Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jazda ekonomiczna - pytania


rkarolek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sprawdzam ekonomiczność swojej Meganki :-D i w związku z tym mam pare pytań :

1. Jakie są (według waszych obserwacji) najbardziej ekonomiczne zakresy prędkości na poszczególnych biegach

2. Czasami mam wrażenie że na niższym biegu mam mniejsze spalanie niż na na wyższym (dotyczy małych prędkości obrotowych), czy macie podobnie, czy tylko mi się wydaje.

3. Przy jakiej prędkości włącza się turbina i jaki ma wpływ na zużycie paliwa (tzn. lepiej jechać na niższym z turbiną czy na wyższym bez turbiny (pomijam kwestie dynamiki autka)

 

Czy ktoś posiada wykres charakterystyki silnika 1,5dCi 85KM (interesuje mnie krzywa mocy i momentu obrotowego w funkcji prędkości obrotowej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twoj silnik ogolnie pali bardzo malo wiec nie widze sensu jezdzic jak emeryt po 8-mym zawale

hamuj silnikiem o ile tego jeszcze nie robisz czyli np dojezdzajac do swiatel zdejmij noge z gazu i tocz sie na biegu, dopiero przed dwiatlami wrzuc na luz wtedy silnik lyka 0,0l/100km :-D to ma tez swoje wady bo turbina ma gorsze smarowanie przez mniejsze cisnienie oleju i sprzeglo szybciej sie zuzywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi mi o to aby jeździć jak emeryt :-D

chciałem tylko sprawdzić jak nisko można zejść ze zużycie paliwa na mieście :)

no i powiedzmy że moja wrodzona ciekawość i dociekliwość podsuneła mi te kilka pytań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja raz zszedlem na 5.3 dynamiczne przyspieszanie do 70 i puszczam gaz, potem pulsacyjnie utrzymuje, kazde swiatla dohamowanie silnikiem az do dolnej granicy dwojki. jednak ten silnik ma male roznice, jak zaczniesz zapierniczac jak dzika swinia to w KR Ci wyjdzie max 6.3... wiec caly 1L wiecej od minimalnego, na ktore trzeba sie mocno starac. jezdzac normalnie, sensownie, 5.6-6 z klima na full (po nagrzaniu w sloneczku) na nieduzych odcinkach.

 

a co do stylu jazdy ekono to jest troche na forum, zarowno w temacie o tym ile spalaja nasze limuzyny, jak i ktos zadal bardzo podobne pyt. do Ciebie, jak jezdzic ekono. polecam lekture obu tematow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

wlasnie wrocilem znad morza.Na jednym zbiorniku zrobiłem 1500 km.Srednia 3.5.Jazda przepisowa.Zreszta szybciej sie nie dalo bo za duze natezenie ruchu.Pewnie udaloby ni sie zejsc na 3.3 ale duzo jezdzilem po trojmiescie.Ostatnio obliczylem ze po 4 latach zaoszczedzilem 6 tys na paliwie wzgledem wersji 1.9.ktora spala 1.5 litra wiecej lub nawet wiecej.Nie mysle ile wiecej bym był w plecy kupujac 1.6 benzyne.Spokojnie 15 tys. albo wiecej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srednia 3.5

"Prawda jednakże ja to między bajki włożę"

Czytałem że kompy pokazują wam zero spalania podczas hamowania silnikiem. Nie polemizuję z tym. Już w silnikach gaźnikowych to było możliwe i stosowane. Mam tylko pytanie czy przy LPG-wtrysk też następuje odcięcie gazu przy hamowaniu silnikiem? Czy lepiej dojeżdzać do świateł wybiegiem z hamulcem, czy hamować silnikiem? Czy ta metoda przynosi wymierne oszczędności paliwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policz na piechote ile spaliles bo w te 3,5 to chyba sam nie wierzysz:)
Policz na piechote.Jezeli umiesz to bedziesz wiedzial.Po zatankowaniu baku do pelna zrobilem prawie 1500 bez dotankowywania.(srednia 62,5)Zrobilem to po powrocie wracajac na oparach.Zreszta znajomemu z tym silnikiem clio spala jeszcze mniej w trasie.Wystarcza tylko umiejetnosci nic wiecej.I nie chodzi tu w moim przypadku na zaoszczedzenie paru groszy tylko o czysta satysfakcje z uzyskanego wyniku.Bo panowie,oszczednie jezdzic to trzeba umiec.Pozdrawiam wszystkich niedowiarkow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarcza tylko umiejetnosci nic wiecej (srednia 62,5)

No i teraz rozumiemy skąd się to wzięło. Chociaż nie do końca. Czy czasem zbiornik nie ma pojemności około 60l? Jeśli tak to 60/15=4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to 60/15=4.
Zgadza sie snap ale wez pod uwage ze przejechałem 1500 km i jeszcze iles paliwa w baku miałem.Nie wiem ile bo komp przestaje pokazywac zasieg na rezerwie ale podejrzewam ze nie zostalo wiecej jak 3-4litry w baku.Biorac pod uwage to i to ze troche jezdziłem po trojmiescie w niemałych korkach trzeba uznac spalanie ponizej 4 litrow jako niewiarygodnie małe.Szacunek dla konstruktorow Renault,biorac pod uwage mase auta przekraczajaca 1.5 tony z obciazeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przy LPG-wtrysk też następuje odcięcie gazu przy hamowaniu silnikiem?

identycznie jak przy zasilaniu benzyną, pod warunkiem , że to wtrysk sekwencyjny.

 

turbina ma gorsze smarowanie przez mniejsze cisnienie oleju i sprzeglo szybciej sie zuzywa

nie ma to nic ze sobą wspólnego. Smarowanie jest takie samo. Lecz przy naprawdę długim hamowaniu silnikiem (np. jazda w górach) spada troche temperatura silnika - wiadomo. Nic wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

snap,

to w takim przypadku mam pytania:

1. Dlaczego miałoby być niższe ciśnienie oleju przy hamowaniu silnikiem?

2. W jaki sposób napędzana jest pompa oleju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!