje to cały okres leasingowania i wróć w górę tej rozmowy objaśniałem dlaczego niektorzy to robią i nie jest im bez znaczenia, czy dostaną w czasie, czy od razu!!!

 

Ad5)To nagroda za durne zachowania, pomysły itd. Więc Twoje fantyazje jak najbardziej pod to podchodzą. Chyba, że jesteś małym Usunięto obraźliwy wpis, na takiego wyglądasz.

Więc nie wiem o czym piszę, a jednak pytałeś się mnie wcześniej. Nie jesteś logicznie i konstruktywnie pokazać mi że nie mam racji. Przejrzyj co wypisujesz. Tak jak mówiłem gdybym nie wiedział co robię dawno, żaden bank nie współpracował bym ze mną. Nawet nie dali by leasingu nikomu ode mnie. Masakra chłopaku, ogarnij się.

 

Ad6) No właśnie, ale Ty mi gadasz, że ja mówię, że US nie oddaje VAT-u, że operacyjny jest najlepszy (mam cytować? ) itd. Nie ośmieszaj się dalej. Dostałeś ode mnie tyle wiedzy, i każdy, który tą nitkę czyta, ale zrobiłem to z myślą o Tobie bo pytałeś się. Pytający nie wie, a Ty nagle jesteś jakimś CEO z EFL.

 

Ad7) Używasz słowa wartość firmy, a to nie używamy do klasyfikacji tylko obrotów, a to ogromna różnica.

Pomyliłeś bo to klasyfikacja podatkowa, dotyczy tylko czy ktoś jest na KPiR czy już na pełnej księgowości. Unijne a raczej mikro to 2mln euro. Sorry no nawet tutaj Usunięto obraźliwy wpis z siebie robisz.

 

Ad8) Może i nie ma, można mieć 40 lat, a być Usunięto obraźliwy wpis. Nie było na początku żadnej dyskusji, Ty się mnie pytałeś a ja odpowiadałem, nie można ustalić norm dyskusji jęsli ktoś np. utrzymuje, że Ziemia nie obiega Słońca... :bash:

Mam 100 tki zadowolonych klientów, którzy dają mi polecenia bo są zadowoleni, tak buduję swój portfel nowych klientów. Masz tupet gadać w ten sposób. Tacy ja Ty to problem w Polsce, nikt nie przyjmuje krytyki i nie umie przyznać się do błędu. Coś mis się wydaje, że życie nie ma nic perspektywicznego dla Ciebie oprócz trollowania na forach.

 

Arystoteles powiadał, że do perfekcji dochodzi się potwarzając pewną czynność przez lata. Nie mówię, że jestem alfą i omegą, no ale sorry te rzeczy, które Ty wygadujesz to jakaś masakra. A te ataki na mnie? Nie jesteś w stanie mi udowodnić żadnego fałszu, natomiast ja jak najbardziej przejrzyście udowodniłem Ci, że gadasz głupoty, wciskasz mi słowa których nie powiedziałem, nie rozumiesz co do ciebie się pisze, po prostutaki Usunięto obraźliwy wpis.

 

Szanowny F1Fanatic, trochę cię poniosło.

Rozumiem uniesienie ale takie obraźliwe wpisy nie przystoją, komuś kto skończył (jak sam twierdzisz) wyższą i to tak renomowaną uczelnię. <czerwona>

Może i wiedzę ci tam wpoili ale szacunku dla klienta, który może i się nie zna, już NIESTETY NIE - przykre.

Tak się uniosłeś, że nie przeczytałeś przed wysłaniem tego co palce nastukały.

Na tematy tak fachowe nie będę się wypowiadał, gdyż nie mam w tym zakresie odpowiedniej wiedzy ale czytając powyższe posty. widzę tu merytoryczną dyskusję, a ty sobie pozwalasz na wycieczki osobiste.

Jak tak traktujesz klientów, którzy by podobnie dyskutowali u ciebie w firmie to gratuluję. - Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ten wpis, który tutaj był, ni jak się ma już do tematu więc pozwoliłem sobie usunąć.

Jeśli chcecie prowadzić dyskusję nie w temacie to proszę na PW lub na <piwko> się gdzieś na mieście umówcie ;) . - Prezes

 

z mojej strony koniec.

 

edit:

Pozwoliłem sobie edytować post po moderatorze, chciałbym tylko coś dopisać:

Uważam, że usunięcie treści mojej wypowiedzi było troszeczkę nie fair w toku tej dyskusji, tymbardziej, że nikogo nie obraziłem, a odniosłem się do powyższej wypowiedzi kolegi F1Fanatic. Będąc konsekwentnym skoro moja wypowiedź została usunięta, powinny zostać również usunięte treści do których się odnosiłem ... Ta rozmowa to klasyczny przykład zachowania niestosowny wpis, który nie dopuszcza do siebie, że ktoś ma po prostu racje, a on miesza pojęcia, a na brak argumentów reaguje agresją gratuluję. Wciąż uważam, że mój wpis nie powinien zostać usunięty, bo świetnie podsumowywał ten cały wywód. A jeśli już jesteśmy tacy konsekwentni to wszystkie moje i kolegi posty powinny zostać usunięte: temat to kredyt a my o leasingu :P

Amen.

 

Wydaje mi się, że ten tekst niepotrzebnie piszesz skoro już podsumowałem i zamknałem dyskusję ale OK

Kolejne ad wersje polecą w kosmos. :!:

Co do zasadności, to leasing też można traktować jako jakąś formę kredytu, dlatego nie widzę sensu by posłać wasze wywody do kosza. - Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!